czwartek, 14 marca 2013

PGE, Plaza Centers i inne - od zwrotów akcji po marazm

Od ostatniego wpisu zmieniło się co nieco w sytuacji technicznej i fundamentalnej posiadanych walorów. Najwięcej zmieniło się chyba w przypadku PGE i Plazy Centers.

PGE

Kilka dni temu dokonałem sprzedaży posiadanego pakietu po 17,13 zł z symbolicznym wynikiem + 0,9% po 5 tygodniach trzymania, ciesząc się że w ogóle wyszedłem na plus, jako że kurs nurkował nawet do 15,11 zł. Za sprzedażą przemawiało założenie, że ruch powrotny po spadkach był odreagowaniem, które wydawało się wyczerpywać. Spadki mogły powrócić. Następne zakupy chciałem wykonać po około 15,50-16 zł, gdzie upatrywałem wsparcia dla kursu w średnim terminie.
Czytając analizy biur maklerskich odnośnie zapowiedzi kiepskich wyników PGE za IV kwartał, zauważyłem, że biura dość zgodnie zakładają iż strata przez zawiązane rezerwy jest zdyskontowana przez rynek. O ile co do zasady trudno wierzyć opiniom biur, tym razem coś mnie tchnęło by rozważyć odkupienie akcji. Myślałem to zrobić dziś rano jeśli otwarcie będzie poniżej 17 zł a strata za IV kwartał będzie zgodna z konsensusem. Tak też się stało.

Oprócz kwestii sentymentu biur czy fundamentów, na wykresie chyba nietylko ja dostrzegłem potencjał formacji odwróconego RGR z zasięgiem na 19 zł, czyli opór wynikający z linii trendu spadkowego. W chwili otwarcia dawało to ok. 11% potencjału wzrostu. Miałem nadzieję, na wejście po około 16,50 ale kiedy zauważyłem, że kurs odbija od 16,70, złożyłem zlecenie na wzięcie akcji z arkusza po 16,80. Miałem chwilę zwątpienia gdy kurs wrócił do 16,75 ale już po około godzinie wszedł nad poziom 17 zł. W tej chwili notujemy 17,74 zł czyli jest 5,59% ponad ceną zakupu i już zrealizował znaczną część zakresu wynikającego z ORGR. Wzrost jest przy podwyższonym obrocie, więc jest to ruch dość wiarygodny.

Realizację zysku zakładam przy 18,40 lub 19 zł, zależnie od zachowania kursu i ogólnie rynku. Czas daję sobie do momentu debiutu Energi na giełdzie co jest planowane około czerwca 2013 r. Dodatkowa podaż akcji Energi może spowodować korektę na kursach innych dużych spółek energetycznych. Druga opcja to sprzedaż w okolicach wypłaty dywidendy przez PGE, kiedy to kurs także zwykł rosnąć.

Plaza Centers

Jest to druga spółka z przewagą ostatnio pozytywnego sentymentu. Jak się okazało, przyczyną dynamicznego odbicia kursu od 1,18 zł do 1,40 zł była prawdopodobnie, później podana informacja o sformułowaniu propozycji układowej i restrukturyzacji zadłużenia spółki matki Plazy Centers. Jak podawała agencja ratingująca Plazę, kiepska sytuacja spółki matki rzutowała na wycenę ryzyka w Plazie i jak można przypuszczać też jej płynność finansową i wycenę giełdową.Następnie nastąpiło dynamiczne wyjście kursu ze średnioterminowego trendu spadkowego. W dwóch gigantycznych jak na Plazę dniach obrotu, w transakcjach chyba wcześniej umówionych, właściciela zmieniło 3% akcji. Kurs dalej rósł, przez 3 sesje w sumie o około 20%. Później był komunikat o zwiększeniu zaangażowania przez fundusz emerytalny ING. Kto sprzedawał - tego nie wiem.

Ostatni tydzień upłynął pod znakiem korekty tych wzrostów coś na kształt chorągiewki. Biorąc pod uwagę ostatnie komunikaty, niską wycenę spółki w stosunku do wartości księgowej, poprawione perspektywy w związku z restrukturyzacją zadłużenia przez spółkę matkę oraz fakt wyjścia ze średnioterminowego trendu spadkowego, zakładam wyjście z chorągiewki górą z zasięgiem około 1,90-2 zł gdzie powinien być większy przystanek. Przebicie 2 zł oznaczałoby zmianę trendu długoterminowego. Zobaczymy co wyrysuje kurs do tego czasu.

BOŚW odróżnieniu od spółek powyżej, na BOŚ nie zdarzyło się nic ciekawego. Kurs nadal znajduje się poniżej linii trendu spadkowego a zarazem podtrzymywany jest krótkoterminowy trend wzrostowy. Na razie nie widać by kurs chciał rosnąć, nie ma ciekawych komunikatów ani zwiększonych obrotów. Myślę, że jeszcze jakiś czas potrwa kiszenie w rejonie 30-35 zł.

Polnord

Kurs Polnordu jest jednym z najsłabszych wśród posiadanych spółek. Trend spadkowy jest teraz niezagrożony. Widać, że po przebiciu wsparcia na 10 zł spadki nie były dynamiczne a ostatnio zmienność spadła. Można oczekiwać jakiegoś ruchu, tym bardziej że była w ostatnim tygodniu duża transakcja, wymiany akcji. Niestety ze względu na siłę podaży po każdym większym wzrostem, wydaje się mało realne w tej chwili by w najbliższych tygodniach trend zmienił się na wzrostowy. Kurs może będzie wahał się między 9 a 11 zł do czasu wyjścia bokiem z trendu spadkowego za parę miesięcy (?). Tak czy inaczej, spółka jest bardzo tania a fundamenty stabilne więc trzymam akcje w oczekiwaniu na lepszy sentyment.

EneaNa Enei podobnie jak na Polnordzie, w ostatnim czasie się niewiele dzieje. Kurs spokojnie faluje poniżej linii trendu spadkowego. Bodźcem do ruchu na najbliższe miesiące może będzie wakacyjna wypłata niewielkiej dywidendy (yield około 3%) a około czerwca debiut na GPW spółki Energa.

Obligacje GNB0218Nadzieje na trwały wzrost ceny ponad 102% okazały się przedwczesne. Kurs odbił się od oporu na 102,5 i wydaje się, że przynajmniej jeszcze przez jakiś czas będzie poruszał się w dość szerokim przedziale 100,5-102,5. Nowe emisje Getin Noble Banku dają marżę o 0,65% niższą więc patrząc przez pryzmat efektywności rynku, cena obligacji GNB0218 powinna wynosić 103,25% i na ten poziom wyznaczyłbym cel na najbliższe miesiące.

P.S. Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami z własnych inwestycji w komentarzach pod wpisem :)

5 komentarzy:

 1. PGE sprzedane po 18,19 zł, zysk 8,3% w 2 sesje. Potencjał dalszego ruchu (do oporu na ok. 19 zł) jest podobny jak zasięg korekty jaka zwykła następować na PGE po tak dynamicznym jak teraz wzroście.

  Rozważę odkupienie po około 16-17,50 zł, jeśli będzie okazja ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej Zdzichu,

  widzę, że trzymasz BOSia :) Ja się przymierzam z kolei na GNBowe obligi więc kibicuję raczej spadkom :)

  OdpowiedzUsuń
 3. PGE odkupione po 16,81 zł. Cel w średnim terminie na 18-18,50 zł. Powinien być do osiągnięty najpóźniej w czasie przed ustaleniem prawa do dywidendy czyli we wrześniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapraszam na mojego bloga

  jakzdobywacpieniadze.blogspot.com

  Polecam nowy post o sprytnym uzywaniu kredytowych :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL