poniedziałek, 11 maja 2009

Wezwanie na akcje Prospera

O akcjach dystrybutora farmaceutyków do aptek - Prospera i planowanym przez Torfarm wezwaniu na akcje, pisałem już kilka razy. Piszę o tym ponownie, jako że zbliża się termin wezwania.

Dzisiaj czytałem artykuł na ten temat, w którym jest przedstawiony wywiad osoby z PAP z prezesem Torfarmu.

Wezwanie zostanie ogłoszone, jak twierdził prezes, we wtorek czyli 12 maja. Wezwanie dla pozostałych akcjonariuszy, poza głównymi właścicielami, ma zostać ogłoszone po cenie nie niższej niż średnia cena akcji Prospera za ostatnie 6 miesięcy i nie niższej niż najwyższa cena, po jakiej Torfarm skupował akcje na giełdzie przed wezwaniem.

Przeliczyłem wolumeny i ceny akcji PSP za ostatni rok. Według tego wnioskuję, że Torfarm, aby zebrać skupiony z giełdy 1 mln akcji, mógł kupować je od sierpnia 2008 r. w cenach 4 - 8,50 zł. Jak wynikało z informacji podanych przez prezesa Torfarmu podczas wywiadu, średnia cena akcji skupowanych przez Torfarm, wyniosła 5,90 zł. Jest to dość niska średnia, zatem widać, że Torfarm prawdopodobnie nie brał udziału przy ustanawianiu szczytów na poziomie 8-8,50 zł w tym okresie. Dlatego sądzę, że najwyższa cena, po jakiej skupował Torfarm może wynosić ok. 7,50 zł. Jeśli skupował drożej, pewnie byłby to wypadek przy pracy.

Torfarmowi zależy na skupieniu z giełdy wszystkich akcji, dlatego może zaoferować wyższą cenę niż te 7,50. Maksima cenowe kursu Prospera to około 8,50 zł i po takiej cenie prawie wszyscy udziałowcy mniejszościowi powinni sprzedać z zyskiem lub przynajmniej bez strat.

Podsumowując, logicznym jest dla mnie, jeśli Torfarm jutro zaproponuje wezwanie na akcje Prospera po kursie około 8,50 zł. Jeśli kurs będzie niższy, Torfarm zadziała na własną szkodę (może nie skupić akcji) . Jeśli kurs będzie wyższy, oznacza to że być może Torfarm skupił jednak drobny pakiecik przed sierpniem 2008 po wyższych kursach niż 8,50 zł, lub jednak weźmie pod uwagę przy ustalaniu minimalnej ceny akcji, transakcję kupienia ich od Wesołowskich poprzez holenderską spółkę zależną Oktogon Investment.

Zatem cena akcji w wezwaniu może wynieść pomiędzy 7,50 zła 8,50 zł. Jeśli Torfarm weźmie pod uwagę transakcję zakupu Oktogon Ivestment, cena skupu powinna nie być niższa niż 23,10 zł, co jednak uznaje za mało prawdopodobne.

Obecnie na GPW można kupić akcje PSP po około 7,90 zł. Od rana kurs rośnie i nie widać większych zleceń sprzedaży poniżej 8,50 zł.

Sam nadal zastanawiam się, po jakim kursie zgodzę się sprzedać posiadany pakiet akcji PSP. Ceną, która jest dla mnie godziwą wartością, jest wartość księgowa, czyli około 14,45 zł / akcję.

Nie wiem czy jest sens samodzielnie walczyć z Torfarmem o tą cenę. Jeśli zaproponowana zostanie niższa cena, jak pisałem wyżej i nie spotka się ona ze stanowczym sprzeciwem w mediach takich jak Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, w takiej sytuacji pewnie pokornie sprzedam akcje po cenie wezwania i poszukam innych walorów do ulokowania, w tym mogę dokupić akcji spółek już obecnych w portfelu.

Następny wpis na temat Prospera i Torfarmu najprawdopodobniej pojawi się przy okazji ogłoszenia wezwania i podania ceny skupu akcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL