środa, 13 listopada 2013

Newag S.A. czyli kolejna po PKP Cargo duża emisja akcji spółki z branży kolejowej

Logo Newag S.A.
Źródło: Logo Newag S.A.
Po udanym debiucie PKP Cargo (około 18% na plusie na debiucie i +20% wg obecnej ceny) inwestorzy mogą się skusić na kolejny kawałek kolejowego tortu. Także cena akcji innej spółki z sektora kolejowego - Trakcji Polska - tylko w ostatnich 4 miesiącach wzrosła o około 100%.

Te zachęcające informacje skłaniają by się zapoznać z planowanym debiutem Newagu.

Trochę historii

Wymagające dokapitalizowania Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego ZNTK Nowy Sącz zostały w 2003 r. kupione przez Zbigniewa Jakubasa za 6 mln zł. Od tego czasu spółka przeszła długą drogę.

Znacząco zwiększyła ofertę dla kolei i samorządów (wagony, lokomotywy, tramwaje) oraz przejęła  Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych Gliwice w 2008 roku.

Wyniki finansowe

Restrukturyzacja, doinwestowanie i konsolidacja bardzo pozytywnie wpłynęły na wyniki. Poniżej screen z prospektu - dynamika przychodów i zysków jest imponująca, zwłaszcza że przychody na lata 2013-2014 i częściowo nawet 2015 r. zostały już zakontraktowane.

Przychody i zyski Newag S.A. 2010-2014 wg prospektu emisyjnego
Źródło: Prospekt emisyjny Newag S.A.

Harmonogram oferty 

15 - 22 listopada 2013 – przyjmowanie zapisów Inwestorów Indywidualnych (do godziny 23:59)
25 listopada 2013 r. – zakończenie procesu budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych, ustalenie ostatecznej liczby oferowanych akcji oraz ceny sprzedaży
26 do 28 listopada 2013 r. – przyjmowanie zapisów inwestorów instytucjonalnych
29 listopada 2013 – zapisanie akcji na rachunkach inwestorów indywidualnych, przydział akcji
4 grudnia 2013 r. lub wcześniej – pierwszy dzień notowania akcji na GPW

Główne parametry oferty

- Oferta obejmuje 48,4% akcji spółki będących w posiadaniu obecnych inwestorów (Jakubas i zarząd spółki)
- Po IPO pakiet kontrolny zachowa Jakubas z zakazem sprzedaży przez 12 miesięcy
- indywidualni mają dostać 15% akcji a instytucjonalni 85%
-  maksymalna cena emisyjna dla indywidualnych to 19 zł co przy ilości oferowanych w sumie akcji 21,8 mln daje wielkość oferty 414 mln zł i wyceną spółki na 855 mln zł
- przy cenie akcji 19 zł, Cena/Zysk netto na rok 2012 = 15, 2013P = 22,5 a
2014P = 10,8. P - prognoza spółki.

Wnioski

Podsumowując ten skrótowy post, oferta wygląda na tyle ciekawie, że warto zbierać pieniądze, czekać na raporty analityczne z biur maklerskich nt Newagu i obserwować koniunkturę na giełdzie. 

Jeśli nie będzie przez najbliższy tydzień załamania na rynku a z Newagu nie wyjdą żadne kompromitujące informacje, to prawdopodobnie się zapiszę, licząc na od kilku do kilkunastu procent zysku na debiucie. 

Wielką niewiadomą pozostaje redukcja, która może znacząco zmniejszyć nominalne zyski. Nie będzie bowiem formuły chroniącej niskie kwotowo zapisy inwestorów indywidualnych przed redukcją, jak to było z PKP Cargo.

Linki

Prospekt emisyjny
Artykuł na bankier.pl
Artykuł w Forbes tu i tu.

7 komentarzy:

 1. co tam Newag....

  PlazaC dała dziś popalić...:(

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś powinno Wam powiedzieć, że Jakubas chciał to sprzedać, a kupić chciał PKP Cargo... ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakubas chciał kupić PKP Cargo by zapewnić swoim spółkom większy wpływ na przetargi, tak by np. Newag mógł więcej zarabiać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Co do Plazy Centers to kurs został zmasakrowany że szkoda słów. Sam wyskoczyłem rano dopiero w dniu podania infa o zawieszeniu spłat obligacji. Dzisiaj odkupiłem trochę więcej akcji ze względu na niższą cenę. Nadal liczę że odbije do około złotówki - wystarczy odrobienie strat, nie liczę na zyski.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja na pewno nie zainwestuję w Newag, bo jakoś mi to śmierdzi, ani też w Energę bo jest to spółka z grupy spółek które miały raczej przeciętne otwarcie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziś ostatni dzień zapisów na akcje Nemag. Ktoś się zdecydował bo ja osobiście mam mieszane uczucia. Może niewielki % swojego portfela warto zainwestować a nóż widelec;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja się nie zdecydowałem. Przypuszczałem że będzie redukcja ok. 80-95% a faktycznie jest 93%. Trzeba było włożyć spory kapitał (co najmniej kilkadziesiąt tys.) by nie naciąć się na minimalne prowizje rzędu 6 zł jak teraz jest na debiutach np. w DI BRE.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL