czwartek, 23 października 2014

Raport z Dnia Inwestora w Tauron Polska Energia

Po ostatnich wpisach o rozwoju osobistym i oszczędzaniu (optymalizacji), dziś czas na temat bardziej inwestycyjny. 

Wczoraj miałem okazję po raz pierwszy wziąć udział w Dniu Inwestora Indywidualnego organizowanym przez spółkę energetyczną Tauron Polska Energia. Spotkanie odbyło się w Katowicach w ramach programu Akcjonariat Obywatelski. W spotkaniu brały też udział osoby edukacyjnie i hobbystycznie zainteresowane energetyką oraz inwestorzy-klienci.

W IPO Tauronu na GPW wzięło udział 230 tys. inwestorów indywidualnych co jest jedną z najwyższych frekwencji w historii debiutów na polskiej giełdzie. Wg aktualnych informacji, indywidualni posiadają ok. 12% akcji spółki. Główni akcjonariusze to Skarbu Państwa (30%), KGHM (10%) i ING OFE (5%).

Ze względu na nie kontrolowanie większości akcji przez Skarb Państwa, ważne jest układanie dobrych relacji z innymi inwestorami, by w scenariuszu czysto hipotetycznego przejęcia przez podmiot z zagranicy, móc ewentualnie wspólnie zareagować. 

Po drugie i wcale nie hipotetycznie, drobni inwestorzy interesują się firmą bardziej niż klienci i negatywne ich opinie np. o jakości komunikacji ze spółką, mogą źle wpłynąć na jej wizerunek. 

Spółka pochwaliła się, że otrzymała nagrodę za najlepszy finansowy raport roczny opublikowany za rok 2013. Nagrodę przyznał Instytut Rachunkowości i Podatków. Przydałoby się też podobne wyróżnienie np. od Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Wówczas byłaby pewność że jest też klarowny dla przeciętnego inwestora.

Część pierwsza - prezentacja Prezesa spółki Dariusza Lubery

Prezes Dariusz Lubera
Przedmiotem prezentacji były wyniki grupy za I półrocze 2014 r. w porównaniu do I półrocza 2013. Przychody i zyski niestety spadły ze względu na spadek cen prądu. Poniżej wybiórczo wymienię najważniejsze informacje, które mogą pomóc inwestorom czytającym raporty, którzy jednak nie chodzą na takie spotkania. Przydatne bywają odpowiedzi na pytania akcjonariuszy, w których zadawaniu też brałem udział :)

W obecnym stanie, spółka nastawia się na ograniczenie inwestycji, które nie przełożą się na wyższą taryfę dystrybucyjną. Wykonuje też inwestycje odtworzeniowe by utrzymać obecny potencjał wydobycia węgla i wytwarzania energii. Szuka też optymalizacji kosztów w ramach programów temu dedykowanych.

Opisując skrótowo, obecnie wskutek spadków cen węgla i hurtowych cen energii elektrycznej, wydobycie i wytwarzanie jest w wielu spółkach zależnych nieopłacalne i przynosi duże straty. Wynik grupy ratuje dystrybucja energii, która opiera się na cenach regulowanych dla klientów. Spółka otrzymuje też pieniądze za utrzymywania mocy wytwórczych w blokach energetycznych obecnie nieużywanych - w ramach rezerw mocy.

Najważniejsze informacje ze spotkania:

 • wg prezesa Lubery, obecnie Tauron nie prowadzi i nie wie o rozmowach jakoby miał kupić jakąś kopalnię od padających państwowych spółek węglowych
 • Tauron obecnie wykorzystuje tylko ok. 40% maksymalnych mocy wytwórczych energii, ponieważ produkcja w pozostałych blokach jest nieopłacalna - hurtowa cena energii nie pokrywa zmiennych kosztów produkcji. Moce będą włączane jak będą rosły ceny.
 • nie będzie publicznych emisji obligacji Tauronu do inwestorów indywidualnych. Spółka jest w stanie pożyczać od instytucji z marżą ok. 1% ponad WIBOR czyli obecnie na 3% rocznie. Jest to poniżej odsetek od lepszych lokat bankowych a obligacje korporacyjne nie są gwarantowane przez BFG 
 • spółka prowadzi projekt wydzielenia posiadanych farm wiatrowych do oddzielnej spółki i następnie jej sprzedaży z opcją odkupu w przyszłości. Farmy mają duże zadłużenie i taki manewr pozwoli poprawić wskaźniki zadłużenia grupy. To by umożliwiło tańsze zaciąganie nowego zadłużenia pod inwestycje. Wszystko jednak zależy od tego, za ile taką spółkę ktoś będzie chciał kupić.
 • ceny energii w hurcie pozostaną niskie (poniżej 200 zł za MWh) do 2018 r. na kiedy jest planowane wyłączenie części obecnie eksploatowanych w kraju mocy wytwórczych. Spadek podaży ma podnieść ceny średnioterminowo, a około 2019 r. ponownie może być spadek cen poniżej 200 zł. Trwały wzrost jest zakładany od 2020 zł.
 • 10% udział Tauronu w projekcie budowy krajowej elektrowni atomowej jest formą dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii. To, czy projekt wypali, zależy od wsparcia rządowego poprzez gwarancje wsparcia cen energii, jeśli te będą poniżej poziomu opłacalności eksploatacji elektrowni
 • węgiel rosyjski mocno konkuruje z polskim ceną jak i jakością ale Tauron nie ma potrzeby z niego korzystać bo ma własne kopalnie. Trudniej jednak sprzedawać byłoby węgiel poza grupę.
 • ok. 80% kosztów od wyemitowanych obligacji przez grupę Tauron jest ze stałą stopą procentową lub jest ona zabezpieczona od ok. 2011 r. To oznacza, że spółka niewiele zyskuje na spadku WIBOR. Dług ten zapada w latach 2015-2016 i dopiero wtedy będzie widać spadek kosztów finansowania.
 • spółka już nie będzie zabezpieczać oprocentowania długu. Planuje korzystać z naturalnego hedgingu w postaci powiązania taryf dystrybucyjnych energii z oprocentowaniem polskich obligacji skarbowych. Te z kolei są pośrednio zależne od stóp procentowych, na których opiera się dług Tauronu.

Część druga - zwiedzanie bloku  biomasowego w Elektrowni Jaworzno III

Trzy punkty były główne:

1. Projekt inwestycji i opis planowanych nakładów na budowę nowego bloku węglowego o mocy 910 MW, co umożliwi wyłączenie 4 mniejszych, starych i mało wydajnych bloków po ok. 200 MW.
 • inwestycja na lata 2014 -2019, realizowana przez konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa, które wygrały kontrakt na ok. 4,5 mld zł netto z całkowitej inwestycji na 6,5 mln zł brutto.
 • ze względu na gigantyczną skalę inwestycji, spółki te musiały przedstawić zabezpieczenia bankowe na 10% wartości kontraktu brutta a prace budowlane będą rozliczane i opłacane stopniowo w miarę ich wykonania - jest ponad 90 takich etapów.
 • na opóźnienia inwestycji spółka zarezerwowała pulę środków, bliżej 5% wartości inwestycji.
2.  Blok na biomasę o mocy 50 MW zbudowany w 2012 roku, który miał zarabiać na wysokich cenach zielonych certyfikatów.
 • przetwarza głównie zrębki leśne i biomasę agro, jak np. łupinki od słonecznika, susz z łodyg rzepaku, itd.
 • obecnie eksploatacja nieopłacalna ze względu na spadek cen zielonych certyfikatów
3. Instalacja wychwytywania dwutlenku węgla (CO2)
 • ten pilotażowy program kosztował Tauron ok. 8,5 mln zł
 • nie ma sensu wdrażać tego programu na skalę przemysłową ze względu na nieopłacalność - certyfikaty CO2 są tak tanie, że lepiej je kupić niż tworzyć taką instalację i wychwytywać CO2. Koszt wychwytywania jest bowiem ogromny i przekłada się na nieopłacalność produkcji energii chyba we wszystkich blokach, łącznie z nowymi.
Poniżej wrzucam jeszcze pozostałe zdjęcia z wyjazdu:


Kiedy wracaliśmy z placu elektrowni do autokaru już po zwiedzaniu, rozmawialiśmy z przedstawicielem działu Relacji Inwestorskich Tauronu. Powiedziałem że zamierzam opisać wrażenia ze spotkania na blogu a wówczas kolega  jako żart dodał: daj cenę docelową Tauronu na 2,50. Przedstawiciel spółki był wyraźnie zakłopotany, a kolega uznał że był nawet wstrząśnięty ;). Na szczęście dla mnie nie zajmuję się jakimkolwiek rekomendowaniem a jedynie opisywaniem doświadczeń i zdobytych informacji :)

Gadżety od Tauronu
Gadżety od Tauronu :)
Oprócz wzbogacania wiedzy o firmie, warto w takich spotkaniach uczestniczyć dla tzw. networkingu - poznając innych inwestorów, odświeżając kontakty i wymieniając się doświadczeniami (pozdrowienia dla Bartka :). Później można u siebie zasięgać opinii dot. inwestowania czy spotkać się na tzw. piwo.

P.S. Mam pytanie do Czytelników, w tym też do pracowników Tauron(u/a). Jak należy poprawnie odmieniać słowo Tauron? Akcje Taurona czy Tauronu? Sam przeważnie mówiłem o inwestycjach Taurona ale zauważyliśmy że osoba z zarządu mówiła o inwestycjach Tauronu.

2 komentarze:

 1. Jest komentarz Relacji Inwestorskich w/s odmiany słowa Tauron :)

  Tutaj artykuł na ten temat prof. Jerzego Bralczyka z UW, str. 5:
  http://www.tauron-pe.pl/Lists/PolskaEnergia/24-magazyn-polska-energia-10-2010.pdf

  Rozumiem to tak, że można mówić tak i tak, choć profesor skłania się do wersji Tauron-Taurona, odnosząc się do logo i nazwy spółki (z łac. taurus - byk czyli rzeczownik żywotny, gdzie bardziej pasuje końcówka 'a', jak byk-byka).

  Z drugiej strony, przy rzeczownikach nieżywotnych, słowa z końcówką 'u' mają wyższy status znaczeniowy, bardziej dostojny.

  Jakkolwiek byśmy nie mówili, lepiej by trzymać się jednej wersji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. rewelka ;D super wszystko opisane :D fascynujący jest ten sam opis..

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL