niedziela, 21 grudnia 2014

Postanowienia noworoczne? Lubię to :)

Święta mijają co roku bardzo szybko. Mam takie poczucie, że nie wykorzystuję tego czasu w optymalny sposób. Po spotkaniu z rodziną, wymianie informacji o nowościach co u kogo słychać i różnych rozrywkach, bywa że zapada marazm, nazywany szczytnie odpoczynkiem.

Czy masz już spisane postanowienia noworoczne? :)
Czy masz już spisane postanowienia noworoczne? :)

Gdy nastaje Nowy Rok, ponownie wpadamy w wir codziennej pracy i możemy nie mieć czasu spisać oraz nie być psychicznie przygotowanym by egzekwować noworoczne postanowienia.

Dlatego proponuję odpowiednią listę przygotować już teraz i egzekwować od zaraz. Jako rozgrzewka załóżmy się sami ze sobą, że dotrzymamy postanowień przez te 10 dni do końca roku (lub mniej jeśli listę spiszemy nieco później). Wytrwanie w tej obietnicy będzie świetnym początkiem Nowego Roku :)

By Was i siebie zachęcić, spisałem własne postanowienia. Oto 10 z nich:
 1. Finanse: Spisywać wydatki codzienne i budżetować niecodzienne przez pierwszy kwartał w roku - w celu sprawdzenie rozkładu budżetu i ustalenia kwoty możliwych do osiągnięcia oszczędności.
 2. Finanse: Ograniczać wyjścia do sklepów do sytuacji, gdy naprawdę czegoś potrzebuję - sposób na oszczędzanie czasu i pieniędzy
 3. Nawyki: "Odzyskać świadomość" kiedy zaczynam zły nawyk i przerwać nawyk ;)
 4. Planowanie: Skrócić czas między rozmyślaniem o planach i zadaniach a wdrażaniem ich w życie
 5. Praca: Na koniec każdego dnia w pracy zadać sobie dwa pytania: Czego nowego się dzisiaj nauczyłem? Co zrobiłem dzisiaj naprawdę dobrze? - sposób na zmotywowanie siebie do lepszej pracy i stworzenie poczucia satysfakcji. Lepsza praca = lepsza płaca :)
 6. Praca: Regularnie wychodzić poza strefę komfortu (poszerzać strefę komfortu) - linia optymalnego rozwoju nie przebiega w strefie pełnego poczucia komfortu. Gdy robimy coś nowego lub trudnego, czujemy przynajmniej trochę niepokoju lub ekscytacji. Rozwój = lepsza przyszłość
 7. Rozrywka: Zaplanować niezwykły urlop - taki, który będę długo i pozytywnie pamiętał :)
 8. Rozrywka: Korzystać z nieregularnych i nieplanowanych rozrywek :)
 9. Zdrowie: Biegać lub jeździć rowerem min. 40 minut co najmniej 2 razy w tygodniu - w zdrowym ciele, zdrowy duch :)
 10. Zdrowie: Jeść rybę morską min. raz w tygodniu - kwasy Omega 3 pomagają utrzymać odporność na wiele chorób a lepiej, smaczniej i taniej zapobiegać niż leczyć!
Wypisywać można tak długo. Na początku przyszłego roku podam, jak mi poszło pilnowanie przestrzegania w/w przyrzeczeń :)

Was zapraszam do podjęcia wyzwania i podania w komentarzach wybranych postanowień :)

13 komentarzy:

 1. oraz pomyślnego zamknięcia Twoich długoterminowych inwestycji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo niecodzienne postanowienia, Muszę powiedzieć ze spełnianie postanowień noworocznych każdego dnia jest dla mnie świeżym pomysłem. No i podoba mi się w tym to żę widzisz czy je spełniasz już w pierwsze dni.I nie mozesz ich przełożyć na później bo nie o to w nich chodzi tak jak w postanowieniach typu schudnąć 10kg w rok. No tak w rok a co dzis?
  "Dzis odpoczywam mam przecież rok;)" - wiesz o co mi chodzi ?^^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Piotrze, postanowienia są dla nas, by coś w życiu polepszyć. Nie chodzi w nich o osiągnięcie pewnego punktu w danej chwili lecz o osiągnięcie i utrzymanie pewnego stanu. Schudnąć 10kg jest moim zdaniem znacznie łatwiej niż utrzymać obniżoną wagę. Zdarza mi się coś wprowadzić na kilka tygodni np. zestaw ćwiczeń, lecz później coś zaburza ten rytm (np. wyjazd z domu na tydzień) i później po powrocie trudno wrócić do dawnych postanowień, bo pojawia się ochota na inne spędzanie czasu :)

   Dlatego jeśli opuściliśmy dzień lub kilka dni, warto jak gdyby nigdy nic, wrócić na dawną ścieżkę, bez czynienia sobie wyrzutów ;)

   Usuń
 3. Jak dla mnie najciekawszy nr 5, bd musiał sobie gdzieś na pulpicie wstawić. I zastanawia mnie nr 9...
  Czemu akurat 2 razy w tygodniu i czemu akurat taka aktywność?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Leszku, zwyczajowo biegam w soboty i niedziele lub wybieram się wtedy na przejażdżki rowerowe. Obejmuje to powiedzmy 50-60% weekendów. Dzięki postanowieniu nr 9, chcę zwiększyć tą aktywność do powiedzmy 80% weekendów a gdy weekend mam inaczej zajęty, to nadrobić aktywnością w dni powszednie :) Stawiam więc na zwiększenie regularności :-)

   Co do nr 5 to jest to sposób by nie popaść w rutynę rozumianą jako zaprzestanie szukania lepszych rozwiązań a przez wydajniejszą pracę czuć więcej satysfakcji.

   Usuń
 4. Nr 5 jest jak najbardziej na pierwszym planie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo fajny plan. szkoda że postanowienia noworoczne nie trwają zbyt długo

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jestem fanem postanowień noworocznych, bo zazwyczaj trudno ich dotrzymać. Może nie trudno, ale jesteśmy za leniwy, coś nam przeszkadza, a raczej tak sądzimy i ogólnie wychodzi na to, że stanowczo się nie da i od nowego roku. Ja postanowienia robię w ciągu roku i zazwyczaj "od jutra", a nie "od poniedziałku". Oczywiście życzę powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ah te postanowienia noworoczne. Mi co roku udaje się spełnić postanowienia- żadnych postanowień. Bo jeżeli chcę coś zmienić w sowim życiu nie czekam do Nowego Roku, zaczynam działać. Bo na co mam czekać skoro coś mi nie pasuje? Jednak życzę wam powodzenia, aby się udało.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wytrwać w postanowieniach noworocznych to nie lada wyzwanie. Dla mnie szczególnie w tych dotyczących wielkiego oszczędzania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem ciekaw jakie będą wyniki postanowień. Trzymam kciuki aby się udało, bo postanowienia są proste i możliwe do wykonania. Dobrze jest sobie je spisać i co jakiś czas czytać, przypominać sobie o nich. Wtedy cel się rysuje na nowo.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL