środa, 11 czerwca 2014

Srebro - pomysł na inwestycję krótko i długoterminową

Pomysł na wpis i inwestycję zaczerpnąłem z bloga Chilltrade.

Srebro, świeca tygodniowa, 2010-2014
Jak widzicie po 2 latach spadków, srebro od roku uklepuje twardy grunt. Nieubłaganie zbliża się linia 3-letniego trendu spadkowego i kurs w którąś stronę może wyraźnie ruszyć. Sytuacja moim zdaniem przypomina trochę tą z sierpnia 2012, kiedy nastąpiło wybicie z ponad rocznego trójkąta.  Wówczas wzrosty wyniosły ok. 20% w ciągu miesiąca. Później kurs ponownie mocno spadł, łatwo przełamując wsparcie, aż do nowego minimum sprzed roku około 18,1 USD za uncję.

Dla osób, które liczą wynik z inwestycji w złotówkach, w porównaniu do sierpnia 2013, obecnie złotówka do dolara jest ok. 10% mocniejsza, co oznacza że kupując srebro po 18-19 USD płacimy za nie w PLN ok. 10% mniej niż rok temu. 

USDPLN, świeca tygodniowa, 2011-2014

Mamy zatem cenę srebra po spadku w PLN o ok. 55% od szczytu, na poziomie sprzed 4 lat, w ciekawej sytuacji technicznej. Niedawno Europejski Bank Centralny zapowiedział dalsze stymulowanie gospodarki, m.in. wprowadzając ujemną depozytową stopę depozytową. Jest to wyraz obaw o deflację w strefie Euro oraz niskiego wzrostu PKB, co pogrąża zwłaszcza kraje z wysoką relacją zadłużenia do PKB.

Można powiedzieć, że surowce to nie jest inwestycja na czas deflacji. Czyż momenty przełomowe nie przychodzą jednak w sytuacji osiągnięcia ekstremum? Jeśli uważasz, że EBC skutecznie stłumi potencjalną deflację i jesteśmy bliscy ekstremum deflacyjnego / niskiej inflacji na świecie, możesz zacząć wypatrywać nowego trendu na metalach szlachetnych.

Jeśli srebro zacznie rosnąć, podobnie powinno zrobić złoto. Na srebrze są jednak znacznie większe wahania  cen a jeśli sytuacja techniczna umożliwia zajęcie pozycji z bliskim zleceniem obronnym, to mamy korzystniejszą relację zysku do ryzyka niż na złocie.

Jeśli interesuje Cię dywersyfikacja oszczędności i chcesz kupić nieco fizycznego szlachetnego metalu, może to być również dobry moment. Pamiętać jednak należy, o wyższych kosztach transakcyjnych niż na platformach handlu elektronicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL