poniedziałek, 3 sierpnia 2009

Podsumowanie portfela - lipiec 2009

Lipiec to generalnie miesiąc wzrostów na giełdach. Na początku miesiąca ilość akcji w portfelu abecadlo.info miała mniejszościowy udział a na giełdzie trwały spadki. Od połowy miesiąca ten udział zwiększył się co generalnie zbiegło się z początkiem wzrostów. Na koniec lipca skład portfela prezentuje się następująco:

Wartość portfela wzrosła w porównaniu z 30 czerwca o 10,1% co jest moim zdaniem dobrym wynikiem. W lipcu dopłat niestety nie było ze względu na wydatki remontowo-budowlane, które "zjadły" bieżące nadwyżki i także moją poduszkę finansową. Dlatego w kolejnych miesiącach będę ją odbudowywał a na dopłaty można liczyć mam nadzieję pod koniec roku.

W zestawieniu tym pod sumą wartości składników portfela, widzimy też sumę ekspozycji portfela, która wynosi 125%. Wynika to z tego, że gaz ziemny jest kupiony przy 3% depozycie więc jest lewarowany. Generalnie można powiedzieć, że wynik inwestycyjny portfela jest teraz wzmacniany lewarem o 1/4 na plus lub minus, zależnie od dalszego kierunku ceny gazu.

Do lewarowania nie liczyłem krótkich pozycji na kontraktach WIG20 jako że pełnią one funkcję zabezpieczającą.

Poniżej prezentuję dodatkowo skład portfela w formie diagramu kołowego:


Na diagramie 125% ekspozycji potraktowano jako 100%, stąd udziały procentowe się zmniejszyły. Teraz widzimy jednak dokładniej, co będzie wpływało na wycenę portfela w przyszłości.

W obu zestawieniach ukryto jedną pozycję 1,1% wartości portfela, która dotyczy akcji mało płynnej spółki. Zostanie ona ujawniona po skupieniu do ok. 5%.

Zdecydowałem się zrezygnować z przedstawiania wyniku portfela względem WIGu, WIG20 czy innych indeksów co miesiąc. Uważam, że wpływałoby to negatywnie na moje decyzje inwestycyjne w dłuższym terminie. Dlatego takie zestawienie będę prezentował raz w roku.

Plany na przyszłość

Wraz ze wzrostem portfela, dążę do zwiększenie dywersyfikacji, tak aby chronić dotychczasowy dorobek. Rozumiem jednak, że aby portfel rósł, potrzebuje kilku sporych pozycji, które dobrze rokują na przyszłość i które mogą być tzw. inwestycjami timingowymi ale po perspektywicznej stronie rynku.

Takie inwestycje to obecnie gaz ziemny, Polnord, Triton - walory o dynamicznych zmianach kursu a niedowartościowane fundamentalnie, co pozwala na pewne zajęcie długiej pozycji, czy to będzie krótki horyzont czy długi.

Inwestycje w spółki Czarneckiego (LCC, Noble) i PGF traktuję bardziej długoterminowo, ale dopuszczam aktywne zarządzanie pozycją, tak by "przeskoczyć" niektóre korekty kursu.

W przypadku certyfikatów nieruchomości, z racji niskiej płynności i marazmu kursów, po prostu będę utrzymywał te pozycje aż ceny giełdowe osiągną zakładane wartości godziwe.

Podsumowując, będę w najbliższym czasie stosował strategię z 3-4 dużymi pozycjami po 10-15% portfela (nie licząc gazu) i 2-5 małymi po ok. 2-7%. Małe pozycje są nastawione mniej timingowo i wymagają mniejszej uwagi. Większe pozycje będą kontrolowane codziennie. Dzięki temu dywersyfikacja będzie dla mnie spełniała zadanie a jednocześnie nie obciąży mojego czasu przeznaczonego na operacje inwestycyjne.

3 komentarze:

 1. Gratuluję wzrostu - 10% to bardzo ładny wynik. Mam nadzieję, że uchylisz rąbka tajemnicy i podzielisz się metodą wyceny wartości godziwej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. @ Bartek, oto "rąbek tajemnicy":

  Wartość godziwa dla spółek bazuje na obecnym wskaźniku C/WK w porównaniu do średniej wieloletniej oraz obecnym i planowanym C/Z w porównaniu do średniej wieloletniej dla spółki lub sektora.

  W przypadku funduszy nieruchomości, jest to wartość z wyceny nieruchomości, ewentualnie skorygowana w dół, jeśli uznam że jest zawyżona.

  W przypadku SECUSIFIZ, jest to 2/3 obecnej wyceny certyfikatów, co jest bliskie wartości księgowej spółek wchodzących w skład portfela tego funduszu.

  Do wyceny można stosować skomplikowane modele DCF albo oparte na rentownościach spółek czy innych wskaźnikach. Z moich analiz wynika jednak, że często takie modele są przydatne przy wyborze spółek ale nie koniecznie do wyznaczania ich kursów godziwych.

  Proste wskaźniki C/Z i C/WK, odpowiednio połączone i zaprognozowane, sprawdzają się bardzo dobrze.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. DCF ma sporo wad - chociażby prognozowane przez analityka przychody. Ciekawy byłem twoich sposobów szczególnie ze względu na Nobla i dość wysoką wycenę, jaką mu wyliczyłeś. Dzięki za info

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL