czwartek, 26 kwietnia 2012

BOŚiowanie się z rynkiem

Pomimo kiepskiej koniunktury na giełdzie a może m.in. z tego powodu, uznałem że ciekawym tematem jest nowa emisja akcji Banku Ochrony Środowiska. Instytucją tą interesowałem się wielokrotnie na zasadzie "wszystko już wzrosło a BOŚ nadal tani, może też urośnie".

Nie nabywałem jednak akcji BOŚia we względu na niską płynność, niewielkie ruchy kursu i brak dywidendy co oznaczało w sumie zamrożenie pieniędzy na długo z niewielkim potencjałem zysku. Jak przyjrzymy się rentowności kapitałów własnych BOŚia to znajdziemy uzasadnienie do niskiej wyceny akcji, obecnie znacznie poniżej wartości księgowej.

Co zatem ciekawego w nowej emisji takiego słabego banku? Otóż cena (dyskonto) jest ciekawa oraz perspektywa wystawienia tego banku za kilka lat na sprzedaż przez głównego właściciela. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFŚiGW) kontroluje  79% akcji, po emisji będzie to około 60%.

Cena emisyjna ustalona została na poziomie 35 zł podczas gdy obecnie wartość księgowa na akcje wynosi prawie 71 zł. Po emisji wartość ta spadnie do ok. 62 zł co oznacza zakup akcji przy przyszłym C/WK=0,56. Pakiety kontrolne banków w Polsce w transakcjach z ostatnich lat były kupowane/sprzedawane przy C/WK od 0,95 (GMAC Bank przez Getin) do ok. 2,40 (BZ WBK przez Santander), z czego większość powyżej 1. Najsłabsze aktywa, do jakich zaliczyć teraz można BOŚ, mogłyby 'zejść' przy C/WK ok. 0,9-1.

Biorąc pod uwagę ambitny plan poprawy rentowności BOŚ i zakładając że przez następne lata wartość księgowa BOŚ nie będzie spadała a rosła, można mieć nadzieje na wyjście z akcjonariatu banku za kilka lat po C/WK>1. Inna opcja to wyjście z dwucyfrowym zyskiem jeśli akcje nowej emisji BOŚ rozpoczną notowania na poziomie bliskim obecnym notowaniom: 45-47 zł. Tak czy inaczej daje to średnioroczny potencjał zysku powyżej 20%.

8 komentarzy:

 1. Ech z planów to mi się kojarzą tylko trzy, pięcio i dziesięcioletnie. Z których nie do końca wyszło to czego się autorzy spodziewali. Ale oczywiście we własnym interesie kibicuję BOSiowi żeby dał radę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. By BOŚ dał radę potrzebne są zmiany kadrowe które zaczną się od szczytów. Oby ta emisja takie zmiany przyspieszyła.

   Usuń
 2. Ja jak najbardziej zapisałem się na akcje BOŚ o czym pisałem tutaj. Zobaczymy jak zachowają się PDA BOŚ po debiucie.

  Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję zysku na BGŻ. Między tymi dwoma bankami (BGŻ vs BOŚ) widzę wiele analogii i jest szansa że podobnie BOŚ w końcu wpadnie w objęcia zamożnego właściciela. Potrzebna jest cierpliwość a dla krótkoterminowców jest nadzieja na szybki zysk na debiucie nowej emisji.

   Usuń
 3. 0,5 mln drobnicy zapisane , wyrzucić teraz 1000 akcji i cały dzień na widłach będzie.

  Płynności ZERO !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o BOŚ to chyba nie należy się martwić bank zawsze sobie poradzi , a jak nie to zostanie w najgorszym przypadku przejęty wraz z całym zapleczem

   Usuń
 4. jak na razie nie wyglada to ciekawie - nie wiem czy czekac czy juz sprzedawac akcje ze strata

  OdpowiedzUsuń
 5. @Anonimowy,

  tego nikt nie wie na pewno. BOŚ myślę jest dość bezpieczną pozycją. Na kupno banku w Polsce będą chętni i po cenie sporo lepszej niż ta teraz. Tylko główny akcjonariusz niech zacznie szukać kupca to kurs pójdzie do góry.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL