wtorek, 11 czerwca 2013

Wyważony portfel na zmienne środowisko

Pod koniec zeszłego miesiąca zdecydowałem, aby uwagę inwestycyjną skupić bardziej na obronie wyniku niż na szarży by bić rekord zysków, jednocześnie narażając się na większe wahania portfela (a często straty).Dlatego licząc na korektę w której nie chciałem uczestniczyć, sprzedałem akcje Polnordu po 7,53 zł, po tym jak kurs odbił w maju o ok. 60%. Niestety jak dotąd nie byłem w stanie odkupić tych walorów taniej po zakładanej cenie (zabrakło 30 gr spadku do realizacji mojego zlecenia odkupienia). 

Podobnie postąpiłem z akcjami Enei, które doszły do linii trendu spadkowego przy dość wysokim wskaźniku wykupienia. Tym razem manerw się powiódł bardziej niż planowałem. Akcje sprzedałem po 15 zł 5 czerwca a dzisiaj odkupiłem po średnio 14,16 zł. Na operacji odnotowałem zysk 5,3% po uwzględnieniu prowizji. 

W międzyczasie za środki ze sprzedaży Enei miałem kupione obligacje Marvipolu MVP0813 po ok. 95,6% nominału, które odsprzedałem przed odkupieniem Enei po średnio 97,5%. Po uwzględnieniu prowizji zarobiłem na tym 1,7%. Razem korzyści z timingu na Enei wynoszą 7% po uwzględnieniu prowizji. 

Rekompensuje to mniej niż w połowie nie uczestniczenie w dalszych wzrostach kursu Polnordu. Myślę jednak, że ryzyko większej korekty na Polnordzie było na tyle duże, że decyzja była słuszna. Środki z Polnordu zostały zainwestowane i już zarobiły około 2% w bezpieczniejszym instrumencie.

Obecnie portfel jest podzielony mniej więcej pół na pół między akcje a obligacje. Stopa zwrotu od początku czerwca wynosi 1,3% a od początku roku 7,8%. Przy skutecznym wykupie MVP0613 i utrzymaniu cen innych instrumentów, spodziewam się że miesięczna stopa wzrostu wyniesie ok. 2%. Teraz moim zajęciem jest planowanie, w co zainwestować w lipcu po uwolnieniu środków z w/w obligacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL