piątek, 25 września 2009

Krótkie spekulacje

Ostatnio zajęty jestem dość mocno reorganizacją portfela. Trwa ona w związku z zakładanymi przeze mnie spadkami na GPW w perspektywie 1-2 miesięcy i dlatego należało tymczasowo zamknąć pozycje o większej podatności na korektę. Za takie walory uważałem LC Corp przy cenie 1,75 zł, o którego sprzedaży pisałem ostatnio.

Wczoraj do grona sprzedanych walorów dołączyły akcje Triton Development. Pozbyłem się pakietu dokupionego w październiku po średnio 3,32 zł za akcje sprzedając po 3,75 a pakiet kupowany w lipcu po 3,29 sprzedałem po 3,87. Zysk po prowizji wyniósł odpowiednio 12,5% i 17%. Na koniec dnia akcje zamknęły się na 3,94 więc oceniając w krótkiej perspektywie, timing sprzedaży nie był najlepszy. Poniżej wykres.


Sprzedałem też kilka dni temu posiadane walory SECUS I FIZ po niecałe 375 zł, notując 3% stratę. Walory te stanowiły 1,5% wartości portfela więc strata jest niewielka. Jeśli cena SECUS'a spadnie, może odkupię tyle samo certyfikatów nieco taniej. Prognoza odbicia w średnim terminie nadal aktualna.

Na wczorajszej sesji za zgromadzoną gotówkę kupiłem akcje Prospera za 3% portfela po cenie 8,21 zł. Cena w wezwaniu ogłoszonym przez Torfarm to 8,34 zł więc potencjał zysku po odliczeniu prowizji to ok. 1% w maksimum  2 miesiące. Jest też szansa, że akcje pójdą na GPW po 8,34 wcześniej niż w wezwaniu lub że Torfarm podniesie cenę po której wzywa.

Dziś natomiast kupiłem akcje Ganta po 20 zł za 13% wartości portfela. Poniżej wykres Ganta. O wskaźnikach fundamentalnych Ganta można poczytać tutaj.


Po zmianach, gotówka w portfelu stanowi ok. 27%. Teraz czekam na ostateczne rozwiązanie kwestii wybicia szczytu na WIG20 i późniejszej mocniejszej korekty spadkowej. W takim scenariuszu będę rozważał krótką pozycję na kontraktach na WIG20, otwieraną przy poziomie ok.2320-2400 pkt z celem na ok. 2100 pkt.

7 komentarzy:

 1. Ja wczoraj kupiłem ganta po 20,76. Jak oceniasz ewentualne zachowanie tej spółki podczas korekty na wigach ? Mam nadzieje że nie będę musiał uśredniać.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. @ ss

  Podczas glębszej korekty Gant powinien "testować" 19 zl a moze nawet zejść niżej wychodząc z konsolidacji. To powinien być jednak moment na dokupienie dla tych, którzy Ganta maja mniej niż chcą. Zatem malo prawdopodobne ale mozliwe są krótkotrwale spadki do 16-18 zl ( w czarnym scenariuszu dla WIG20 na 2000 pkt)

  Do Ganta dochodzi jeszcze kwestia PP - tanie akcje po odjęciu PP spowodują że technicznie Gant się osunie, ale faktycznie akcjonariusze na tym wyjdą na swoje bo później obejmą tanio akcje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Akcji mam tyle ile chcę ale jak trzeba będzie to się uśredni.
  W przypadku gwałtownego wybicia (przed korektą)pozbędę się połowy akcji i będę próbował odkupić po korekcie na wigach.

  PS Coś się sypacz wykruszył na NDA, miejmy nadzieje że się jeszcze jakiś popyt większy obudzi...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nordea się zachowuje tak jak powinna czyli umiarkowany popyt nie napotyka bariery "sypacza" na bieżących poziomie.

  Co prawda jest podaż, ale wyżej niż kurs bieżący. Wiadomo, w końcu niektórzy chcą realizować skromne zyski, jak kupowali po 19,50 to teraz sprzedając po 20,50 jest 5% zysku. Tylko że NDA ma większy potencjał i mogą nie odkupić już drugi raz po 19,50 w najbliższej przyszłości. Wtedy będą polować na tą samą cenę, po której sprzedali.

  Tak czy inaczej mamy tu przykład dużego potencjału zysku przy niskim ryzyku ale opłacony niską płynnością. Jak ktoś chce wejść lub wyjść za więcej niż 1000 akcji to może potrzebować kilku dni.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam NDA, przymierzałem się do kupna w grudniu, ale nie wyszło bo musiałem uśredniać SNSa.
  Ostatnio Twój wpis o NDA mnie zmobilizował i nabyłem troszkę tych akcji w cenie 20zł.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś na NDA największe obroty od 13.11.2008(!).

  Może to wróżyć wybice z zasiegiem na min. 25 zl. Niby kto zatrzyma kupującego? Jak ma kase na 5-10 tys akcji to może i do 40 zl podciągnąć a pozniej spokojnie sprzedawac po 35-40.

  Zapowiada się więc ostateczne rozwiązanie w kwestii slabości NDA na tle rynku (a sądziłem że będę na to czekał kilka lat)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na wykresie Tritona zrobiłem błąd - akcje kupowane we wrześniu po 3,29 sprzedałem po 3,75 a nie 3,87.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL