poniedziałek, 23 marca 2009

Przyszlość portfela GPW

Dzisiaj podsumuję, jak widzę swój portfel inwestycyjny na ten rok.
W części inwestycyjnej, ulokowanej na GPW, planuję bezwzględnie utrzymywać zaangażowanie na obecnym poziomie, a więc zdecydowaną większość posiadanych środków. Plany postawione na ten rok zaczynają się realizować i obecne wzrosty na gieldzie pokryly już straty portfela z początku roku. Dopuszczam w trakcie roku dalsze roszady w portfelu, takie jak zmiany udzialu poszczególnych walorów oraz zamianę walorów na inne.
W ostatnich dniach najbardziej jestem zadowolony z Immoeast, który zgodnie z przewidywaniami nie mógl być wyceniany tak nisko w nieskończoność. W końcu Immoeast posiada tyle ukończonych nieruchomości jak fundusz, a więc może też je sprzedać i dlugoterminowa wycena akcji nie powinna znacząco się różnić od wartości aktywów netto na akcję a obecnie cena akcji nie przekracza 1/5 WAN. Dlatego dlugoterminowy potencjal wzrostu kursu akcji wynosi tu w stosunku do obecnej ceny okolo 600% w horyzoncie kilkuletnim.
Dobrze powinny zachowywać się też certyfikaty nieruchomości ARKAFRN i BPHFIZSN, które powinny być wyceniane zgodnie z WAN a nie z 45% doskontem. Oznacza to potencjal wzrostu równy 80% w kilkuletnim okresie.
Potencjal wzrostu kursu akcji DUDA oceniam na 400-500% od obecnego poziomu 0,60 zl, jeśli tylko spólka wyjdzie z kryzysu plynności i będzie w dalszej perspektywie splacać kredyty i spokojnie funkcjonować.
W przypadku spólki PGF moim zdaniem potencjal wzrostu to 15-krotność zysku rocznego, średnio za lata 2004-2008 czyli ok. 60 zl. Jest to też 2-krotność wartości księgowej na akcje. Przy obecnym kursie 23 zl, daje to okolo 160% potencjalu wzrostu.
Dla spolki Prosper potencjal wzrostu to moim zdaniem 10-krotność najlepszych wyników rocznych i 1-krotność wartości księgowej na akcję czyli 15zl. Przy obecnej cenie ok. 4,40 zl, daje to ok. 340%.
Jednostki funduszu aktywów niepublicznych SECUSIFIZ moim zdaniem powinny dlugoterminowo być wyceniane zgodnie z WAN, czyli po ok. 1300 zl za certyfikat, co przy obecnej wycenie ok. 700 zl daje ok. 80% wzrostu.
Sporą niewiadomą są dla mnie akcje spólki GTC. Jest ona stabilna i dobrze zarządzana, potrafi inwestować tworząc atrakcyjne nieruchomości i na tym zarabiać, jednak jej wartość księgowa na akcje z posiadanych nieuchomosci jest stosunkowo niska. Obecnie wartość aktywów na akcję to 20 zl. Spólka jednak potrafi skutecznie zarabiać w czasie koniunktury i utrzymywać wartość w dekoniunkturze. Dlatego sądzę, że dlugoterminowo jest duże prawdopodobieństwo na kurs rzędu 40 zl, co oznacza przy obecnej cenie ok. 15 zl, zysk rzędu 160%.
Noblebank posiada ciekawy model biznosowy i byl w stanie bardzo szybko się rozwijać. W tym roku polączy się on z Getin Bankiem. Powstaly podmiot będzie rozwijal się wolniej, ale też powinien budzić większe zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych, którzy wolą większe firmy. Przy obecnym parytecie wymiany akcji i zalożeniu utrzymania w dalszej przyszlości podobnych do teraz zysków, zakladam wycenę akcji na 10 zl czyli 13-krotność zysków z roku 2008. Daje to przy obecnej cenie ok. 3 zl, potencjal wzrostu 233%.
Lotos jest obecnie bardzo nisko wyceniany w stosunku do wartości aktywów, jak i potencjalnych zysków spólki w przyszlosci. Metoda DCF wykazuje znaczące niedowartościowanie. Zakladając powtórzenie w przyszlości zysków rzędu 5 zl na akcję i aktywa na akcję równe 40 zl, przypuszczam, że prawdopodobny jest wzrost kursu do 4o zl. Przy obecnej cenie 12zl/akcje, daje to potencjal wzrostu rzędu 230%.
A teraz przedstawię Wam jak oceniam ryzyko inwestycji w poszczególne walory:
ARKAFRNFIZ - bardzo niskie
BPHFIZSN - bardzo niskie
DUDA - bardzo wysokie
GTC - średnie
IMMOEAST - wysokie
LOTOS - średnie
NOBLEBANK - średnie
PGF - niskie
PROSPER - średnie
SECUSIFIZ - wysokie
Przez ryzyko rozumiem prawdopodobieństwo znacznej straty na danym walorze, przekraczającej 40% obecnej ceny.
Zapraszam do komentowania
Niniejszy wpis jest wyrazem prywatnej opinii autora i nie może być traktowany jako rekomendacja. Każda osoba winna decyzje inwestycyjne podejmować samodzielnie.

2 komentarze:

  1. Dzisiaj byly spore wzrosty na Dudzie i duża zmienność na Immoeast. Dlugoterminowo portfel mysle dobry i lepszy niż kupowanie indeksu.

    OdpowiedzUsuń
  2. No dobra moje małe, Zdzicho wie, co mówi, czyli kopta ludzie kopta bo do wieczora mało daleko a kartoflów mało wiele, albo kierzała kijaszkiem w kierzance, jaże śmietana wypryskiwała wokoło.

    The dzizus

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL