czwartek, 20 listopada 2014

Ranking kont maklerskich IKE + promocja członkostwa SII

W ostatnich tygodniach na popularności zyskał temat kont IKE (Indywidualnych Kont Emerytalnych) i IKZE (Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego). Pozwalają one zmniejszyć kwotę płaconego podatku dzięki zwolnieniu / odpisowi podatkowemu. 

Z końcem grudnia upływa termin wpłat limitu za rok 2014 i dlatego teraz odświeżam temat. Można bowiem w ciągu 1,5 miesiąca wpłacić ponad 23 tys. zł na konto IKE lub ponad 9 tys. na IKZE (limit za 2 lata, pierwsza wpłata teraz a druga w styczniu 2015).

Temat IKE opisuję już od kwietnia 2009 r. na dedykowanym blogu Moje IKE  [ mojeike.blogspot.com ]. 

Ze względu na to, że wpisy pojawiały się rzadko, podjąłem decyzję o zintegrowaniu treści tego bloga razem z Abecadłem Finansów Osobistych. Istotne wątki tematu IKE zostaną zaktualizowane tu na blogu i opatrzone tagiem IKE z dostępem przez ikonkę w górnym menu.

Po pierwsze: Ranking IKE w formie rachunku maklerskiego

Poniżej tabela zawierające znane mi biura maklerskie oferujące IKE. 

Ranking kont maklerskich IKE
Ranking kont maklerskich IKE

Jeśli któreś dane jest nieaktualne, proszę o kontakt w komentarzach. Proszę też o informacje, jak oceniacie w/w biura oraz ich systemy transakcyjne.

Jest to w pewnym stopniu subiektywny ranking, ale mam nadzieję że będzie pomocny. Wybrałem te pozycje z tabeli opłat i prowizji, które uznaję za najbardziej istotne. Kolorem żółtym zaznaczyłem pozycje wyróżniające się na minus a pomarańczowym takie, które mogą być dyskwalifikujące. Bez zaznaczenia są pozycje, które się nie wyróżniają lub nie są dla mnie tak ważne. Na zielono są cechy wyróżniające rachunek szczególnie na plus.

 Spośród wymienionych, korzystam z DM BOŚ, DM mBanku i DM BZ WBK. W wypadku tych domów maklerskich byłem w stanie ocenić porównawczo przydatność serwisu transakcyjnego.

By uzyskać ocenę bardzo dobrą za ofertę cenową, należało mieć element wyróżniający bardzo na plus i nie mieć elementu dyskwalifikującego. 

Jeśli chodzi o serwis transakcyjny, powinien być funkcjonalny. DM BOŚ i DM BZ WBK mają niedostatki funkcjonalności dotyczące składania zleceń. Ich systemy też nieco później powiadamiają o zrealizowaniu / niezrealizowaniu transakcji niż system DM mBanku.

DM mBank to jedyne znane mi biuro, w którym można bez konieczności anulaty zlecenia, zmienić ilość, cenę, termin wygasania, warunki wykonania, gdzie system w razie niedostatku środków automatycznie zredukuje zlecenie. To dotyczy też rynku obligacji i naliczonych odsetek uwzględnianych w cenie zakupu.

Na przykładzie podam jak istotna jest funkcjonalność modyfikacji zleceń. 

Kilka dni temu chciałem kupić akcje spółki z rynku głównego na zamknięciu sesji. Czekałem na ostatnią chwilę z modyfikacją istniejącego zlecenia, bo wiedziałem że inne osoby przebiją moją cenę jak będą miały dość czasu na reakcję. Na koniec okazało się, że akcji nie kupiłem bo nie miałem dość środków na daną ilość z modyfikowanego zlecenia. Zamiast kupić kilka akcji mniej, system DM BOŚ odrzucił zlecenie. Tymczasem w DM mBanku system by okroił automatycznie ilość o kilka sztuk i dodał zlecenie do arkusza, które by się wykonało. Zlecenia już na tej sesji nie dodałem bo sesja się kończyła a nie było chętnych na sprzedaż po cenie zamknięcia. Następnego dnia kupiłem poszukiwane akcje 2,5% drożej a więc poniosłem faktyczną stratę.

Członkostwo w SII (Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych) czyli szersze spojrzenie

W 2009 r. zapisałem się do SII nie ze względu na wyższą chęć formalizacji mojego statusu inwestora indywidualnego. Zrobiłem to ze względu na... zniżki członkowskie :)

Wiele biur maklerskich, firm szkoleniowych oraz związanych z rynkiem kapitałowym mniej lub bardziej, oferuje rabaty dla SII. Czasem zniżki można uzyskać innym kanałem a czasem SII to jedyny sposób.

Spośród domów maklerskich z rankingu IKE, zniżki SII honorują: DM BOŚ, DM mBanku, DM BZ WBK, DM PKO BP a więc wszystkie oprócz DM BDM. Co ciekawe, większość korzyści jest utrzymywana tak długo, jak będziemy członkami SII a nietylko na start jak to bywa z promocjami.

Poniżej Ranking IKE w formie rachunku maklerskiego DLA CZŁONKA SII

Ranking kont maklerskich IKE z wykorzystaniem zniżek SII
Ranking kont maklerskich IKE z wykorzystaniem zniżek SII
Porównując oba zestawienia, widać bardzo duże zmiany w kosztach. Najważniejsza to obniżka nawet o 1/4 prowizji od transakcji na rynku akcji z 0,38-0,39% do 0,29-0,35%. Dodatkowo DM PKO BP zwalnia z opłaty za prowadzenie rachunku za bieżący rok a DM BZ WBK zwalnia z tej opłaty tak długo, jak mamy rachunek i członkostwo.

Rabaty SII dotyczą nietylko w/w kont ale i nie-IKE w tych oraz wielu innych biurach, które nie zostały ujęte w rankingu bo nie oferują IKE. Gdyby nie te zniżki, nie opłacałoby mi się utrzymywać wszystkich rachunków maklerskich ze względu na koszty. Dzięki SII nie płacę za żaden rachunek a prowizje od transakcji na akcjach mam jedne z najniższych. Są to renomowane biura z długą tradycją na rynku, które operują z kraju i nie zwiną się z dnia na dzień, mając zaplecze w postaci banku i grupy kapitałowej właściciela.


Z okazji 15-lecia działalności, można zostać członkiem SII za obniżoną opłatą a w dodatku zbierając pakiet bonusów wycenianych na znacznie więcej niż roczna składka.

Urodzinowa promocja SII 2014
Urodzinowa promocja SII 2014

Oto korzyści jakie otrzymuje inwestor, który w ramach trwającej promocji dołącza do SII po raz pierwszy, lub po przerwie po latach, lub po prostu opłaca składkę na kolejny rok wcześniej (informacja ze strony SII, pogrubienia własne):
Każda osoba korzystająca z oferty otrzymuje świadczenia za ponad 400 zł:
 • e-prenumeratę Forbesa na 3 miesiące za darmo (wartość: 29,70 zł), uwaga - liczba ograniczona: 1000 sztuk,
 • kartę OpenCard ważną 3 miesiące (największy w Polsce DinersClub, który oferuje atrakcyjne rabaty do najlepszych restauracji w całej Polsce, więcej informacji na stronie) o wartości 89 zł,
 • pełny dostęp do serwisu Legimi ważny 3 miesiące (w bazie ponad 5000 ebooków, więcej informacji na stronie) o wartości 99 zł,
Dlatego tak jak w poprzednim roku tak i teraz, mam zamiar korzystając z promocji opłacić składkę na kolejny rok, by cieszyć się zniżkami i bonusami, przekraczającymi mój wkład finansowy w postaci składki :)

By skorzystać z promocji wystarczy >> tutaj kliknąć << a po rejestracji uregulować składkę członkowską.

P.S. Artykuł mi się bardzo przeciągnął więc nie będę już opisywał innych korzyści. Jest nią np. zniżka na udział w największej w Polsce konferencji inwestorów Wall Street (co roku w czerwcu, w Zakopanem lub Karpaczu), na której jak dotąd byłem dwukrotnie i poznałem inwestorów, z którymi do dziś często dyskutuję o inwestycjach.

15 komentarzy:

 1. Dobrze rozumiem, ze preferujesz r-k w biurze maklerskim mBanku od BOS? Ja mam własnie w mbanku, a zastanawiam się nad założeniem IKE dla żony i nie wiem czy warto iść np do BOS, czy jest tam jakaś korzyść w stosunku do mbanku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie DM mBanku jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne, zlecenia zmieniam dosłownie jak chcę bez ograniczeń, powiadomienia o transakcjach dostaję szybciej, nie wyskakują mi jakieś okienka tylko świeże transakcje pojawiają się w wierszach na skonfigurowanym pod siebie pulpicie.

   DM BOS ma teraz promocję na blogu Michała jakoszczedzacpieniadze.pl gdzie przez rok nie płacisz prowizji aż do wyczerpania kwoty 100 zł. Na krótką metę to wyjdzie taniej a po roku można przenieść. Jeśli natomiast nie zależy Tobie na tej stówie + fatyga z przenoszeniem, to od razu bym brał DM mBanku.

   Dla Ciebie dodatkowy plus jest taki, że mają oddział w Bydgoszczy a DM BOŚ z tego co wiem to się z kuj-pom zwinął.

   Usuń
 2. mam IKE w mBanku...
  i polecam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dodać że mają też dobre analizy.

   Żeby nie było zbyt cukierkowo warto dodać, że mam na myśli rachunek otwierany bezpośrednio w biurze maklerskim a nie wersję okrojoną eMakler, dodawaną do konta bankowego w mBanku.

   To też że nam jest dobrze, nie znaczy że nie ma miejsca do poprawy, jak i że innym będzie równie dobrze ;)

   Usuń
  2. no mam i emaklera (tu głównie mam obligacje) i r-k w biurze maklerskim (bo tylko tam jest IKE). Co do opłat to niestety w DM maklerskim mBanku pobiera mi opłatę 25 pln (nawet nie wiem, czy za rok, czy za pół). Ciężko mi się wypowiadać o pozostałych, bo od początku jestem z mbankiem

   Usuń
  3. @ Remigiusz

   to jest opłata za pół roku. Rocznie będzie 50 zł jak pamiętam. Mając członkostwo w SII i po zgłoszeniu tego do DM mBanku, wpisują Tobie że masz ofertę SII i nie płacisz za rachunek. Dodatkowo prowizja od akcji spada do 0,35%. Dlatego myślę że się za członkostwo przez rok zwróci z samych oszczędności na 1 rachunku.

   Jakbyś chciał poeksperymentować z innymi biurami to będziesz zachęcony promocyjnymi stawkami prowizji.

   Najwięcej ulgi SII się opłacają jak masz kilka rachunków albo jeździsz na konferencje, albo jak korzystasz z usług szkoleniowych czy narzędzi partnerów SII.

   Usuń
 3. Najważniejsze jest, żeby ludzie oszczędzali na swoje przyszłe emerytury. Bo jeżeli tego nie zrobią, to po zakończeniu pracy będzie "bida".

  OdpowiedzUsuń
 4. Bida, a wiesz dlaczego? Bo kradną nam nasze oszczędności. Nie uzbierasz sam i nie zalokujesz dobrze to na starość będziesz płakał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I dlatego ludzie powinni przestać liczyć na pieniądze od państwa. Sam zaoszczędzisz - będziesz miał.

   Usuń
 5. PKO BP w wielu przypadkach najdroższe, czemu mnie to nie dziwi?...
  Zdzichu a pamiętasz jeszcze DM DnB? Też mieli IKE i parę lat temu się dość nieładnie wycofali z oferowania tej usługi... Żeby zamknąć rachunek musiałem jechać >100 km, bo zamknęli wszystkie oddziały u mnie (wcześniej, zanim IKE przestali oferować). A w oddziale, gdzie zamykałem RM nawet nie wiedzieli, że podatek mają naliczyć. Takie zagrywki nie wpływają dobrze na popularność tej formy oszczędzania / inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Leszku! :)

   IKE w DNB Nord to była żenada. Skusiłem się na nie ze względu na jak na tamten czas atrakcyjne prowizje (2007 rok) oraz bardzo uprzejmą panią z oddziału w Toruniu.

   Później się okazało że interpretują prawo na niekorzyść podatnika i pobierają podatek od dywidend w ramach IKE jako jedyne biuro! Przeniosłem do BZ WBK około 2009-2010. Uwzględniając zniżki jakie mam z SII to wygląda to tam dość atrakcyjnie.

   Usuń
 6. Sądzę, że w n najbliższym czasie temat IKE i IKZE będzie coraz popularniejszy i coraz więcej ludzi będzie szukało informacji na ten temat. Ludzie powoli zdają sobie sprawę, że o swoją emeryturę sami będą musieli zadbać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie durnawe wpisy zawierające w nicku linki do stron powinny być usuwane, bo nic poza ich reklamą nie wnoszą do tematu!

  OdpowiedzUsuń
 8. Tylko że coraz mniej ludzi stać na to aby wpałcać na to IKE

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL