sobota, 17 maja 2014

Niska inflacja a koniec hossy

Jednym z czynników, które nie pasują mi do teorii, jakoby hossa w Polsce lat 2012-2013 skończyła się w listopadzie 2013 r. jest niski wskaźnik inflacji. Poniżej wykres powstały przez nałożenie indeksu WIG (kolor różowy) i inflacji (niebieski) za ostatnie 10 lat w Polsce:Wygenerowałem też podobny wykres od 2001 r. i wniosek jest podobny. Przy bardzo niskiej inflacji, bliskiej 0% (obecna na koniec kwietnia 2014 r. to 0,3%), hossa na GPW nie miała zwyczaju się kończyć. Zdarzało się natomiast, jak na przełomie 2008/2009 i w połowie 2010 r., że dołek na inflacji wyznaczył też lokalny dołek na WIGu. 

Skłania to do założenia, że spadki na polskich indeksach począwszy od listopada 2013 r., są sporą korektą w trendzie wzrostowym, wywołaną słabością rynku wskutek demontażu OFE a ostatnio konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Spójrzmy na sytuację na samym indeksie WIG:


Indeks jest w sytuacji podobnej jak w kwietniu 2013 r., kiedy doszło do wyciszenia wcześniejszych wzrostów a nad rynkiem podobnie jak teraz ciążyły perspektywy stopniowej likwidacji OFE.

Wtedy doszło do dynamicznego odbicia w maju, by w czerwcu-lipcu wrócić do wcześniejszych poziomów. Myślę że we własnej strategii dla rynku lepiej liczyć się z taką możliwością, że po obecnym spadkowym wyciszeniu rynku, dojdzie do kilkumiesięcznego bujania a dalej do ruchu w kierunku szczytów z listopada 2013.

Indeks indeksem a kursy poszczególnych spółek zachowywały się różnie. Indeks WIG20 spadł w ostatnim półroczu znacznie mniej niż WIG250. Dlatego to wśród mniejszych spółek szukałbym kandydatów na większe odbicie kursu.

Nie każda na to zasługuje, wzrosty z maja-listopada 2013 wyniosły niektóre kursy o ponad 100% do góry i nawet obecnie spółki te są dość drogie. Myślę jednak że warto przyjrzeć się spółkom, które wcześniej obserwowaliśmy ale stały się za drogie. Być może niektóre ceny są już atrakcyjne i w odpowiednim momencie można rozpocząć akumulację akcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL