niedziela, 9 lutego 2014

Korekta na giełdzie a niepewność

Pod koniec stycznia br. mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy polska giełda kontynuowała korektę z grudnia 2013 a jednocześnie przyspieszyły spadki na słabszych rynkach wschodzących. Rozpoczęła się też korekta na rynkach rozwiniętych.

Mimo, że polskie akcje były już dość wyprzedane i rozpoczynała się akumulacja, istniało ryzyko, że pogłębiające się spadki w USA przekreślą szansę na odbicie w Polsce. Jak dotąd, ta kulminacja niepewności przy relatywnie niskich poziomach cen na wielu akcjach, była idealnym momentem by kupić przecenione papiery z perspektywą krótkoterminową.

To nie jest odkrycie bo można było przeczytać podobne wpisy na innych blogach, lecz ważne kto korzystną relację zysku do ryzyka dostrzegł pierwszy i kto szybciej kupił dobre akcje po dobrej cenie. Często się bowiem zdarza, że początkowa faza odbicia jest bardzo dynamiczna. W środkowej fazie wzrostu bywa on wolniejszy, przyspiesza pod koniec ruchu by wyznaczyć szczyt i rozpocząć konsolidację lub spadki.

Enea i Echo - aktualizacja

Zajęte pozycje ładnie wzrosły razem z rynkiem a do szczytów z listopada 2013 jeszcze kawałek - po kilkanaście procent.

Echo Investment - wykres dzienny z 7.02.2014
Echo Investment - wykres dzienny z 7.02.2014
Kurs Echo ładnie wybił się z trendu spadkowego. W piątek myślę że nastąpiła kulminacja ruchu powrotnego - przy minimach długiego cienia z piątku widziałem zwiększoną ilość stosunkowo drobnych transakcji - moim zdaniem było to czyszczenie stopów u tych, co stawiali że trwałe wzrosty nastąpią zaraz po wybiciu z trendu.

Kształt świecy z długim dolnym cieniem i krótkim korpusem przypomina tą z 18 grudnia 2013. W ciągu 6 sesji które później nastąpiły, kurs wzrósł o ok. 70 gr. Jeśli podobnie nastąpiłoby teraz, moglibyśmy zobaczyć przebicie 7 zł w ciągu 2 tygodni.

Bardzo ładnie wyglądają linie trendu na MACD i RSI - na przemian wzrosty i korekty, dzięki czemu do przegrzania nadal daleko.

Na Enei też mamy wybicie - tu można narysować podwójne dno przy zasięgu wahań 12,50-13,50 zł, co daje potencjał wzrostu po wybiciu do co najmniej 14,50 zł.

Enea - wykres dzienny z 7.02.2014
Enea - wykres dzienny z 7.02.2014
Wkrótce możemy zobaczyć jakąś korektę. Ta sekwencja białych świec z ostatniego tygodnia po prostu wygląda zbyt pięknie. Scenariusz wzrostowy powinien się spełnić przy silnym lub przynajmniej stabilnym szerokim rynku. 

Podobnie jak na Echo, możliwy jest ruch powrotny do wybitej linii trendu i testowanie jej intraday, ale zamknięcie sesji lepiej aby wypadło powyżej. Po strząśnięciu stop lossów możemy wędrować do 13,50 gdzie mamy spory opór krótkoterminowy. Tam się troszkę zapewne pomęczymy. Dalej droga do 14,50 - kolejna korekta i może próba dobicia do szczytów na 16 zł.

Scenariusz bazowy zakłada wzrosty na polskim rynku przynajmniej do marca i w tym czasie Echo może dojść do 7,50-7,70 zł a Enea do 14,50-15 zł. Przy tych poziomach możliwe że zamknę przynajmniej połowę pozycji. Na ostateczną decyzję mam jeszcze prawie 2 miesiące a w tym czasie rynek może narysować zupełnie inny scenariusz niż moje założenia.

2 komentarze:

  1. Bardzo się zawiodłem na Echo - dziś poszedł stop loss przy 5,90, strata 4,7%. Plan był by strata była niższa lecz z racji ograniczonego dostępu do komputera (a stop loss wolę wprowadzać 'z ręki') kurs niestety odjechał.

    Dla odmiany Enea rośnie zgodnie z założeniem - akcje na tą chwilę są nadal w portfelu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zbyłem Eneę po 14,58 - realizacja take profit 10,3% (po uwzględnieniu prowizji) przed sporym oporem ok. 14,50-14-80 zł. Myślę że czas na realizację zysków przez tych, co kupowali po 12,50 zł.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL