czwartek, 24 grudnia 2015

Świąteczne refleksje finansowe i analiza SWOT

Święta to dla mnie czas rodzinnych spotkań, rozmów i refleksji nad kończącym się rokiem. Dobry moment by podsumować co działo się u nas i w naszym otoczeniu, rozliczenia z planów podjętych wcześniej.

Warto te okoliczności wykorzystać i nie spędzić tych kilku wolnych dni bezrefleksyjnie, na oglądaniu sitcomów i obżarstwie. Po latach szkoda czasu tak spędzonego - on nie wróci.

By zrobić coś dobrego dla nas i naszych bliskich teraz jest właściwy moment. Realizację złych nawyków przekładajmy a dobrych przyspieszajmy i w ten sposób będziemy każdego dnia na plusie :)

Od strony finansowej, koniec roku to dobry czas by podsumować wszystkie nasze aktywa i nasze zobowiązania oraz sprawdzić czy nie da się dokonać optymalizacji. To dobry moment na decyzje o zmianie samochodu na bezpieczniejszy lub o niższym koszcie utrzymania, mieszkania/domu na bardziej przyszłościowe.

Możemy spojrzeć co zdziałaliśmy w życiu zawodowym, zastanowić się nad planami na przyszłość. Czy je zrealizowaliśmy w oczekiwanym stopniu, biorąc pod uwagę sytuację losową w danym roku?

Poszukajmy miejsca na ulepszenia i przygotujmy realistyczny ale nie zanadto łatwy plan na rok kolejny. Ulepszanie wymaga wysiłku intelektualnego a robiąc rzeczy dla nas łatwe, do takiego wysiłku nie dojdzie. Będziemy tylko tkwić w strefie komfortu bez poczucia namacalnego rozwoju.

To czas przeglądu naszych nawyków. Które z nich pomagają w realizacji marzeń? Które tkwią w grafiku siłą inercji? Nie obawiajmy się zmian na lepsze. Zmiana nawyków nas wzmocni. Wśród znajomych dla jednych będzie to widziane jako zmiana na plus, dla innych na minus, zależnie czy brali udział w naszych dobrych czy złych nawykach :)

Jako ćwiczenie proponuję wykonać zestawienie typu SWOT odnośnie roku mijającego i nowego. Taką analizę można wykonać dla naszych finansów jak i naszego rozwoju zawodowego. Podajemy:

  • silne strony - które wykorzystaliśmy w minionym roku a które nie, jak w przyszłymm roku chcemy wykorzystać i rozwijac nasze silne strony
  • słabe strony - jak wpłynęły na ten rok, jak chcemy je neutralizować w pracy i w naszych finansach
  • szanse - te wykorzystane i zmarnowane w pracy i w inwestycjach/finansach
  • zagrożenia - te zmaterializowane w tym roku, te które mogą wystąpić w kolejnym, jak zamierzamy je eliminować
Przykładowo, jeśli jesteśmy silni z języków obcych, czy korzystaliśmy z tej umiejętności zawodowo? Czy powiększaliśmy dzięki temu nasze zarobki? Czy nauczyliśmy się czegoś nowego? Jeśli mamy duży bufor w postaci poduszki finansowej, czy jest optymalnie ulokowany?

Słabe strony - Jeśli mamy niską poduszkę finansową albo jej brak, co zrobiliśmy aby ją zwiększyć lub uniknąć zagrożeń z tego wynikających? Jeśli mieliśmy niższe kwalifikacje zawodowe niż nasi współpracownicy, czy poprawiliśmy naszą sytuację względem tej z poprzedniego roku?

Czy skorzystaliśmy z opcji dofinansowania szkoleń w pracy? Czy nawiązaliśmy relacje ze spotkanymi ciekawymi osobami, od których możemy się uczyć? Czy premię wykorzystaliśmy na zyskowną inwestycję, nadpłatę kredytu lub potrzebną edukację?

Jak odparliśmy zagrożenia spadku wartości inwestycji wskutek bessy na giełdzie? Czy nadgodziny w pracy wpłynęły negatywnie na nasze relacje rodzinne? Jeśli tak jak chcemy wrócić do równowagi?

Konstruknywne odpowiedzi na podobne pytania pomogą określić gdzie jest nasze obecne miejsce na trasie do długoterminowych celów oraz czy mamy dobre zabezpieczenia aby nie wypaść na zakręcie.

Tego nam wszystkim życzę w czasie Świąt Bożego Narodzenia i w nowym 2016 roku!


1 komentarz:

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL