piątek, 5 marca 2010

Podsumowanie inwestowania i blogowania - luty 2010

W lutym za wiele nie działałem z racji mojego prawie 2-tygodniowego wyjazdu służbowego oraz większej ilości pracy przed i po nim. Dlatego by nie zapełniać skrzynek subskrybentom, tym razem łączę podsumowanie inwestowania i blogowania w 1 poście. W przyszłości postaram się dać więcej postów ze wskazówkami zwłaszcza o inwestowaniu i oszczędzaniu.

Poniżej zestawienie składu portfela na koniec lutego w porównaniu do stycznia:

 

Wynik lutowy był prawie cały miesiąc na dużym minusie, sięgając nawet -4,6% a wszystko przez spadki szerokiego rynku GPW czy też moje na nim zaangażowanie. Pod koniec miesiąca odbiły jednak kursy Polnordu, LC Corp a zwłaszcza PGF. W sumie wynik wyniósł -0,5%. Dokonałem jednak dopłaty do  portfela, dzięki której jego wartość podniosła się o 0,6% i zanotował on symboliczny wzrost miesiąc do miesiąca. W najbliższym czasie nie będę mógł jednak już dopłacać. Po otrzymaniu PIT-ów za 2009 r., następne 2 miesiące spędzę na oszczędzaniu na podatek, inaczej będę musiał wypłacić coś z portfela inwestycyjnego.

Akcje TP SA kupiłem ze względu na możliwą dywidendę i spodziewane stabilne zachowanie kursu, nawet jeśli spadki na GPW się pogłębią.

 


Poniżej lista zamkniętych w lutym pozycji:Akcje Enei kupiłem tanio bo po 18 zł, lecz później dowiedziałem się o cenie, po jakiej będą sprzedawane pakiety inwestorom instytucjonalnym - 16 zł. Dlatego sprzedałem z 3% stratą po 17,39 zł i ustawiłem zlecenie odkupienia po 16 zł. Tego samego dnia kurs tracił dalsze 2% do 17 zł ale w kolejnych dniach odbił i obecnie jest ok. 7-8% powyżej ceny sprzedaży (ok. 19 zł). Myślę że jednak strategia jaką zastosowałem była poprawna i przy innej okazji wyjdę na niej korzystnie.

Zdarzenia po 28 lutego

Po 'dacie bilansowej' tzn wczoraj, sprzedałem akcje Polnordu po niecałe 36 zł czyli z wynikiem +0,5% po prowizji. Akcje planuję odkupić taniej, ok. 33 zł. Podobnie sprzedałem walory TP SA po 15,50 zł (+2,8% po prowizji). Wcześniej planowałem oddać po 16 zł, lecz nie nadarzyła się sposobność. W tym czasie rynek mocno odbijał więc stopniowo przesuwałem zlecenie sprzedaży niżej, by zakupić inne akcje. Teraz mam na to środki.

Kilka słów o strategii dla akcji na 2010 rok

Generalnie moja strategia zakłada, że w tym roku nie należy się spodziewać wysokich wzrostów kursów ze względu na dużą podaż z nowych emisji i znaczny zanik niedowartościowania w obecnych wycenach. Dlatego timing powinien być kluczowy by mieć wynik dodatni i ponad rynek. 

Zakładam kupowanie akcji spółek o niedowartościowaniu głównie powyżej 20% i przy wskaźniku RSI wskazującym wyprzedanie, natomiast sprzedaż do 20-30% wyżej i RSI wskazującym wykupienie. Przy rozchwianym rynku, tak jak w I kwartale, powinna ta strategia wynieść portfel wyżej niż typowe "kup i trzymaj", które dość dobrze sprawdzało się w roku 2009.

Podsumowanie blogowania

Z racji mojej małej aktywności, statystyki i przychody z reklam spadły o ponad połowę. Poniżej wykresy, których chyba nie muszę komentować.
Jak spojrzycie na dynamikę spadku wyświetleń poszczególnych blogów to zauważycie, że strona torunskie-nieruchomosci trzyma się dość dobrze mimo braku wpisów. Moim zdaniem świadczyć to może to o sile rynku nieruchomości mieszkalnych. Blog ten notuje wejścia głównie z wyszukiwarki Google, co oznacza że jest duża ilość osób szukających mieszkań. 

Jeśli podobnie jest z zainteresowaniem mieszkaniami w innych częsciach Polski, to dobrze wróży naszym giełdowym deweloperom (LC Corp, Polnord, Gant i inni). Na rynku toruńskim działa m.in. firma Budlex, która została kupiona przez giełdowy Erbud.

6 komentarzy:

 1. Fajny blog. Dodam do ulubionych, dobrze się Ciebie czyta.

  Przy okazji mam pytanie, w jaki sposób ustalasz cenę godziwą (screen)?

  OdpowiedzUsuń
 2. haha! też wywaliłem tepsę w tym samym miejscu :) a jednak podeszła dziś troche wyzej...

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja od kuchni: też notuję systematyczne spadki dochodów z AdSense, ale - i tu zdziwko - pomimo większej aktywności na blogu... do tego stopnia mnie to zniechęciło do tego źródła dochodu, że eksperymentuję z alternatywami. Powodzenia w marcu! :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdzichu, spadek przychodów z reklam to protest googla przeciwko twojemu milczeniu na blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Zdzichu, spadek przychodów z reklam to protest googla przeciwko twojemu milczeniu na blogu :)"

  Dzięki, niektórzy mówią, że jak coś boli człowieka to dobrze, bo znaczy że jeszcze żyjesz ;) Skoro Google zwraca na mnie uwagę to znaczy że dla niego istnieję ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Przy okazji mam pytanie, w jaki sposób ustalasz cenę godziwą (screen)?"

  Biorę pod uwagę obecne i przewidywane zyski spółki netto po odjęciu zdarzeń jednorazowych oraz średni wskaźnik cena/wartość księgowa dla danej spółki za ostatnie lata.

  Wartość godziwa za akcje deweloperów to ok. 1,2*wartość aktywów netto a premia wynika z dobrego zarządzania i ze zdolności do generowanie zysków w przyszłości bo obecne są często minimalne (LC Corp).

  Dla LCC wpisałem cenę godziwą za LCC na C/WK=1 bo niektóre aktywa były wyceniane w lepszej sytuacji gospodarczej a obecnie ich wartość rynkowa w przypadku sprzedaży jest nieco niższa. Jak utrwali się poprawa w gospodarce, akcje wszystkich spółek nieruchomościowych będą miały duży potencjał do wzrostów a największy te dobrze zarządzane i z niskim C/WK.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL