poniedziałek, 7 września 2009

Podsumowanie inwestowania - sierpień 2009

Ze względu na urlop w na przełomie sierpnia/września, nie pojawiały się wpisy przez w sumie 11 dni. Teraz uzupełniam bloga zestawieniami za sierpień. Pierwsze tradycyjnie dotyczy wyników inwestycyjnych w minionym miesiącu. Poniżej tabela.


Na wynik 8,6% zysku w największym stopniu wpłynął wynik na akcjach Noble Banku, na początku sierpnia notowane po 4,29 zł a sprzedane na koniec po 5,81 zł. Oprócz tego ważny był wzrost cen LC Corp o prawie 20%, Mercora o 10% i Tritona o 3,5%. Triton w połowie miesiąca zaczął najpierw mocno rosnąć do prawie 5 zł by na koniec mocno spaść do ok. 4 zł.

Ze zrealizowanych transakcji sporo zarobiłem na kontraktach na TP SA kupowanych po 14,50 a sprzedanych po 16,10-16,50. Największą wtopę zaliczyłem na kontraktach na gaz ziemny, kupowanych po 3,864 a sprzedanych po 2,989 USD.

Spora strata wynikła też z zabezpieczenia pozycji na akcjach kontraktami na WIG20 sprzedanymi po 2000 pkt a odkupionymi po bodajże 2080 pkt. Częściowo tą stratę odrobiłem sprzedajac później kontrakty po 2160 pkt a odkupując po 2090 ale za drugim razem miałem mniejszą ekspozycję.

Poniżej diagram, jak na koniec miesiąca procentowo wyglądał udział poszczególnych aktywów w portfelu:


Odkupienie Noble

Po "dniu bilansowym" czyli po 31 sierpnia, zrealizowało się złożone do arkusza oczekujące zlecenie odkupienia Noble po 5,41 zł. Możliwe że gdybym był wtedy przy kompie a nie na urlopie w górach, bez dostępu do sieci, przesunąłbym limit niżej i tym samym zarobił więcej ale i tak nie jest źle.

Mam teraz o 7% więcej akcji Noble niż wcześniej bo zlecenie odkupienia dałem za tą samą kwotę, którą uzyskałem ze sprzedaży po 5,81 zł. Z moją ceną docelową na poziomie 8,18 zł mam jeszcze ok. 50% potencjału wzrostu.

Strategia na wrzesień

Cały czas obserwuję rynek GPW i niestety ciężko jest mi znaleźć inną ciekawą i tanią spółkę z potencjałem niż te, które już mam w portfelu. Do spółek które obserwuję można zaliczyć TP SA (może kupię jak będzie po 15,50 zł), Gant (obecnie analizuję wyniki za II kwartał) .

Banki oprócz Noble i Nordei wszystkie są już w cenach godziwych albo drogie, deweloperzy są generalnie nadal atrakcyjni ale nie wiadomo do końca ile są warte ich aktywa. Inne sektory też albo szybko nie wyjdą z kryzysu (np. Media) albo ich potencjał wzrostu na najbliższe 12 miesięcy został już zdyskontowany przez rynek (hurt, detal).

Z racji tego, że na początku września mocno spadły ceny LC Corp (-10%), Mercora (-10%) i Tritona (-15%), ciężko będzie we wrześniu na całym portfelu uzyskać wyraźnie dodatnią stopę zwrotu miesiąc do miesiąca. Wyjście na niewielki plus uznam za dobry wynik.

Ze względu na ryzyko dalszej korekty jak i możliwe lokalne odbicie, we wrześniu przyjmuję strategię sprzedawania akcji przy dochodzeniu do lokalnych szczytów i odkupowania większej ilości akcji w razie nerwowych spadków.

Środek miesiąca pozostaje wielką niewiadomą (może trend boczny?) a na koniec jest szansa na podciaganie WIG20 pod wygasanie kontraktów. Z WIG20 mocno skorelowany jest Noble i mam nadzieję na wzrosty z powrotem pod 6 zł.

6 komentarzy:

 1. Ostatnio silniej od NBL zachowuje się MIL, chociaż fundamentalnie mniej ciekawy. Wydaje się, że interesujące stają się spółki z NC, chociaż oczywiście ryzyko większe.

  P.S. Gratuluję pięknego wyniku i to mimo ulotnienia się gazu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdyby nie gaz, wynik bylby cos kolo 12-13% ale coz, za bledy sie placi. Rozpoznac niedowartosciowanie nie wystarczy by zarabiac.

  Trzeba uwazac tez na inne mechanizmy rynkowe - pulapki, takie jak roznice w cenach kontraktow kolejnych serii ktore uniemozliwiaja korzystne rolowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdzichu, przeliczyłem sobie te zestawienie w Excelu i nie rozumiem Twoich zaokrągleń w procentach. np. LC CORP, wychodzi mi Potencjał wzrostu 58,54% a u Ciebie jest 58,8%. Nie żebym się czepiał, tylko chciałbym wiedzieć jak to liczysz. Nie znam za dobrze na Excelu, dlatego o taki drobiazg pytam. Druga sprawa, jak robisz zaokrąglenie np. Mercor`u? U Ciebie ono wynosi 15,70%, u mnie Excel wyliczył 15,66%, gdzie mogę to zmienić, żeby do pełnych dziesiątek mi zaokrąglał liczby? Czy mógłbyś mi wysłać na maila Twoją tabelkę, o ile to możliwe, bo rozumiem, że też w Excelu ją robiłeś. argonpl@o2.pl Z góry dziękuje. Pozdrawiam Argon

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Ariel
  różnice wynikają jak sądzę z kilku z rzędu zaokrągleń które zmieniają wartość ostateczną o jakąś niewielką część. Myślę, że nie jest to takie istotne i nie trzeba słać innej tabelki. Zresztą nie podaję kwot w PLN na blogu i musiałbym sie namodyfikować by one znikły z pliku w Excelu.

  Twoje obliczenia wydają się być poprawne. Sam używam podstawowych sposobów liczenia w Excelu jak z podstawówki.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Ariel, do zaokrąglania możesz użyć jednej z formuł - ZAOKR.DO.CAŁK; ZAOKR.DÓŁ; ZAOKR.GÓRA. Excel standartowo zaokrągla w dół, jeżeli najbliższa, niewyświetlana cyfra jest w przedziale <0;4> i w górę, jeżeli niewyświetlana cyfra mieści się w przedziale <5;9>.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oki, Zdzichu, nie ma problemu :)

  Dzięki Bartek za formuły z excela.

  Wybaczcie Panowie, że o takie banały czasami pytam, nigdy nie miałem styczności z exelem w szkole czy na uczelni, dużo by o tym gadać… I teraz sam próbuje się czegoś nauczyć.

  pozdrawiam
  Argon

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL