piątek, 24 lutego 2012

Wybrane MIŚie technicznie

Dzisiaj przyjrzymy się jak technicznie wyglądają spółki z mojego obecnego składu portfela inwestycyjnego. Horyzont portfela średnioterminowy co w moim przypadku i obecnej sytuacji rynkowej oznacza do 3-6 miesięcy. Wykresy spółek są 24-miesięczne z tygodniową kreską.

Elzab ELZ


Kurs od grudniowego dołka na około 1,40 zł wzrósł do 1,75 zł czyli 25%. Dołek był wyznaczony przy dość niskich nawet jak na tą spółkę obrotach. Odbiciu towarzyszył wzrost obrotów. Na wykresie można zobaczyć coś na kształt konsolidacji pod poziomem 1,75 przy rosnących minimach coś na kształt sprzyjający wybiciu ponad dotychczasowy opór. 

Cel krótkoterminowy optymistyczny bym ustawił na około 2 zł gdzie jest górna część zakresu z wcześniejszej konsolidacji i blisko linia długoterminowego trendu spadkowego. Jej przebicie może zapowiadać wzrosty do kolejnych oporów na 2,50 3 i 3,50 zł gdzie jest ustanowiony szczyt z poprzedniej hossy. Mój średnioterminowy poziom do realizacji zysków jest na 2,50 lub 3 zł zależnie od rozwoju sytuacji.

Farmacol FCL


Od dołka ustanowionego w grudniu przy poziomie 21 zł kurs wzrósł do prawie 28 zł czyli o 33%. W odróżnieniu od Elzabu, tutaj odbicie jak i większość spadków odbyły się przy małych obrotach. Plusem jest natomiast, że kurs wyszedł już ponad linię trendu spadkowego i to bez trudu. 

Jeśli kurs wyjdzie ponad obecny szczyt odbicia na 28 zł, dalej będzie miał do pokonania barierę 30 zł i większy opór na 35 zł. Tu bym wyznaczył pierwszy poziom 'take profit' a jeśli sytuacja by się rozwijała nadzwyczaj dobrze, można liczyć na dojście do przedziału 38-48 zł gdzie kurs poruszał się w dojrzałej fazie ostatniej hossy.

MW Trade MWT


Ciekawie wygląda wykres kursu tej spółki z którą wiązałem wielkie nadzieje i jak do tej pory się nie zawiodłem. Od minimów z grudnia na ciekawym poziomie 6,66 zł, kurs wzrósł do szczytu na 12 zł czyli już o 80% i rozpoczął korektę. Poziomy wsparć, oporów i linii trendu ładnie się rysowały więc mam nadzieję, że dalej będzie ładnie 'chodził' technicznie. 

Wzrost był potwierdzony wysokimi obrotami, zwłaszcza w ostatnich 3 tygodniach i wykazał się znaczną siłą względem indeksu sWIG80. Po pokonaniu obecnego oporu na 12 zł, kolejny jest na 14 zł i dalej dopiero 20 zł. Biorąc pod uwagę jak ładnie wygląda wykres, zyski bym realizował gdzieś w przedziale 14-20 zł, zależnie co się jeszcze na wykresie pokaże.

Polnord PND


Jedyna spółka, która dołek (na 11 zł) ustanowiła już w październiku co wskazuje na siłę obecnych wzrostów.Obecny szczyt wzrostów jest tuż pod 20 zł co daje odbicie na poziomie 81%. Wcześniejsze spadki były niestety bardzo dotkliwe i gwałtowne, przez co linia trendu spadkowego jeśli zostanie pokonana w ciągu około miesiąca to znajdzie się na poziomie około 25 zł a więc 25% ponad obecny kurs. 

W przypadku wyjścia ponad ten poziom, kolejnych bym upatrywał na 30, 34, 40, 44 i 48 zł, gdzie jest szczyt z ostatniej hossy. Pozycję bym zamykał przy poziomach z zakresu 30-40 zł zależnie od dalszego rozwoju sytuacji techniczno-fundamentalnej.

Ronson RON


Najnowszy nabytek do portfela, po wyjściu z już dość rozgrzanego LC Corp. Kurs od grudniowego dołka na 0,77 zł wzrósł do 1,03 zł co daje +33%. Przy odbiciu odnotowano znaczny wzrost obrotów. Linia długoterminowego trendu spadkowego jest powyżej 1,20 zł i tam można oczekiwać najbliższego większego oporu. Kolejne opory bym rozmieścił co mniej więcej 20 gr aż do poziomu 2,20 zł gdzie odnotowano szczyt z poprzedniej hossy. 

Podsumowując, sytuacja techniczna jest dość mało rozwinięta jak na zachowanie kursów innych spółek deweloperskich i jeśli Ronson powtórzy zachowanie walorów branżowych, można oczekiwać dojścia do około 1,20 zł a dalej zależy od przyszłej koniunktury na rynku. Zysk bym realizował jeśli pozycja jest krótkoterminowa to na 1,20 a jeśli średnioterminowa to w przedziale 1,40-1,60 zł.


6 komentarzy:

 1. Twoje wpisy to radość dla mojego serca!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki Anetko, tak samo Twoje komentarze dla mojego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  ja pierwszy raz na Twoim blogu, ale od razu dosubskrybowałem czy jak to się nazywa:) Bardzo ciekawe spółki w portfelu!

  pozdrawiam i wracam do lektury bo bardzo ciekawi mnie filozofia co i jak rozgrywasz:)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Integral, dzięki ;)

  Zobaczymy jak to wyjdzie z inwestowaniem w tym roku, niepokoi mnie pewność siebie z jaką wiele osób porównuje to odbicie do 2009 roku do rodzi ryzyko że jeszcze będzie jedno downside przed dalszym upside.

  OdpowiedzUsuń
 5. MW Trade opublikowało wyniki za 2011 rok. 2 mln netto zysku w IV kwartale i 9 mln za cały rok.

  Przychody rok do roku wzrosły prawie dwukrotnie ale dodatkowe przychody są przy znacznie niższej marży co sprawia że zysk netto wzrósł tylko o 28%.

  IV kwartał rok do roku wypadł słabiej bo 2 mln w stosunku do 2,4 mln netto rok temu. Rynek oczekiwał te 0,5 mln więcej zysku w ostatnim kwartale i będzie oczekiwał wyjaśnień co do przyczyn spadku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie da się ukryć, że moment mamy ciekawy. Nie porównywałbym tego roku do 2009- czas pokaże. Jestem optymistom(co może się okazać zgubne:))
  poza tym nasza giełda jest dość specyficzna - jakoś często skłaniam się do używania zwrotu "gra na giełdzie" zamiast "inwestowanie" :) Nauczył mnie tego Midas:)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL