czwartek, 3 marca 2011

Relacje inwestorskie

Wczoraj miałem okazję obejrzeć relację wideo z konferencji Grupy Kapitałowej Europa. Właściwie znalazłem odpowiedzi na większość pytań co do przyszłości spółki, także poprzez czytanie między wierszami.

Pierwsza część konferencji to było omówienie prezentacji spółki (można ją pobrać tutaj) a druga - ciekawsza, to odpowiedzi na pytania inwestorów - internautów.

Wśród pytań pojawiło się:

- dlaczego spółka planuje wypłacić dywidendę wkrótce po emisji akcji

Pytanie logiczne. Jak spółka emituje walory to chce pozyskać kapitał nie po to, by go oddać za 6-9 miesięcy. Odpowiadający argumentował, że dywidenda nie będzie od razu, bo spółka korzystała z tego kapitału w IV kwartale 2010 i skorzysta w I kwartale 2011. Koń by się uśmiał z takiej odpowiedzi. Żadna godna zaufania firma nie emituje akcji bo potrzebuje gotówki na pół roku. Ubezpieczyciel tak rentowny jak TU Europa z łatwością znalazłby inne (tańsze?) rozwiązanie. Dalsza argumentacja dotyczyła potrzeby zwiększenia free floatu i modelowania akcjonariatu. Z tym się akurat zgadzam - większa płynność pomogła we wzroście kursu akcji.


Jaka jest faktyczna przyczyna emisji akcji? Pytający zasugerował, że to pewnie Getin Holding (główny akcjonariusz TU Europa) potrzebuje gotówki na zakup Allianz Banku. Zgadzam się. Getin Holding potrzebuje gotówki na Allianz i dlatego jest proponowana dywidenda w takiej wysokości: 10,59 zł na akcję ERP.  Przypuszczam, że TU Europa mogła wcale nie potrzebować tych 230 mln zł z emisji na ekspansję. Po prostu ta wyższa kwota była potrzebna na dywidendy w tym i kolejnym roku. GK Europa zarabia bowiem co prawda świetnie, ale całą kwotę zwykła reinwestować i na dywidendę dla Getin Holdingu nic by nie zostało w tym i najbliższych latach.

Getin Holding jeśli potrzebował gotówki to mógł po prostu sprzedać więcej akcji TU Europy, np 33% zamiast 20% ale widać że ktoś wyliczył, że na manewrze z dywidendą wyjdzie lepiej.

Pytanie, czy akcjonariusze skorzystali na rozegraniu sprawy w obecny sposób, czy lepiej wyszliby bez dywidendy za 2010 rok i bez emisji nowych akcji (bez rozwodnienia kapitałów). Moim zdaniem nie ma to tak dużego znaczenia, lecz tendencyjne przedstawianie sprawy przez spółkę, warte było komentarza.

- jakie są plany spółki co do rozwoju na rok 2011?

Tu odpowiedź była taka, że Spółka nie publikuje prognoz i tyle. Pewnie będą działać by utrzymać dwucyfrową dynamikę zysków. Zostanie im 130 mln zł z emisji akcji (po wypłacie dywidendy) plus reinwestowanie zysków z 2010 roku (150 mln) co powinno pokryć margines wypłacalności dla dość dużej ilości, choćby nawet mniej rentownych produktów (polisolokaty).

- jak zakup przez Open Finance Link4 Life Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie (w przyszłości Open Life) wpłynie na działalność GK Europa?

Zdarza się, że poszczególne podmioty z Getin Holding konkurują ze sobą. Europa będzie konkurowała z Open Life. Europa dobrze sobie radzi w walce konkurencyjnej więc powstanie wymienionej spółki nie powinno zachwiać wynikami finansowymi. Taka odpowiedź jest sensowna.

- jak nowe regulacje Solvency II wpłyną na sytuację Spółki?

Od 2013 roku będzie trzeba ograniczyć sprzedaż polisolokat, zwłaszcza dla Getin Noble Banku. Teraz ekspozycja Europy na Getin Noble jest za wysoka i to nie przejdzie w nowych regulacjach. Po drugie, Solvency II nakłada wyższe marginesy wypłacalności na niektóre ubezpieczenia i może będzie trzeba zmniejszyć zaangażowanie w mniej rentowne produkty (polisolokaty). 

- jak ewentualne zmiany w ordynacji podatkowej (likwidacja lokat jednodniowych bez podatku Belki) wpłyną na TU Europę?

Wpływ będzie pozytywny jako że się sprzeda więcej polisolokat ale to będzie zysk przejściowy do czasu wejścia w życie Solvency II w 2013 roku, kiedy ten sektor produktowy będzie trzeba ograniczyć.

Jeszcze jeden komentarz odnośnie dyplomatycznego wyrażania się o głównym akcjonariuszu. Zarząd (nietylko GK Europa) mawia że o dywidendzie zdecydują "Akcjonariusze". Jacy akcjonariusze? Getin Holding (1 akcjonariusz) ma 66,54% akcji spółki i on zdecyduje. Podobna jest sprawa z Pekaesem. Też "Akcjonariusze" mają zdecydować o dywidendzie (Kulczyk Holding ma 58,24% akcji i tak naprawdę on zdecyduje). Może się nie znam na etykiecie ale takie mydlenie oczu że "Akcjonariusze" jako jakieś zdawałoby się kolegialne grono decyduje o czymś to mnie drażni.

Pomimo krytycznego tonu, jestem zadowolony z działań spółki, zwłaszcza na tle grajdołka jakim jest giełda. Fakt, że była telekonferencja, Zarząd odpowiadał na pytania Akcjonariuszy, to już jest wielki plus. Do tego spółka rośnie od wielu lat jak na drożdżach (zyski, przypis składki ubezpieczeniowej, zakres działania).

Prezentację wideo można obejrzeć i pobrać tutaj. Sam musiałem pobrać, bo oglądanie online mi ciągle przerywało. Długość filmu to ok. 40 minut. 

P.S. Posiadam akcje spółki TU Europa. Powyższy tekst to jedynie moje prywatne opinie (jak to na blogu). Jak do tekstu dotrze ktoś z Zarządu i będzie chciał coś sprostować lub dodatkowo wyjaśnić, to chętnie taki tekst zamieszczę. 

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy post. Jak widać, zarząd nie zawsze jest skłonny do mówienia wszystkiego wprost, a akcjonariusze sami często mówią otwarcie więcej niż prezesi. Pomysł z wypłatą dywidendy w kilka miesięcy po emisji akcji jest naprawdę śmieszny i jeżeli TU Europa przekaże te pieniądze Getinowi na przejęcie Allianz Banku, to czemu Getin sam nie pozyska tych środków? Ciekawa sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ma być emisja akcji Getin Holdingu i kwota by wystarczyła na zapłacenie za Allianz ale widać że są też inne potrzeby. Nie wiemy w sumie na co dokładnie pójdą pieniądze z dywidendy od TU Europa ... może po prostu dywidenda będzie szybszym rozwiązaniem. Jeśli dzień dywidendy i jej wypłaty będą ustalone w krótkim odstępie od daty WZA to znaczy że może pójdzie to na Allianz.

  OdpowiedzUsuń
 3. ano moze wlasnie dlatego, ze byla potrzeba zwiekszyc free float ERP i podniesc jej wycene. GH bedacy w WIG20 i wycene i FF ma na godziwym poziomie. wiec zrobili emisje w ERP zamiast w GH. troche kombinowane ale wytlumaczalne

  OdpowiedzUsuń
 4. @Anonimowy,

  tak, tylko że Getin Holding mógł sprzedać część posiadanych akcji TU Europa by pozyskać gotówkę i zwiększyć free float, zamiast sprzedawać nowe akcje co rozwadnia kapitał i zysk na akcję jakie posiadali drobni akcjonariusze przed emisją.

  OdpowiedzUsuń
 5. nic nie jest tym na co wygląda zwłaszcza w przypadku spółek akcyjnych , na giełdzie zawsze jest drugie dno, podejście spółek do akcjonariatu i dobre relacje inwestorskie pomału odchodza do lamusa a zaczyna liczyć się tylko pięniądz

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL