wtorek, 22 września 2009

Co z tą korektą?

Czytając artykuły online dochodzę do wniosku, że inwestorów giełdowych można obecnie podzielić na trzy główne grupy pod względem zaangażowania w akcje:

1) mają akcje i trzymają bez względu na korekty, oczekując znacznych wzrostów w perspektywie 2-3 lat
2) uważają się za niedoważonych w akcje i liczą na mniejsze lub większe spadki korekcyjne w celu kupienia akcji na niższych poziomach i trzymania na dłużej
3) trzymają krótkoterminowo spekulacyjnie, licząc na szybki zarobek

Sam zmierzam w kierunku przyłączenia się do grupy 2). Przyczyną tego są wskaźniki na poziomach sugerujących wyczerpywanie się obecnej sily amerykańskiego rynku akcji a co za tym idzie, prawdopodobna korekta w USA i na świecie:
- wysoki wskaźnik optymizmu  inwestorów giełdowych, powyżej poziomu z lata/jesieni 2007
- wyjście indeksu SP500 ok. 20% powyżej średniej 200-dniowej (rynek może za szybko wzrósł)
- wysoki a opadający poziom RSI, ROC bliski zero (wykupienie i wygasanie trendu)

Zakładam, że indeksy mogą jeszcze jakiś czas iść w górę, jednak ilość zwyżkujących walorów będzie maleć a przeważać będzie strona podażowa. Sytuacja będzie oczywiscie nieco inna w przypadku każdej spólki i trzeba dobrze wyczuć moment sprzedaży akcji, zwlaszcza by nie wykonać tego przedwcześnie.

Jako że jest wielu chętnych na tańsze akcje, korekta nie powinna być tak mocna, by zachwiać obecnym trendem wzrostowym. Spadki powinny zatrzymać się na poziomie 2.000 pkt dla WIG20 i 35.000 pkt dla WIG.

Redukcje w portfelu

Dzisiaj aktywa akcyjne odchudzilem o LC Corp, sprzedając po 1,75 zl. Wykres poniżej.

Oplaciła się strategia obserwacji glównych wskaźników technicznych spółki by ustalać momenty wejścia i wyjścia, choć sama spółka została wybrana na podstawie analizy fundamentalnej i niskich wskaźników cenowych. Środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone na odkupienie niżej.

Niedaleko dzisiejszego otwarcia sprzedałem po 27,89 zł akcje PKN. Przegapiłem wskutek tego ok. 5% wzrostu. Na szczęście zaangażowanie w PKN wynosiło tylko ok. 4% kapitalu więc stracona korzyść jest niewielka.

Obecnie pracuję nad technicznymi poziomami docelowymi dla Noble Banku i Tritona, tak aby sprzedać po dobrej cenie jeszcze przed korektą z szansą odkupienia znacznie niżej w najbliższych miesiącach/tygodniach.

Stan gotówki wynosi 22% w stosunku do ok. 3% w piątek i 11% na początku zeszłego tygodnia.

6 komentarzy:

 1. witam
  Jaki poziom przewidujesz (podczas korekty) dla LCC, kiedyś kupiłem akcję tej spółki po 0,64 zł i sprzedałem po 1,3 Można powiedzieć że się wyleszczyłem, i z chęcią odkupiłbym taniej.
  Drugie pytanko czy zamierzasz sprzedawać mercor

  OdpowiedzUsuń
 2. @SS

  LCC myślę może spaść do linii trendu czyli ok. 1,41 dzisiaj i 1,46 za jakieś 3 tygodnie. Sam myślę odkupię nieco wyżej nie ryzykując że spadnie dokładnie do linii.

  Co do Mercora, sprzedałem całość po ok. 20,83 za akcję. Zakładam pogorszenie fundamentów w raportach za najbliższe 1-2 kwartały co będzie źle wyglądało na tle wysokiego zadłużenia. Zwłaszcza spółka hiszpańska jest zagrożona. Ewentualne wzrosty do 22-24 będą okazją do sprzedawania.

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy przyglądałeś się może STX, cena mocno nie wzrosła od dołka, marże wysokie,reszta wskażników też w miarę dobra, można powiedzieć że spółka jest monopolistą. Taka inwestycja ala B Graham. Co o tym sądzisz.

  OdpowiedzUsuń
 4. @SS

  spółka ciekawa do obserwacji. Jeśli wygra przetargi na budowy autostrad, kurs na pewno wzrośnie.

  W samych wskaźnikach cenowych obecnie nie widzę potencjału wzrostu. Trzeba by się przyjrzeć jakie ma szanse na wzrost zysku i przychodów w najbliższych latach.

  Generalnie rynek perspektywiczny bo budowa autostrad ponoć przyspiesza.

  OdpowiedzUsuń
 5. 1940-1970 pkt strefa ochronna dla WIG20,co do indeksów amerykańskich i polskich pojawiło się ostatnio ich rozjechanie w dwie różne strony usa up a polaczki w przeciwnym kierunku i można było ładnie pod to zagrać stopa zwrotu zadowalająca.. widać że rynek jest silny i walczy ale czy aż tak silny zobaczymy może wybijemy historyczne szczyty na ? byłoby miło :)

  OdpowiedzUsuń
 6. @ zombi

  mam zamiar zaszorcić po wybiciu historycznych szczytów na WIG20 ale po dzisiejszych spadkach trudniej bedzie te szczyty osiągnąć...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL