niedziela, 28 marca 2010

Get(in) czy Get(out)?


Dziś tematem oferta Getin Banku.

W listopadzie 2008 szukałem karty kredytowej, która byłaby tania w utrzymaniu, pozwalała zarabiać przez zwrot części kwoty zakupów bezgotówkowych, plus było można wypłacać z niej gotówkę z zachowaniem okresu bezodsetkowego. Porównałem wiele ofert i Getin był ten jedyny, niepowtarzalny.

Karta "Silver" kosztowała mnie tylko 4,50 zł miesięcznie za ubezpieczenie a mogłem cały limit z karty przelać np. na konto oszczędnościowe w Eurobanku 7,07% netto i zarabiać na odsetkach. W ten sposób uruchomiłem "perpetum mobile" do zarabiania kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Do tego przez pierwsze bodajże 6 miesięcy, dostawałem zwrot 1% kwoty transakcji bezgotówkowych. Limit karty to 3-miesięczne zarobki więc dla każdego kwota znacząca.

W miarę upływu czasu, oferty depozytowe słabły, spadało oprocentowanie i przychody z odsetek. Cieszyłem się jednak, że biznes z kartą nadal wychodził mi lekko na plusie, a do tego miałem swój bezpłatny fundusz awaryjny i płynnościowy w jednym. 

By móc obserwować zadłużenie online, założyłem bezpłatne konto ROR e-Getin. Po 6 miesiącach, pojawiła się oferta zarobku na poleceniu konta osobie, która nie była klientem Getinu. Powiedziałem o tym mojej lepszej połówce i oboje zarobiliśmy po 60 zł bez ponoszenia kosztów.

Względna sielanka trwała jeszcze około roku. W tym czasie niestety wzrosły koszty obsługi karty, bo jeśli nie dokonałem w miesiącu transakcji bezgotówkowych na 350 zł, to karta kosztowała dodatkowe 5 zł za obsługę (czyli razem 9,50 zł miesięcznie). Zareagowałem wnioskiem o podwyższenie limitu na karcie by podnieść dochody. Niestety został on odrzucony.

Od 1 kwietnia 2010 wchodzi nowa tabela opłat i prowizji dotycząca kont i kart. Wprowadza ona stawkę 2,5% jako opłatę za przelew gotówki z rachunku karty kredytowej, co oznacza, że zupełnie nie opłaca się transportować środków do Eurobanku na oprocentowany rachunek i później zwracać tych środków po 30-50 dniach, spłacać karty i powtarzać manewr.

Złożyłem wniosek o niepobieranie opłaty za przelew z rachunku karty oraz wniosek o podwyższenie limitu na karcie. Niestety oba zostały odrzucone.

15 marca dokonałem spłaty karty a następnego dnia wykonałem przelew środków do Eurobanku na konto oprocentowane 4,55% netto. Okres nieoprocentowanego zadłużenia karty mija 30 kwietnia i jest to dla mnie czas ostatnich zbiorów odsetek. Tego dnia ostatni raz spłacam kartę i składam wniosek o jej zamknięcie, by nie pobrało mi stawki za używanie karty i ubezpieczenia na początku kolejnego miesiąca.

Podsumowując, na rynku funkcjonują czasem bardzo korzystne rozwiązania dla klienta ale są one eteryczne. Banki z czasem przechodzą z okresu siewów do okresu zbiorów. Jeśli nie chcemy być ich plonem, lepiej przyzwyczaić się do okresowych migracji kart i kont.

Jeśli posiadasz kartę kredytową, proszę napisz gdzie, ile Cię ona kosztuje oraz jakie masz z niej korzyści. Być może będzie to ciekawa oferta także dla pozostałych Czytelników?

9 komentarzy:

 1. W mBanku wystarczą odpowiednie obroty i jest za free, w Citi jak się ich postraszy rezygnacją to też rezygnują z opłaty, a Citek ma karty partnerskie, można więc zbierać punkty/mile.

  OdpowiedzUsuń
 2. Alior, jeśli wzięty kilka miesięcy temu, miał zwrot 1% transakcji bezgotówkowych, przy odpowiednim obrocie bez opłat, niestety przelew środków na inny rachunek skutkuje prowizją w wysokości 1% transakcji. Perpetum mobile z tego nie będzie.
  Zresztą obecnie już jest to chyba mniej niż 1% zwrotu, a dodatkowo są różne mało ciekawe opłaty, więc w ogóle kiszka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki

  @ Krasus
  faktycznie Citi jest ok pod względem punktów np. 5Plus albo Miles&More, ale niestety przelewy są traktowane jako operacje gotówkowe i od razu dochodzą odsetki.

  Krasus, czyli kartę Citi 5Plus można mieć zupelnie bez oplat za prowadzenie, odnowienie, wydanie itp?

  @theredel
  Alior teraz tańszy niż Getin ale tyle obrotów bezgotówkowych nie robię by wyjść ponad oplatę za używanie karty (chyba 5 zl miesiecznie)

  OdpowiedzUsuń
 4. W Aliorze cashback nadal wynosi 1%, jeśli się wykupi ubezpieczenie. Bez ubezpieczenia jest 0.5%.
  Opłata nie 5zł jest pobierana jeśli w ciągu miesiąca wykonasz co najmniej 4 transakcje bezgotówkowe, więc raczej niska bariera.
  Za przelew z rachunku karty niestety 2% ale nie mniej niż 5zł :/

  OdpowiedzUsuń
 5. @Zdzichu Tak, tylko trzeba citowcom wyperswadować, że mają Ci ją dać za free;) Np. poszukać promocji na pierwszy rok, a potem zagrozić, że zrezygnujesz, jeśli nie dadzą Ci za free.

  Jakiś czas temu przelewy z karty City były jako bezgotówkowe, ale tylko zdefiniowane przelewy.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Zdzichu
  Przelewy z karty Citi mogą być darmowe. Karta Citi umożliwia płacenie kartą za rachunki (woda, gaz, prąd, telefon itd.) przelewem z zachowaniem grace period.
  Wystarczy że podasz swoje konto wymyślisz do tego nazwę firmy i masz darmowe przelewy. Czy to jest moralne odpowiedz sobie sam. Ja mam taki przelew zdefinowany w Citi na sytuacje awaryjne.

  A co do kart i wyciągania z nich kasy bez opłat dobra jest castorama, kupujesz towar za kilka tysięcy na następny dzień zwracasz i oddają Ci gotówkę do ręki.

  OdpowiedzUsuń
 7. @Marek Minusem rozwiązania z Castoramą jest chyba dźwiganie i wożenie towaru, nie?;) Weź kup np. 10 paczek płytek ceramicznych albo wannę, hehe;) Tak się zastanawiam, jakie są lekkie i "niewinne" produkty w Castoramie..

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety w Toruniu nie ma Castoramy. Też jednak taki biznes jest zbyt kłopotliwy w stosunku do korzyści (chyba że komuś pomaga w spłacie wysoko oprocentowanego kredytu - wtedy warto).

  Może jakieś super trwałe tarcze diamentowe do szlifierek albo profesjonalne wiertła? Malutkie to i czasem po ponad stówę za sztukę.

  OdpowiedzUsuń
 9. mozna to robic w kasynie bez problemu,nietrzeba castoramy,bierzesz kase z karty w rzetonach,pokrecisz sie godzine niby ze grasz pozniej do kasy i zamieniasz na gotowke,taka tranzakcja jest bezgotowkowa i bez prowizji

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL