poniedziałek, 4 lipca 2016

Zapowiedzi likwidacji OFE a oszczędności na IKE/IKZE

W weekend prezes PIS poruszył temat "...co zrobić z pieniędzmi zgromadzonymi w OFE, bo one tracą na wartości. One mogą się przydać do przedsięwzięć..." Już w poniedziałek rano wicepremier Morawiecki rozwinął temat, przedstawiając ogólne założenia tzw. Planu Budowy Kapitału.

W skrócie, w całym planie chodzi o to, aby rząd mógł przejąć środki pozostałe w OFE. Częściowo na bieżące potrzeby. Częściowo aby posiłkując się nimi, przeprowadzać większe inwestycje w branżach które potrzebują kapitału, np. w energetyce, może i górnictwie, drogówce.

Oprócz przejęcia środków, Morawieckiemu chodzi o stworzenie mechanizmów pobudzania odkładania pieniędzy przez obywateli i pracodawców, czyli o stały strumień pieniędzy, które będą inwestowane w polską gospodarkę. 

Co jest bardzo ważne, wnioskuję, że chodzi o inwestowanie w przedsięwzięcia zaplanowane przez rząd z powodów gospodarczych, społecznych, politycznych itp. a nie w dowolne inwestycje wybrane przez odkładających. Co ciekawe, nie wiadomo, na ile będą to dla obywateli oszczędności a na ile de facto podatki.

Ma także nastąpić uproszczenie III filara (IKE i IKZE) oraz wprowadzenie innych zachęt podatkowych do długoterminowego oszczędzania, np. poprzez niższą stawkę podatku od zysków kapitałowych przy trzymaniu danego instrumentu ponad np. 1 rok.

Moim zdaniem

OFE to łakomy kąsek do rządowej konsumpcji. Zbierane przez 15 lat środki, w połowie zabrane 2 lata temu i w 2 lata wydane. Teraz czas na dokładkę - zabranie reszty. 

Likwidacja OFE to dalsza zła wiadomość dla GPW. Będzie dalej dochodzić do wycofywania się OFE z mniejszych spółek w kierunku większych, bardziej płynnych. Na większych spółkach, wzrostów z powodu przetasowania też nie ma co się spodziewać. Spadkowa presja może trwać przez kilka lat - później podaż po OFE się zacznie kończyć a tanie akcje zaczną podbierać inwestorzy zagraniczni i polscy np. TFI, inwestorzy branżowi i private equity.

Wstrzymałbym się z wpłatami na IKE/IKZE zanim nie będą znane nowe warunki. Może będą bardziej korzystne, a może mniej, zależnie od zmian, dostosujemy moment wpłaty lub ewentualnej likwidacji konta.

Z wpłatami nie muszą się wstrzymywać osoby które już nabyły prawa emerytalne, Tu jest możliwość szybkiej likwidacji konta bez płacenia podatku.


5 komentarzy:

 1. Zabiorą wszystko i zostawią z niczym. I pomyśleć, że człowiek coś odkłądał i mu zabierają :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama mam konto w IKZE i mąż już mi suszy głowę, żeby wypłacać bo zaraz będzie po pieniądzach...Ale tak naprawdę przecież jeszcze nic nie wiadomo, myślę, że ta kasa jest nie do ruszenia, bo inaczej czekałaby nas jakaś wojna domowa. Mam zamiar odkładać nadal, podrzucę spoko artykuł https://blog.axa.pl/blog/inwestuj/ty-tez-bedziesz-emerytem-jak-chcesz-by-wygladalo-twoje-zycie w temacie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja powiem szczerze, że nie wiem co myśleć. Z jednej strony mówią, że to w gruncie rzeczy dobrze, bo system nie był dobrze zorganizowany. Poza tym, biorąc pod uwagę orzecznictwo TK, środki faktycznie byłyby sprywatyzowane w trzecim filarze, nawet jeśli nie można ich podjąć łatwo, to teoretycznie są już nie do ruszenia. Zwolennicy oszczędzania samodzielnie powinni się cieszyć, że już państwo im się do kasy nie będzie mieszać. Z drugiej strony, to przecież tu chodzi właśnie o przejęcie pozostałych środków z OFE. A to każde być ostrożnym jeśli chodzi o ocenę całej akcji i ewentualnych korzyści z niej. Jeszcze do tego dochodzi to, ile w tym wszystkim jest niewiadomych. Trudno zwykłemu obywatelowi się w tym wszystkim połapać :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem cały ten polski obecny system to jakaś porażka.. Człowiek co miesiąc musi płacić już blisko 1200 zł na ZUS, a co z tego będzie miał później? Odkładając taką kwotę co miesiąc na konto oszczędnościowe, byłoby nas stać i na lekarza bez stania w kolejce i pieniążki na późniejszą emeryturę by się odkładały i byłoby jej całkiem nie mało.

  OdpowiedzUsuń
 5. A nie lepiej odkładać na emeryturę np w prywatnych firmach ubezpieczeniowych jak np prudential

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL