czwartek, 13 czerwca 2013

Przejęcie Nordea Banku przez PKO BP - stracona okazja inwestycyjna?

Jak podały wczoraj media, PKO BP przejmie Nordea Bank. Myślę że była możliwość ładnego zarobku, którą niestety zignorowałem. Zgodnie z wyliczeniami Domu Inwestycyjnego BRE Banku, cena płacona przez PKO BP przekłada się w przybliżeniu na cenę w przyszłym wezwaniu 47,60 zł za akcję Nordei. Tymczasem papiery Nordei przed publikacją informacji o przejęciu, były wyceniane na 35 zł:Płynność na akcjach tej spółki jest wyjątkowo niska (właściciel  Nordea AB posiada 99,21% akcji) ale drobny inwestor mógł ulokować kilkadziesiąt tysięcy zł. Stosując strategię spekulacyjnego wejścia po ok. 35 zł i sprzedając dzisiaj (kurs otwarcia w systemie 2-fixingów jest szacowany na 45 zł) niektórzy mogą mieć szansę zarobić 27% albo więcej, jeśli kupili akcje taniej niż po 35 zł.

Teraz jest raczej za późno na zakup akcji Nordei ze względu na to że cena rynkowa będzie bliska cenie wykupu proponowanej przez PKO BP. Na giełdzie są natomiast inne banki wystawione na sprzedaż lub planowane do sprzedaży w nadchodzących latach: Alior Bank, Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ), Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), Millenium Bank

Alior i Millenium w ostatnim czasie doświadczyły silnych wzrostów i mogą nie rodzić szansy że ewentualny przejmujący zapłaci w wezwaniu więcej. Inaczej jest z BGŻ i BOŚ, których kursy jeszcze nie podniosły się po spadkach z 2012 roku a jednocześnie są notowane z sporym dyskontem do wartości księgowej. 

BOŚ miał zostać wystawiony na sprzedaż w perspektywie kilku lat od emisji akcji, która miała miejsce w 2012 roku. Bank miał zwiększyć skalę działalności dzięki nowej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii, oferując kredyty pod inwestycje tego typu projekty. Niestety do tej pory taka ustawa nie jest jeszcze gotowa. 

Zakładam że sprzedaż banku przez głównego akcjonariusza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej (56% akcji) nastąpi po wykazaniu dobrych wyników finansowych po wejściu tej ustawy w życie. Oznacza to, że pewnie przez kolejne 2-3 lata taka sprzedaż nie nastąpi.

Większe nadzieje na rychłą transakcję daje sytuacja BGŻ, gdzie główny akcjonariusz Rabobank International Holding (89,8% akcji) wybiera już doradcę finansowego przy ewentualnym procesie sprzedaży. 

W lipcu zeszłego roku Rabobank ogłaszał wezwanie na akcje BGŻ po 72,50 zł i myślę że nie zdecyduje się na sprzedaż po cenie, która byłaby wyraźnie niższa od ceny zakupu. Obecny kurs akcji BGŻ to ok. 55 zł czyli 31% poniżej ceny z ubiegłorocznego wezwania. Jest też 20% powyżej dołków z końca kwietnia 2013 (46 zł). Chciałoby się kupić taniej i czekać na rozstrzygnięcie procesu sprzedaży przy niższym ryzyku finansowym ewentualnej korekty ale trudno powiedzieć jak dalej potoczy się sytuacja na szerokim rynku. Jeśli będą wzrosty lub trend boczny to wyraźnie taniej na BGŻ może nie być.

2 komentarze:

 1. Co do Nordei, ja bym nie żałował, ponieważ te akcje były wyjątkowo mało płynne i ciężko było w nie zainwestować jakąś sensowną kwotę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  Chciałbym Pana ( jako twórcę tego bloga ) oraz Pana gości zaprosić na portal blogbook.pl, który jest pierwszym w sieci serwisem zbierającym w jednym miejscu blogi i posty.

  Mam nadzieję, że i Pana blog dołączy do tego grona, a Panu pozwoli zwiększyć rozpoznawalność oraz oglądalność Pana wpisów.

  Serdecznie zapraszam i wierzę, że już niedługo przeczytam Pana posty na blogbook.pl.

  Co zyskuje Pan na dodaniu swojego bloga ?
  1) blog i posty mają więcej linków bezpośrednich, a więc pozycjonowanie google,
  2) wszystkie posty i blogi są otwierane bezpośrednio na stronie domowej, a więc statystyki,
  3) dostęp do szerszego grona czytelników zainteresowanych Pana kategorią bloga, a czytających akurat inny blog

  Pozdrawiam i pozostaję do dyspozycji w przypadku pytań lub wątpliwości

  Michał Ludczyński ( twórca portalu )

  www.blogbook.pl


  PS.
  Nie musi Pan dodawać postów na blogbook.pl.
  Dzieje się to automatycznie po dodaniu Pana bloga na stronę.
  PS2.
  Projekt jest całkowicie prywatny i darmowy

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL