piątek, 8 sierpnia 2014

Magellan wraca do portu po zapasy na kolejny rejs

.... czyli sytuacja techniczno-fundamentalna spółki. 

Niektóre portale podają wymyślne tytuły artykułów o spółkach giełdowych w stylu, "PGE porządnie napaliło w piecu" czy "Synthos odbił się od dna jak kauczuk od asfaltu". Postanowiłem przyłączyć się do tego festiwalu kreatywności ;)

Teraz poważniej, na GPW przecena, jedne spółki na nią zasłużyły osłabieniem ich sytuacji fundamentalnej / ich otoczenia gospodarczego a inne po prostu spadają siłą bezwładności rynku lub w ramach ruchu korekcyjnego.

Myślę że w tym drugim gronie znajduje się Magellan [MAG]. Spółkę obserwuję od ok. 2010 r., lecz nigdy, jak sądziłem,  nie była dość tania. W tym czasie kurs wzrósł z 30-40 do ponad 80 zł. Teraz zmieniłem podejście i bardziej nagradzam spółki za stabilny wzrost, szanowanie inwestorów i przejrzystość.

Magellan, wykres 4-letni, świeca tygodniowa

Magellan uległ ostrej korekcie, która zniosła ponad 50% wzrostów kursu licząc od dołka z grudnia 2012 r. Obecne spadki trwają od lutego i są dynamiczne. Przełamane zostało wsparcie w okolicach 60 zł na wykresie dziennym a od wyniku dzisiejszej sesji zależy, czy obroni się na interwale tygodniowym. Ewentualna obrona może powstrzymać korektę.

Fundamenty

Magellan jest spółką, która stabilnie zwiększa zyski o ok. 20% średniorocznie od 2007 r., kiedy pojawiła się na GPW. Zdarzenia jednorazowe przekładają się na stosunkowo niewielki wpływ na zyski netto. Dlatego myślę że stosowne jest też zobrazowanie wyceny wskaźnikowej Cena/Zysku w czasie jako obraz taniości lub drożyzny kursu akcji. Poniżej wykres spółki za ostatnie 5 lat na wskaźniku P/E.C/Z spółki  w ostatnich 5 latach wahało się między 14,5 a 7,4. W tej chwili wynosi 8,3 przy cenie akcji 59 zł. Jest więc jeszcze potencjał do ok. 10% przeceny.

Przyszłość

Wskaźnik C/Z zależy też od zysku. Skonsolidowany zysk netto na akcję za II kwartał 2013 wyniósł 1,57 zł. Zysk za II kwartał 2014 poznamy zgodnie z aktualnym kalendarium - 29 sierpnia. Spodziewany jest przez analityków wynik w granicach 2 zł na akcję.

Przeliczając kroczące C/Z za ostatnie 4 kwartały z w/w zyskiem, będzie to oznaczało przy obecnej cenie, akcji, spadek C/Z z 8,3 do 7,8. Oznacza to już tylko ok. 6% potencjał spadku kursu mierzony wg historycznego wahania C/Z. 

Nie zakładając dalszej poprawy kwartalnych zysków, przyjmując roczny zysk na akcję 7,55 zł i potencjalny szczyt notowań w kolejnym cyklu wzrostowym na C/Z=13,3, oznacza to dojście kursu do poziomu 100 zł i dynamikę wzrostu, licząc od obecnych poziomów, rzędu 70%. Myślę jednak że spółka będzie dalej rosła i ten poziom może być wyżej.

Dywidendy

W marcu 2014 r. Magellan uchwalił politykę dywidendową, zakładającą przeznaczanie do 50% rocznego zysku netto na dywidendę. Wypłata będzie zależała od potrzeb kapitałowych spółki. Przypuszczam, że wprowadzenie takiej polityki zostało wynegocjowane przez OFE, którym zależy na corocznych wpływach by mieć fundusze na tzw. suwak.

Jeśli spółka spowolni dynamikę wzrostu to dywidenda będzie i może być to np. 50% zysku. W tej chwili byłoby to ok. 3,50 zł na akcję czyli stopa dywidendy ok. 6%. Natomiast jeśli spółka będzie nadal się rozwijać w tempie ok. 20% rocznie, dywidendy może nie być ze względu na potrzeby kapitałowe.

Na koniec dodam że powyższy wpis nie jest rekomendacją zajęcia pozycji inwestycyjnej a każdy decyzje powinien podejmować samodzielnie :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL