sobota, 15 lutego 2014

Zamykanie pozycji akcyjnych czyli powrót do defensywy

Jak pisałem w komentarzach pod ostatnim wpisem, zamknąłem pozycję na Enei z zyskiem 10,3% (take profit) a na Echo ze stratą na 4,7% (stop loss). Sumarycznie, na zainwestowanym w akcje kapitale jest w tym miesiącu ok. 2,4% na plusie. Mam spore powody do niezadowolenia głównie ze względu na stratną pozycję na Echo Investment. Spółka była nawet na 7% plusie a zamknięcie jest na minusie. 

Niestety trudno mi było ustawić stopa tak, by zabezpieczyć zysk a jednocześnie nie wypaść z rynku na byle korekcie i patrzeć jak kurs odjeżdża w kierunku docelowych ok. 7,50-7,70. Sprzedając po 5,90 zł kurs przełamał ważne wsparcie na  6 zł - 6,06 zł, potwierdził że wybicie ze średnioterminowej korekty było fałszywe. Do tego MACD i RSI znacznie się pogorszyły, pokazując sygnał sprzedaży i rysując kontynuację wyprzedaży w krótkiej perspektywie.

Echo Investment wykres 6-miesięczny, słupki dzienne
Echo Investment wykres 6-miesięczny, słupki dzienne

Jak zwykle trudno jednoznacznie określić co będzie dalej i czy nie była to zmyłka dla drobnych zgotowana przez grube ryby. Obroty na spadkach były jednak duże i ignorowanie powyższych sygnałów mogło się skończyć większymi stratami.

Echo jest dobrą spółką w rozsądnej cenie, lecz jest powyżej średniej wyceny z ostatnich lat. Jej plusem było to że było w trakcie korekty w długoterminowym trendzie wzrostowym i po ustanowieniu wsparcia. Wybicie powinno być w kierunku dotychczasowego szczytu. Zamiast tego, było przebicie wsparcia.

Echo Investment, wykres 3-letni, słupki tygodniowe
Echo Investment, wykres 3-letni, słupki tygodniowe


Dlaczego spółka zachowała się tak słabo? Kiedy przyjrzeć się indeksowi WIG-Deweloperzy, widać że zachowują się oni względnie słabo podczas lutowego odbicia na GPW. Szkodzą zwłaszcza Echo i GTC, które mają w indeksie największy udział.

Słabość kursu Echo na tle indeksu WIG-Deweloperzy, wykres 6 miesięczny
Słabość kursu Echo na tle indeksu WIG-Deweloperzy, wykres 6 miesięczny

Inwestorzy postawili na kontynuację realizacji długoterminowych zysków na Echo a to, czy w krótkim terminie wygra popyt z TFI czy podaż od już zarobionych, może wyjaśnić się na niżej położonych wsparciach, które są w okolicach 5,50 zł i 5 zł. Na jednym z tych poziomów, odnowienie pozycji wydaje się sensowne i wówczas można próbować odrobić obecną stratę.

P.S. Podczas piątkowej sesji kiedy realizowałem stop loss przy 5,90, kurs spadł dalej do 5,78 zł lecz na koniec sesji wzrósł do 6,09 zł. Wrócił on powyżej wsparcia w okolicy 6 zł - 6,06 zł lecz jest nadal w 3-miesięcznym trendzie spadkowym tuż poniżej oporu. Biorąc pod uwagę skomplikowanie się sytuacji i kolejne możliwe fałszywe ruchy przy wybiciu, wybieram póki co bycie poza rynkiem.

Odnośnie Enei, kurs doszedł do oporu i patrząc na wykupienie oraz początek korekty na największej spółce energetycznej - PGE, myślę że może dojść do wyraźnej korekty na Enei. Dlatego zamykam pozycję. Dzięki temu też zabezpieczam zyskowne wyjście z akcji w lutym, bo zysk na Enei z nawiązką rekompensuje stratę na Echo Investment.

Enea, wykres 6-mies., realizacja min. zasięgu wybicia po osiągnięciu podwójnego dna
Enea, wykres 6-mies., realizacja min. zasięgu wybicia po osiągnięciu podwójnego dna
Enea i PGE, 6 mies; PGE w podobnej formacji, zaczyna wykazywać słabość (bliski koniec ruchu?)
Enea i PGE, 6 mies; PGE w podobnej formacji, zaczyna wykazywać słabość (bliski koniec ruchu?)

1 komentarz:

  1. Podoba mi się twoje szerokie podejście do spółek giełdowych :)
    Podlinkowuje.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL