środa, 8 sierpnia 2018

Kapitał jak zaufanie - przypadek Getbacku

Warren Buffett kiedyś powiedział, że zaufanie buduje się latami a traci w jednej chwili. Podobnie jest z kapitałem. Nie ważne jak długo rozwijałeś wartość swojego portfela inwestycyjnego i ile zarobiłeś, jeśli na końcu straciłeś wszystko.

Sens tej maksymy doskonale czują posiadacze akcji i obligacji Getbacku - spółki, której zarząd oszukiwał inwestorów co do faktycznego stanu jej finansów i jeśli wierzyć doniesieniom organów ścigania, wyprowadzał pieniądze z firmy. Jeśli zainwestowałeś w obligacje tej spółki,  nie zobaczysz już większości kapitału. Aktualne propozycje spółki mówią o zwrocie 27% zainwestowanej kwoty wypłacanej w ratach przez wiele lat z umorzeniem odsetek.

Feralna inwestycja w akcje/obligacje Getback boleśnie przypomina o stosowaniu zasad ostrożnościowych:

1) nie inwestuj wszystkiego ani większości kapitału w coś nad czym nie masz absolutnej kontroli, coś czego wartość rynkowa jest wyrazem zaufania do innych ludzi których interes może być przeciwny do Twojego,

2) nie ufaj bezgranicznie w organa kontroli, ścigania ani nie zakładaj że inni uczestnicy rynku będą zawsze działali zgodnie z prawem, bojąc się konsekwencji dokonanych przestępstw,

3) unikaj polegania na opinii innych, którzy mogą z kolej polegać na opinii jeszcze innych, tworząc aurę zaufania do czegoś, co jest jego nie warte,

4) w sytuacji nagłej zmiany w spółce, reaguj z szybkością adekwatną do sytuacji, tzn. jeśli jesteś inwestorem który woli zawsze na spokojnie przemyśleć kolejny ruch, możesz spóźnić się z wyjściem z feralnej inwestycji na czas,

5) nie licz że media, pośrednicy finansowi czy inni inwestorzy ostrzegą Cię na czas - zrobią to dopiero jak wszystko będzie w 100% pewne z obawy o pomyłkę, wtedy Twoja inwestycja będzie już niewiele lub nic nie warta,

6) media i pośrednicy finansowi siedzą w kieszeni spółki która sprzedała feralne akcje/obligacje, dopóki jest szansa że wykupi kolejną reklamę lub da zarobić na pośrednictwie kolejnej emisji, będą stać po stronie spółki a nie akcjonariusza czy obligatariusza,

7) Getback to jedna z największych spółek, która w krótkim czasie "zabłysnęła" i zgasła, podobnie zresztą jak Amber Gold. Przez wiele lat coś podobnego może się nie powtórzyć, ale jeśli uśpisz swoją czujność, możesz ponownie stracić co uzbierałeś,

8) jeśli nie straciłeś na Getbacku i myślisz że potrafisz takie feralne inwestycje rozpoznawać to też uważaj - pewność siebie bywa zgubna, powoduje utratę czujności.

Czegoś na liście zabrakło? Zatem zapraszam do wpisywania w komentarzach.

19 komentarzy:

 1. Zgadza się, szczególnie ten pierwszy punkt. Dywersyfikacja , dywersyfikacja i jeszcze raz dywersyfikacja. Jeśli ktoś wrzucił wszystkie oszczędności w ich obligacje lub akcje to niestety jest sam sobie winien.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja chyba wolę nie zbliżać się do tego rodzaju inwestycji, bo zarówno Amber Gold jak i Getback swego czasu przyciągnął moją uwagę. Na szczęście nie zainwestowałem ani w jedno ani drugie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również wolę być ostrożna i trzymać się z dala od takich takich inwestycji

  OdpowiedzUsuń
 4. Fundusze inwestycyjne.. inwestycje.. to jest zawsze ryzyko więc trzeba być na to przygotowanym a nie błędnie wierzyć tylko w czysty zysk bez jakichkolwiek strat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Każdy kto inwestuje powinien być przygotowany na stratę wszystkiego co zainwestował lub chociaż być tego świadom. Dlatego nie powinno się inwestować wszystkiego co posiadamy..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zupełności się z Panią zgadzam Pani Małgorzato. Miałem przyjaciela, który postanowił zainwestować trochę pieniędzy na giełdzie forex i stracił 5 000 chociaż grupa do której dołączył obiecywała zyski same ;)

   Usuń
 6. Cenne informacje! Zdecydowanie warto być ostrożnym przy takich działaniach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Treściwy artykuł. Konkretnie i na temat.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super blog. Będę zaglądać częściej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto być ostrożnym i trzymać się z daleka od takich ofert.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dowód na to, że warto kilka razy przemyśleć swoją decyzję, zanim podejmiemy tą ostateczną.

  OdpowiedzUsuń
 11. Do inwestowania trzeba podchodzić z chłodną głową przede wszystkim , no i nie za cały kapitał czy większość. Trzeba mocno zastanowić się w co się inwestuje i dokładnie wszystko przemyśleć.
  _________
  http://almarpremium.pl/

  OdpowiedzUsuń
 12. Dywersyfikacja jak zawsze. A tak poza tematem wpisu widzę że ostatni rok coś mało (tak jak ja sam) wpisów się ukazuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Warto wziąć sobie te rady do serca

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak ktoś zainwestował w to większość kapitału to ładnie wtopił, pewnie Teraz czyta twoje rady gdy już jest za późno. Zresztą te rady to jest podstawa i każdy powinien to wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 15. Naprawdę bardzo przydatne rady, nie raz już ludzie wtapiali swoje pieniądze , bo po prostu inwestują cały kapitał, myśląc że ta okazja da im duże pieniadze, a wcale tak nie jest...
  _______
  http://bogowiewiedzy.pl/

  OdpowiedzUsuń
 16. Przykra sprawa, dużo ludzi wtopiło na Getbacku i to bardzo duże sumy... No ale tak to jest jak się inwestuje, nie analizuje, warto sobie te rady wziąć do serca.

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie dlatego ja nie przepadam za inwestowaniem kasy gdzie popadnie. Wolę kupować nieruchomości, to zawsze pewna inwestycja.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL