wtorek, 20 października 2009

Linki tygodnia: PKB Polski za III kwartał 2009 nawet +3 %?

Dzisiaj zamieszczam zestawienie linków do moim zdaniem najciekawszych artykułów związanych z finansami  osobistymi i gospodarką z  polskiego internetu. Podobnie czyni Tadas Viskanta, autor bloga "Abnormal Returns" z linkami anglojęzycznymi. Jeśli pomysł się przyjmie, postaram się go kontynuować.


PKB Polski porusza się w tą samą stronę co produkcja przemysłowa. Wczorajsze dane o produkcji za wrzesień skłaniają do refleksji. Silny wzrost produkcji kwartał do kwartału, prawdopodobnie kilkuprocentowy wzrost konsumpcji i 9,1% wzrost produkcji budowlanej mogą przełożyć się na wzrost PKB Polski w III kwartale 2009 o 2-3% w skali roku. (Analiza Fundamentalna)

Jesteśmy w okresie zwiększonej zmienności cen akcji. Jeśli analiza się sprawdzi rosnące amplitudy będziemy obserwować jeszcze przez 9 lat. W latach 2012-2017 może wystąpić hossa inflacyjna na rynkach finansowych.  (Blog Wojciecha Białka)

Wysoki wzrost gospodarczy Łotwy, Litwy i Estonii w znacznej części był stymulowany sztywnym kursem lokalnych walut do Euro. Niepohamowana polityka kredytowa i deficyt budżetowy, spowodowały że kraje te przechodzą obecnie bardzo poważne kłopoty finansowe, w tym dwucyfrowe spadki PKB i zagrożenie dewaluacją do euro. To przy wysokim zadłużeniu obywateli  w tej walucie nie będzie ani łatwe do przeprowadzenia ani przyjemne. (dwa grosze)

Przez jeden dzień w miesiącu zrezygnuj z wydawania pieniędzy. Korzyści będą nie tylko finansowe, oszczędzamy też nasz czas i ćwiczymy samodyscyplinę. Uwaga: założeniem jest kupować jak najmniej a nie kupować na zapas. (Oszczędzanie pieniędzy i nie tylko...)

Inwestowanie według dobrego, wypracowanego systemu, daje skuteczność znacznie powyżej 50%. Oznacza to, że nie można być pewnym wyniku kolejnej transakcji, lecz w dłuższym terminie i przy większej liczbie operacji, powinniśmy osiągnąć założone cele inwestycyjne (Kuźnia Sukcesu)

By systematycznie osiągać przyzwoite wyniki inwestycyjne, konieczna jest kontrola emocji i psychologii jednostki - siebie. Recenzja książki Alexandra Eldera "Zawód - inwestor giełdowy" i nietylko. (Inwestycje Giełdowe)

Dla zainteresowanych ofertą emisji akcji przez PGE, oto ostatnie linki na ten temat z mojego bloga: co myślę i inwestycji w akcje PGE i porównanie kredytów na emisję akcji PGE.

5 komentarzy:

 1. Ciekawe nie które blogi, szczególnie Kuźnia Sukcesu :) Sam pomysł na postowanie najciekawszych artykułów z innych blogów uważam, za fajny. Tylko, że w dłuższym terminie może być On moim zdaniem męczący do zrealizowania. Wydaję mi się Zdzichu, że Twoje artykuły o spółkach, nowych emisjach oraz czasami ciekawostkach są w zupełności wystarczające, żeby prowadzić bloga. Ja przynajmniej 2 razy w tygodniu odwiedzam Twój blog i ilekroć tu jestem, zawsze znajdę coś ciekawego dla siebie, czy to w nowym poście czy na sb.

  PS. Chętnie bym widział jakiś artykuł nt. rynku Forex bądź Futures. Moja wiedza na ten temat jak na razie jest na niskim poziomie.

  Pozdrawiam
  Argon

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Ariel

  mam listę blogów i innych stron, które regularnie odwiedzam w poszukiwaniu inspiracji. Skoro i tak to robię, to mogę się podzielić z Czytelnikami najciekawszymi linkami.

  "Linki tygodnia" nie muszą być co tydzień. Może być to ciut rzadziej lub częściej, zależnie jak dużo będzie ciekawych artykulów do przytoczenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest też ważny czynnik ludzki, tzn. jak mam passę na pisanie to wprowadzam coś nowego a innym razem jest okres posuchy i przez ponad tydzień nie ma wpisu.

  Uważam, że takie okresy przerwy ok. tygodnia są usprawiedliwione bo oznaczają, że wpisy nie są na zasadzie automatu tylko czerpią ze źródla inspiracji.

  Jak mam pomysl na kilka wpisów to wybieram moim zdaniem najciekawszy / najważniejszy a kolejny staram się zrealizować za jakiś czas...

  OdpowiedzUsuń
 4. Informacyjnie:
  MultiBank jako detal BRE Banku S.A. proponuje prowizję już powyżej 500tyś.zł 0,25%, a oprocentowanie kredytu 5,54%. Odsetki liczą się od dnia uruchomienia kredytu czyli 26 października. Ostateczny termin rozliczenia 15 grudnia br. Wnioski można składać do 25 paźziernika przez internet i multilinię.

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawy przegląd linków i generalnie bardzo fajny pomysł na bloga. Mam nadzieję, że tematy poruszane przeze mnie na hosssa.pl okażą się równie inspirujące, by je zajawić / podyskutować o nich - ostatnio było o kredytach na PGE, o GPW, o złocie, makro... Ze swojej strony zapraszam i zabieram się za eksplorowanie tego serwisu :)

  Pozdrawiam,
  AB

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL