sobota, 29 marca 2014

Energetyka rośnie w oczach

Tytuł posta może i banalny ale dobrze opisuje rzeczywistość. Wielkich wzrostów nie widać po szerokim indeksie WIG czy WIG30 ale są sektory, które są szturmowane przez inwestorów. Ponoć zagranica kupuje. Jakich spółek dotyczą wzrosty? Energi, Enei, Taurona i PGE, generalnie subindeksu WIG-Energia.

WIG-Energia 2010-2014
Skorzystałem z wykresu długoterminowego aby pokazać w jak ważnym momencie znajduje się indeks. W lutym indeks narysował podwójne dno, które się sprawdziło. Notowania wybiły się, pokonały dystans przekraczający wysokość podwójnego dna a po korekcie (apogeum medialne sprawy Krymu) doszły do  poziomów z ostatniego szczytu z listopada 2013. 


Myślę że rynek nieco na wyrost zdyskontował przyszłą poprawę sytuacji w energetyce. Nie wiadomo czy wszystko pójdzie tak gładko. Obserwowane w ostatnich miesiącach odbicie w cenach energii, sami szefowie w/w firm określają jako łagodne i niewystarczające aby zabezpieczyć długoterminowe plany inwestycyjne spółek i powtarzalność obecnej polityki dywidendowej.

Dlatego zastanawiam się, czy nie będzie ciekawą opcją nieco zaszorcić akcje takich spółek jak PGE przy 19,50 zł albo Tauron po 5,40? Jeszcze nie korzystałem z CFD ale po kilku latach przerwy mam zamiar przeprosić się z XTB i je wypróbować. Otwierając shorta na CFD mamy spread zbliżony jak na akcjach. 

Jako alternatywa są kontrakty na akcje z GPW, które nie mają punktów swapowych ale są bardzo mało płynne. Między zleceniem K i S bywa 2-3% spreadu, podczas gdy na CFD jest to standardowo 0,1-0,2% ale nie mniej niż w danym momencie na instrumencie bazowym.

Biorąc pozycję długą doszłyby spore punkty swapowe (przy depozycie 10% wartości instrumentu bazowego, swapy są liczone wg rocznej stawki WIBOR 1M + 2,5% czyli 5,11%). Szorcenie jest znacznie tańsze, bo swapy "zjedzą" tylko WIBOR 1M-2,5% czyli ok. 0,11% w skali roku.

Poziom take profit na szorcenie Taurona może być przy wsparciu na ok. 4,60 zł a dla PGE będzie to poziom 18 zł. Daje to odpowiednio 17% i 8% potencjału zarobku. Z tej pary spółek przemawia to bardziej za szorceniem Tauronu.

Tauron Polska Energia 2013-2014
PGE 2013-2014

4 komentarze:

 1. Się porobiło - trader Zdzichu ;)

  Nie trzymasz niczego długoterminowo? Na takim rynku, jak teraz jest sporo przecenionego dobra. Nic tylko brać. Aż sam się zastanawiam, czy nie przerzucić jakichś dodatkowych środków na GPW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bartku jakie okazje masz na mysli? Spolki surowcowe? Sam nie bardzo czue tej branzy.

   Usuń
  2. Ja skorzystałem z okazji w tym roku i kupiłem Kruka, GPW, BHW oraz śladowe ilości integera i presco (chociaż to ostatnie zdaje się testować moją wytrwałość :) ).

   No i po raz pierwszy od długiego czasu kupiłem na innym niż ike koncie coś z rodzimego rynku - mianowicie dodatkowy pakiet DUO

   Usuń
  3. Ceny były obniżone, choć mnie to nie skusiło. Wybredny jestem i czekałem na dalszą przecenę :). Jak będzie prawdziwa bessa to wtedy kupię na dłużej. Póki co, pogodziłem się z tym, że niektóre duże ruchy mi uciekły.

   Usuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL