sobota, 29 sierpnia 2015

Odbicie na giełdzie. Czy to trwała poprawa?

W ostatnim tygodniu mieliśmy na giełdzie częściowe odwrócenie spadków z wcześniejszych tygodni, kulminujące załamaniem cen akcji w poniedziałek 24 sierpnia, które przyszło z chińskiej giełdy i rozlało się po świecie.

Na polskim rynku największe spółki w wielu przypadkach odrobiły część spadków, natomiast nadal nie można powiedzieć że najgorsze mają za sobą.

WIG20 - kulmnacyjne załamanie i odbicie w zeszłym tygodniu.
Obecnie indeks stoi w ciekawym miejscu. Jeśli wrócimy w poprzedni zakres wahań, jest szansa na dalsze wzrosty, słabnięcie wzrostów by oznaczało że jesteśmy świadkami krótkiego odbicia i pieniądze będą dalej odpływać z rynku.

Indeks WIG20, horyzont 3-letni.

Znacznie lepiej ma się indeks małych spółek, które nie zostały dotknięte ostatnimi zapowiedziami polityków odnośnie nowych podatków (sektor bankowy i hanel wielkopowierzchniowy) oraz nie brały udziału w udzielaniu kredytów w CHF (ustawa o przewalutowaniu).

sWIG80 - znacznie lepsza kondycja niż WIG20
Podsumowując, angażując się w akcje dużych spółek, szczególnie banków i spółek energetycznych, nadal można oczekiwać niestabilności. W końcu wkrótce wybory i zapowiedzi tak nowych podatków (obciążenie) jak i większych wydatków (większy deficyt budżetowy) mocno wpłyną na wartość spółek jak i postrzeganie Polski jako miejsca do inwestycji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL