poniedziałek, 3 czerwca 2013

Najbardziej zyskowny miesiąc od ponad roku - podsumowanie maja 2013

Z nie do końca znanych przyczyn (dlaczego maj?!), polska giełda w minionym miesiącu solidnie odbiła. Spółki z mojego portfela w większości dały ładnie zarobić lub odrobiły znaczną część wcześniejszych strat.

Teraz analitycy i komentatorzy niech spekulują co będzie dalej a ja przygotowuję się do zabezpieczenia dobrego wyniku i w dalszej części roku będę trzymał się strategii zwiększania udziału obligacji korporacyjnych, chyba że trafi się ewidentna okazja z rynku akcyjnego.

Myślę że temat korekty na rynku amerykańskim jest nadal aktualny a polska giełda wcale nie jest na to odporna, pomimo że ostatnio zachowuje się mocniej od rynków zachodnich.W maju wyceny aktywów z portfela systematycznie rosły. Pod względem zysku procentowego i wartościowego hitem były akcje Polnordu, które  wzrosły o 59,5%. Biorąc pod uwagę silne wykupienie kursu, które w zdecydowanej większości sytuacji na tej spółce zwiastowało większą korektę, zdecydowałem się na zamknięcie pozycji ostatniego dnia maja po 7,54 zł.

Nie jest to koniec inwestowania w Polnord a jedynie strategiczny unik przed korektą. Jeśli się zrealizuje, dokonam reinwestycji kwoty uzyskanej z wcześniejszej sprzedaży i tym samym odrobię dalszą część strat jaką poniosłem na tej spółce. Jeśli kurs mi ucieknie - trudno, z Polnordem ślubu nie brałem ;). Najważniejszy jest wynik roczny a nie pokazanie, że miałem rację inwestując w Polnord.

Na drugim miejscu pod względem stopy zwrotu jak i kwoty zysku w maju były akcje Ulmy, które podrożały o 21,3%. Tutaj widzę dalszy potencjał do aprecjacji z obecnego poziomu 46 zł do około 55 zł w średnim terminie a jako że wykres nie jest rozgrzany, trzymam akcje dalej.

Trzecie miejsce zajęła Enea z miesięcznym wzrostem 13,9%. Tylko na ostatniej sesji maja kurs skoczył o +4,7% i pewnie gdybym wówczas był przy komputerze, zamknąłbym pozycję z planem ewentualnego odkupienia niżej. Dzisiaj akcje są już kilka procent tańsze i pozostaje mi liczyć na wzrost do poziomu z końca maja lub wyżej.

Pozostałe pozycje w portfelu były również zyskowne. BOŚ podrożał o 5,6% a Plaza Centers o 4,3%. Pozycje obligacyjne na seriach Marvipolu MVP0613 i MVP0813 również dały bardzo ładny jak na tą klasę aktywów zysk, w skali miesiąca odpowiednio 2,6% i 1,9%.

Z informacji fundamentalnych, warto wspomnieć że Plaza Centers (deweloper centrów handlowych) sprzedała 50% udziałów w projekcie deweloperskim w Indiach przez co poprawi swój cashflow i zmniejszy wskaźnik zadłużenia. Myślę że to dzięki podaniu do wiadomości tego komunikatu, kurs w ostatnim tygodniu maja mocno odbił i wyszedł na plus podczas gdy przez większość maja dołował. Dalsze wzrosty w średnim lub długim terminie są moim zdaniem bardzo realne i dlatego jeszcze jej akcji nie sprzedaję. Na szczęście kupiłem je już po mocnych spadkach i dla mnie pozycja jest w zysku.

Sumując, portfel zrobił w maju +11,4% przy zakresie wahań od 0 do +11,4% a więc zamknął się na maksimum. Ze względu na zamknięcie pozycji w Polnordzie, korekta na tym walorze o dużych wahaniach, nie wpłynie negatywnie na zmianę wartości portfela w czerwcu.

Zyski na obligacjach Marvipolu są moim zdaniem trwałe i w miarę jak zbliża się data ich wykupu i sytuacja płynnościowa w spółce się dalej wyjaśnia, będą dalej zyskiwać aż do zwrotu nominału razem z odsetkami i premią 6% dla serii MVP0613.

Pozostałe pozycje akcyjne tak jak dzisiaj są w korekcie i tak może być przez część miesiąca. Do końca czerwca liczę jednak, że część akcyjna nie będzie tańsza jak na zakończenie maja a część obligacyjna wypracuje zysk wynikający w dużej mierze z wykupu MVP0613, który doda do wyceny +3% oraz ok. 0,5% odsetek za miesiąc.

Licząc od początku roku, osiągnąłem następujące miesięczne stopy zwrotu: +1,2%, +0,6%, -3,3%, -3,8%, +11,4%. Razem daje to pięciomiesięczny wynik +6,4%. Jak widać nie był to jednostajny ruch i tym ważniejsze jest teraz nie stracić zyskanego wyniku. Po maju osiągnięcie zakładanej rocznej stopy zwrotu 10-15% brutto jest bardzo realne i o tym będę pamiętał zarządzając portfelem.

1 komentarz:

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL