piątek, 17 października 2014

Wymiana walut online - porównanie, czyli w poszukiwaniu oszczędności


Pierwsza przygoda z kantorami online

Prawie 5 lat temu opisywałem początki jednego z prekursorów rynku wymiany walut a więc portalu Walutomat.pl. Do dzisiaj jest to moim zdaniem najpopularniejszy portal do społecznościowej wymiany walut. Na przestrzeni lat nastąpiło jednak wiele zmian na plus na rynku i pojawiło się znacznie więcej kantorów internetowych. 

Większość z nich nie oferuje wymiany społecznościowej, jednak niektóre rekompensują to bardzo niskimi widełkami między kursem zakupu i sprzedaży. Czasem widełki są tak małe, że cena jest zbliżona lub niższa od prowizji wprowadzonej na stronie Walutomatu (0,2% prowizji od obu stron to 0,4% ‘widełek’ między rzeczywistą ceną kupna i sprzedaży).

Po drugie, zdarzały się mi też często sytuacje, kiedy nie miałem możliwości wcześniej wpłacić pieniędzy na konto Walutomatu i wykonać zlecenia (a najpierw trzeba tam wpłacić środki by móc zlecenie wymiany złożyć). Dlatego zainteresowałem się kantorami ‘postpaid’.

Działają one w skrócie na zasadzie: rejestrujesz się, zawierasz transakcję wg obecnego kursu a następnie przelewasz środki na konto kantoru ( z reguły masz na to 24 godziny). Przeważnie po najpóźniej kilku godzinach roboczych od opłacenia, wymienione pieniądze lądują na Twoim koncie docelowym.

Poszerzenie horyzontów wymiany

Dlatego zrodził się pomysł ‘dywersyfikacji’ i rejestracji w innych kantorach online. Najpierw był to internetorykantor.pl i cinkciarz.pl a ostatnio… liderwalut.pl.

liderwalut.pl

Przygoda z Internetowykantor.pl była bardzo krótka - jest po prostu za drogi. Widełki kursowe na CHFPLN to ponad 1% a obecnie na rynku online to dużo.

Cinkciarz.pl jest tańszy i był przydatny w sytuacjach awaryjnych by zrealizować transakcję postpaid, wcześniej ‘bukując’ kurs. Niestety te najbardziej korzystne widełki podawane na stronie głównej nie zgadzały się z tymi, jakie otrzymywałem składając rzeczywiste zlecenie. 

Cinkciarz podaje że kurs ze strony głównej jest dla większych kwot. Tylko kto z nas wymienia jednorazowo 50 tys. EUR czy 50 tys. CHF? Jest to sporadyczna sytuacja, gdy chcemy np. spłacić cały kredyt hipoteczny albo przewalutowujemy oszczędności życia. Na co dzień, przy wymianie na kwoty rzędu 1000-3000 zł dostajemy kursy o 0,2-0,6% gorsze.

Co więc zrobić, by wymieniać walutę płacąc po złożeniu zlecenia i ‘zabukowaniu’ kursu, ale jednocześnie nie przepłacać nawet o 0,5%? Jak dotąd najkorzystniej mi poszło z kantorem Liderwalut. Nie posiada tak długiej historii online jak Walutomat czy nawet Cinkciarz, choć już działa od listopada 2012. Dobrze też prezentuje się w serwisie opinieo.pl, który zbiera opinie o produktach, sklepach internetowych jak i kantorach online:

Opinia o liderwalut.pl na opinieo.pl

Obserwowałem kursy dwóch powyższych kantorów oraz kursy społecznościowe na Walutomacie od ponad tygodnia i wyciągnąłem poniższe wnioski:

 • kursy nawet dla małych kwot na Liderwalut są równie dobre jak te na Cinkciarzu zarezerwowane dla kwot powyżej 50 tysięcy danej waluty
 • dość często widełki na Liderwalut dają lepszy kurs niż wymiana społecznościowa na Walutomacie po uwzględnieniu prowizji - różnice nie są duże, ale powodują zmianę podejścia

O liderwalut.pl

Właścicielem liderwalut.pl jest spółka CashHome Sp. z o.o. z Gdańska, która prowadzi sieć kantorów na Pomorzu. Na swojej stronie podaje, że zajmuje się tym od 25 lat. Rodowód firmy jest więc zbliżony do Cinkciarza, który prowadzi kantory w południowo-zachodniej części kraju.

Liderwalut posiada konta do wpłat złotówek i obsługiwanych walut w głównych 16 bankach w Polsce, lista znajduje się tutaj. W moim przypadku potrzebuję kont w BGŻ i BZ WBK w walutach PLN i CHF a więc jak najbardziej kantor je posiada. Przed wakacjami kupuję też euro, tutaj też bez problemu - jest wiele banków do wyboru. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie w każdym banku kantor posiada szeroki wachlarz kont - najwięcej jest w mBanku (15 walut) i BZ WBK (12 walut).

Kilka lat temu instrukcje wideo od kantorów nie były jeszcze tak popularne. Widać wysoka konkurencja zrobiła swoje i dziś wchodząc na tą podstronę Liderawalut, możemy obejrzeć filmiki jak się zarejestrować, uzupełnić dane osobowe i wpisać konta bankowe, jak zrealizować transakcję wymiany i jak ją opłacić. Instrukcje moim zdaniem są bardzo szczegółowe i nie ma potrzeby bym to samo opisywał.

Przykładowa rzeczywista transakcja, czyli porównanie ‘w realu’

Podobnie jak ponad 300 tys. zadłużonych we franku szwajciarskim, co miesiąc kupuję walutę na ratę. By oszczędzić i nie tuczyć banku spreadem, robię to od 4 lat samodzielnie online.

Dlatego przykładowa transakcja będzie wymianą PLN na CHF za kwotę mojej miesięcznej raty. Dla efektu porównania, zalogowałem się na liderwalut.pl, cinkciarz.pl i walutomat.pl a następnie wpisałem kwotę wymiany 430 CHF czyli około 1500 zł. Oto screeny z kursami, zrobione prawie jednocześnie (różnica kilku sekund):

Liderwalut.pl:

Wymiana CHFPLN na liderwalut.pl

Cinkciarz.pl:

Wymiana CHFPLN na cinkciarz.pl

Walutomat.pl:

Wymiana CHFPLN na walutomat.pl

Jak widać powyżej, standardowe kursy kupna CHF za PLN w porównaniu to: 
 • liderwalut.pl - 3,4820
 • cinkciarz.pl - 3,4874
 • walutomat.pl - 3,4774 ( a po uwzględnieniu prowizji 0,2% - 3,4844)
Każdy z kantorów oferuje co pewniej okres promocje typu obniżenie / brak spreadu albo brak prowizji. Przedmiotem porównania były kursy standardowe, bo nie każdy ma czas przed każdą ratą szukać specjalnej oferty i często te promocje nie są organizowane wtedy, kiedy my ich potrzebujemy.

Jak widać na pierwszym screenie, Liderwalut prowadzi obecnie taką promocję obniżenia spreadu już od sierpnia 2014, co znaczy że walutę kupiłem po kursie bliskim średniemu. Promocja dotyczy pierwszej wymiany w kwocie do równowartości 6 tys zł.

Rozliczenie

Traksakcję wymiany zawarłem we wtorek o godzinie 9:40. Powiadomienia o transakcji z numerem konta do wpłaty na adres email oraz powiadomienie sms dostałem w ciągu około minuty. Przelew w PLN wysłałem z BZ WBK ok. 10:00 a środki na koncie w BGŻ były już o … 10:40 :). Całość wymiany mógłbym więc zamknąć w 40 minut.

Wnioski

Podsumowując, rynek kantorów się zmienił (rozwinął) i warto obserwować ceny u innych graczy, często już obecnych na rynku kilka lat i zbierających dobre opinie użytkowników. Bywa, że dają lepsze kursy by odebrać konkurencji klientów jak i poszerzyć rynek, tak jak robi to teraz Liderwalut. 

2 komentarze:

 1. Ja wybrałem kantor internetowy do wymiany walut. Moim ulubionym jest: https://www.inkantor.pl/ jeśli ktoś chciałby może sprawdzić. Uważam że kantory internetowe to dużo lepsze rozwiązanie niż te stacjonarne, ponieważ mają ciekawsze kursy, pieniądze na kompie w błyskawicznym tempie. Do tego dochodzi bezpieczeństwo ponieważ nie trzeba chodzić po mieście z dużo ilością gotówki, a walutę możesz wymienić w każdym miejscu na ziemi. Czego chcieć więcej ?

  OdpowiedzUsuń
 2. obecnie najkorzystniejsze kursy ma https://kantorekspert.pl
  sam wymieniam walutę z nimi i powiem wam że można naprawdę dużo zaoszczędzić

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL