sobota, 9 stycznia 2010

Pierwsza rocznica blogowania

Rok dobiegł końca i zamiast podsumowania grudnia, zrobimy podsumowanie całoroczne.

Jeśli za moment stania się blogerem można uznać dodanie pierwszego posta,  to było to 7 stycznia 2009. Tego dnia założyłem pierwszego bloga - na portalu blogpi.pl. Przy okazji dziękuję właścicielowi portalu, Ziuberkowi za zachęcanie osób takich jak ja, do tworzenia własnych stron i dzięki nim poszerzania swojej wiedzy o finansach, nieruchomościach i zarabianiu w sieci.

Apetyt rósł w miarę jedzenia i po około miesiącu rozpocząłem poszukiwania miejsca, gdzie mógłbym stworzyć bloga na własnej domenie i z tanim albo bezpłatnym hostingiem. Zdecydowałem się na kupno domeny abecadlo.info od domenomania.pl. Zapłaciłem w promocji 12 zł brutto za rok i skorzystałem z bezpłatnego hostingu portalu blogger, na którym działam do dzisiaj. Tutaj odnalazłem dużo możliwości i prostą w obsłudze aranżację strony bloga plus dodawania reklam AdSense. Po pokonaniu początkowych trudności wynikających z niewiedzy jak się obejść z blogiem, strona zaczęła działać poprawnie, już pod domeną abecadlo.info.

W miarę jak rozwijałem działalność, podejmowałem decyzje o wyodrębnianiu mniejszych stron tematycznych. Tym sposobem 26 marca powstał blog Toruńskie Nieruchomości (lokalne nieruchomości i ogólnie tematyka inwestycji w nieruchomości), 2 kwietnia - Sindicator GPW (o dokonywaniu selekcji spółek na podstawie ich wskaźników cenowych, rentowności, itp.), 16 kwietnia - Moje IKE (o Indywidualnych Kontach Emerytalnych w formie rachunku maklerskiego). Było to dla mnie coś jak budowanie grupy kapitałowej wokół głównej spółki, tylko w skali mikro.

Statystyki

Statystyki wpisów z minionego roku przedstawiają się następująco:

Dodanych wpisów - 176, w tym na poszczególnych blogach:
 • Abecadlo Finansów - 115
 • Abecadło Superciułacza - 29 (strona używana do maja)
 • Sindicator GPW - 12
 • Moje IKE - 10
 • Toruńskie Nieruchomości - 10

Tak rozwijała się frekwencja na blogach, mierzona ilością wyświetleń:


Szczyt zanotowany w październiku, zbiegł się z ofertą publiczną akcji Polskiej Grupy Energetycznej. Sporo pisałem na temat tego IPO i myślę, że wówczas pozyskałem wielu nowych czytelników.

Przychody z programów partnerskich

Do podobnych wniosków prowadzi poniższy wykres przychodów z reklam AdSense:


Szczyt przychodów z reklam również przypada na październik. Związane jest to jak sądzę też z tym, że nowi użytkownicy są bardziej skłonni klikać w reklamy oraz że za takie kliki naliczane są wyższe stawki. W całym roku 2009 naliczone przychody z reklam AdSense to brutto prawie 135 euro. Wkrótce powinienem otrzymać ich pierwszą wypłatę.

W połowie roku zapisałem się do Systemu Partnerskiego Bankier.pl i otworzyłem stronę partnerską, na której można wybierać usługi finansowe różnych instytucji. Link do strony znajduje się także na moich blogach. W 2009 r. otrzymałem dwie wypłaty prowizji, w sumie 218 zł brutto, głównie z tytułu zainteresowania czytelników kredytami hipotecznymi, lokatami i funduszami inwestycyjnymi. Jeśli sądzisz że blogi wnoszą wartość do Twoich finansów osobistych i planujesz otworzyć konto czy wziąć kredyt, możesz zrobić to przez mój link partnerski a tym samym bez kosztów własnych wynagrodzisz moją działalność. Twój wniosek o wybrany produkt będzie i tak przekazany lokalnemu oddziałowi danej instytucji, która skontaktuje się z Tobą telefonicznie i zaprosi na spotkanie.

Plany na rok 2010

Nie wyznaczam celów wzrostu popularności czy uzyskania jakiegoś poziomu przychodów. Blogowanie to dla mnie frajda i tego się trzymam. Pieniądze natomiast mają przychodzić z inwestycji kapitałowych oraz z oszczędzania i na tym polu celów do realizacji nie brakuje. Przychody z bloga przeznaczę na przedłużenie ważności domeny na kolejny okres oraz może za jakiś czas zainwestuję w profesjonalny lifting wyglądu stron.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy założyć bloga, przestań się zastanawiać - zrób to. Jak będziesz miał dużo zajęć, zawsze możesz przestać pisać. Sam od momentu otwarcia bloga, odczułem znaczny wzrost chęci do inwestowania oraz bardzo dobre wyniki mierzone stopą wzrostu.

Jeśli interesujesz się księgowością, może masz pomysł na bloga na ten temat? A może lubisz robić zdjęcia? Blog fotograficzny to sposób by Twoje zdjęcia poszły w świat. Jakikolwiek nie byłby temat, ważne że blog może wzmocnić Twoją motywację do doskonalenia, aż pewnego dnia z hobbysty możesz stać się profesjonalistą a przy tym dobrze się bawić.

9 komentarzy:

 1. Życzę dalszego rozwoju. Pozdrowienia od blogera, który do pierwszej rocznicy ma jeszcze 11 m-cy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje Zdzichu, pierwsza rocznica i prawie 200 subskrybentów, to naprawdę piękny wynik :)
  Nawiązując jeszcze do Twojego stwierdzenia: "(...) z hobbysty możesz stać się profesjonalistą a przy tym dobrze się bawić", warto wspomnieć, że profesjonalny blog jest dobrym dodatkiem do CV i informacją dla potencjalnego pracodawcy, że nie tylko wiesz co robisz, ale jeszcze masz dość entuzjazmu, żeby o tym pisać.

  OdpowiedzUsuń
 3. @ ynwestor, jak kiedyś napisal mi w odpowiedzi Archie, twórca licznych stron biznesu online. Parafrazując: by zbudować i utrzymać ciekawe strony nie trzeba koniecznie siedzieć cale dnie przy komputerze. Można siedzieć np. godzinkę dziennie ale codziennie. Liczy się systematyczność.

  @ Bartek, masz calkowitą rację. W tej chwili mam jednak nadzieję, że mój pracodawca nie czyta moich blogów bo zauważy że wpisy dodaję przeważnie w dni powszednie między 8.00 a 16.00 ;)

  W tym roku planuję dużo czytać z literatury inwestycyjnej, więc na blogu powinno pojawić się trochę recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję i życzę wytrwałości w prowadzeniu bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdzichu przede wszystkim gratuluję Ci, ze wytrwałeś. W prowadzeniu bloga to chyba najważniejsze, szczególnie wtedy, kiedy komentarze nie są pochlebne,a ilość czytelników spada. Ja zaś życzę Ci na kolejny rok wzrastającej liczby czytelników i wpływów z Adsense w takim samym trendzie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cheed, theredel, czuję się jakbym to ja mial urodziny a nie dzialalność blogerska :)

  Blogowal będę nadal, w myśl zasady że najtrudniej zacząć a później jest już tylko lepiej ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratulacje Zdzichu, zwłaszcza że blog jest ciekawy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Astakos, dzięki Wam stałym czytelnikom, jest mi o wiele przyjemniej i ciekawiej blogować :)

  Właśnie dodałem ankietę, której celem jest zbadać główne zainteresowania czytelników w rozpoczętym roku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję i ja. Mamy bardzo podobny staż, ruszyłeś tylko tydzień wcześniej ode mnie.

  "Sam od momentu otwarcia bloga, odczułem znaczny wzrost chęci do inwestowania oraz bardzo dobre wyniki mierzone stopą wzrostu" - to jest jedna z największych zalet blogowania. Kiedy prowadzi się bloga trzeba pogłębiać wiedzę, aby pojawiały się nowe wpisy.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL