poniedziałek, 31 marca 2014

Window dressing w OFE - koniec aktu pierwszego

Podciąganie indeksu wcale nie musi mieć związku z OFE. TFI i wszelakim firmom asset management także zależy by wykazywać możliwie najwyższe zyski na koniec dat bilansowych czyli ostatniej sesji każdego kwartału. Rozpatrzmy to więc czysto hipotetycznie.

OFE przed okresem przeznaczonym na głosowanie "ZUS czy OFE" powinny być zmotywowane by wspierać wzrosty a więc nie wykonywać ruchów, które mogłyby obniżyć wyceny akcji oraz podbijać wybrane wyceny, gdzie potrzebne do tego obroty są niewielkie w stosunku do wartości aktywów.

Od momentu umorzenia 51,5% aktywów OFE, wykres WIG wygląda tak:

Wig 6-mies, zaznaczono wzrost w okresie 31.01-31.03.
Można zaobserwować dzielne wzrosty z lutego i załamanie trwające do połowy marca a wywołane przez sytuację na Ukrainie i Krymie. II połowa miesiąca to szybkie odrabianie strat bez większej korekty. W mniejszym lub większym stopniu pokazane odbicie powinny wspierać OFE.

Idąc dalej tym tropem, OFE sprzyjać powinna dalsza stabilizacja na polskiej giełdzie lub gdyby nastąpiły spokojne ale stosunkowo stale wzrosty. Nie powinny dostarczać 'pismakom' argumentów do stwierdzenia, jakoby giełda była kasynem a to, co kursy zyskują jednego dnia, tracą następnego.

Wnioskując dalej, zmienność mogłaby spaść około kwietnia-maja wskutek działań OFE. Dalej, im bliżej końca głosowania, tym może być większa nerwowość na rynku co do wyników głosowania. Zagranica może zechcieć zainkasować zyski z ostatnich miesięcy a OFE i TFI nie będą w stanie podtrzymać wycen. Około lipca możemy nawet mieć do czynienia z większymi spadkami - ostatnia okazja by się wycofać z rynku przed podaniem wyników 'referendum'.

To tyle wróżenia na dziś. Z ciekawszych propozycji, może się opłacić pomyśleć o strategii na opcjach na WIG20, tj. założyć stabilizację indeksu, sprzedając czerwcowe opcje na spadki po powiedzmy 2400 i na wzrosty po np. 2500. Jeśli indeks w 3. piątek czerwca znajdzie się między tymi poziomami to zgarniemy obie premie. Inna opcja to shorty na spółki energetyczne, o czym niedawno pisałem.

6 komentarzy:

 1. Zdzichu, widzę że jesteś większym pesymistą odnośnie naszego rynku niż ja, a to na prawdę o czymś świadczy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślisz Bartku że polski rynek wyraźnie odpali? W sumie to nie mam nic przeciwko, jeszcze szorty nie otwarte a im wyżej rynek się wdrapie tym większy potencjał do spadku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz, ja tam bardziej się utożsamiam z Rybą. Tyle tylko, że geddony wieszczę lokalne, a nieco mniej europejskie :)

   Usuń
 3. Jakie wyniki osiągnąłeś w swoim portfelu w 2012 i 2013 roku ?
  Wyczytałem że w 2009 +170%,w 2010 +40%,w 2011 -7%.
  Pobiłeś na głowę indeksy i fundusze - Szacun!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Ola Er, nie ma czym się chwalić, za 2012 +12,3% a za 2013 -5,4%. Pod koniec 2011 r. zbudowałem portfel wspaniałych spółek, znaczna ich część w tym roku jest 200-300% wyżej, lecz nie byłem w stanie przetrzymać akcji przez okres pogłębienia dołków w 2012 roku.

   Później gdy kursy mi uciekły to nie odkupiłem akcji. Jest to dobra lekcja na przyszłość.

   W 2013 r. Miałem większość w obligacjach plus trochę akcji. Akcje Plazy Centers miały być tym czarnym koniem więc trzymałem, pojawiły się straty, które zjadły zysk jaki osiągnąłem na obligacjach.

   Można powiedzieć że trzymałem kiedy nie powinienem a oddawałem kiedy powinienem trzymać. Zupełny brak wyczucia w kilku kluczowych momentach.

   Na obronę dodam że pod koniec 2010 r. kupiłem mieszkanie, na które wypłaciłem 95% środków. Zatem wyniki z 2009 r. i 2010 były z wysokiego salda a za ostatnie lata 2011-2013 ze znacznie niższego.

   Usuń
 4. Bedąc na samych obligacjach ciągnie jednak do większych zysków ;)
  Człowiek uczy się całe życie na błędach,ważne by je eliminować i łatwo nie poddawać się.
  Założycielowi Hondy zbombardowano 2 razy fabrykę i dodatkowo nastąpiło trzęsienie ziemii,ale Soichiro Honda nie poddał się gdy inny natychmiast załamałby się.Dzisiaj Honda to jedne z najtrwalszych i najsolidniejszych aut/motocykli.
  http://twojmotocykl.com/news-soichiro.honda.pasja.ktlra.zwyciya.przeciwnoci.losu-pl-50.html
  W ostatnich 3 latach w wyniku luzowania ilościowego w USA całe EM+surowce zostało "porzucone" stąd taki mamy efekt jaki mamy.
  W przyszłej hossie powrócą na EM "silne ręce",toteż będzie można zawalczyć o większe procenty - radzę dobrze przygotować się :)
  Jakby nie patrzeć to masz ok.280% zysku ,a taki Wig ok.100% w tym samym czasie.
  Od czasu zakupu mieszkania rynek zmienił się na tyle że trudno Ci się w nim odnaleźć - wcale nie dziwię się,a niedawno doszło jeszcze UTP.
  W następnej hossie będziesz zaprawdę czuć się jak ryba w wodzie (na pewno nie miałem tu na myśli prof.Rybińskiego;)

  Pozdrawiam i życzę w przyszłości dużych zysków.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL