środa, 8 października 2014

Eurotel - wychodzenie z trendu spadkowego po rekomendacji dywidendy

Z końcem lipca kurs osiągnął dołek w trendzie spadkowym, spadając tymczasowo poniżej 10 zł. Od tego czasu widzimy walkę popytu z podażą, z dziennymi wahaniami często ponad 5%. 

Paliwa do wzrostu na początku sierpnia dolał jeden z akcjonariuszy, składając propozycję dywidendy około 0,84-1,12 zł na akcję. W ostatnich dniach, zarząd spółki przystał na scenariusz wypłaty do 1 zł.  Przy obecnej cenie akcji, stopa dywidendy to do ok. 8%.

Komentarz w rekomendacji zarządu:
Wypłata dywidendy możliwa staje się w związku ze zwiększeniem posiadanych przez Spółkę wolnych środków obrotowych oraz brakiem planów inwestycyjnych w najbliższym czasie. 


Eurotel - wychodzenie z trendu spadkowego
Jak widać na powyższym wykresie, przy zwiększonych obrotach i wahaniach kursu, wczoraj wg stanu na koniec sesji wyszliśmy z trendu spadkowego. Dzisiaj mamy szansę uwiarygodnić to kolejnym wzrostem (obecnie wzrost intraday).

Od strony fundamentalnej spółka w ostatnim czasie nie zachwyca. Miał miejsce znaczny spadek zysków. Działalność spółki - oparta na dystrybucji usług T-Mobile i Play oraz telewizji płatnej w salonach stacjonarnych, przynosi mniejsze zyski. Operatorzy naciskają na mniejsze marże dla dystrybutorów. 

Firma stara się uciekać do przodu przez rozwój centrów call center oraz - ostatnio, przez zbudowanie sieci autoryzowanych salonów Apple. Wyników tych działań jeszcze nie widać we wzroście zysków. W zeszłym i w tym roku, zostały poniesione inwestycje na salony Apple. Przyczyniło się to do odroczenia dywidendy za 2013 rok aż do teraz. Spółka odbudowała kapitały obrotowe z bieżących zysków i jest gotowa podzielić się  nimi z akcjonariuszami.

Mimo że pozostaje wiele niepewności co do odbicia poziomu zysku na akcję i kwoty wypłaty w przyszłym roku, to podoba mi się polityka firmy, z założenia dojna dywidendowa krowa, w bardzo pozytywnym tego wyrażenia znaczeniu. Jednocześnie zarząd dba o utrzymanie zysków, dokonując inwestycji by tą dywidendowość w długim terminie podtrzymać.

2 komentarze:

  1. jedna z nielicznych spółek, na której fajnie zarabiałem. W końcu wyszedłem właśnie ze względu na raczej schyłkowy biznes salonów operatorów telekom. Ciekawe, czy uda im się trafić w kolejną dojną krowę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki za komentarz. Na razie trwa wzrost ze względu na oczekiwaną wysoką dywidendę. Co ciekawe, zbiega się to w czasie z obniżką głównej stopy % przez RPP do 2% a lombardowej do 3%. Banki będą mocno cisnąć na lokaty.

    Co do zysków to okaże się po fakcie. Myślę że mają szansę na wzrost zysków ale ciężko powiedzieć czy odpowiednio zoptymalizowali sieć już w połowie roku, czy czeka nas jeszcze kilka słabszych kwartałów.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL