piątek, 7 czerwca 2013

Czy inflacja w latach 2013-2015 zje nasze oszczędności?

By wiedzieć ile realnie można zarobić na lokacie czy obligacji, inflacja teraz może nie być dobrą wskazówką. Dlatego warto zapoznać się  projekcjami Narodowego Banku Polskiego, który regularnie na swojej stronie zamieszcza odpowiednie analizy.

Z tej zamieszczonej w marcu 2013 wynika, że inflacja przez najbliższe 2,5 roku będzie wyglądać tak:
Projekcja inflacji 2013 - 2015 NBP
Źródło: nbp.pl

Przez ostatnie 3 kwartały inflacja konsumencka spadła z ponad 4% do około 1,5% rocznie. Zdaniem NBP, ten poziom z odchyleniem +/- 1% utrzyma się do końca 2015 roku na 70% a jeśli zakres wahań poszerzymy do +/-2% to sprawdzalność wzrośnie do 90%.

W związku z tym, nieco sceptycznie względem NBP, do własnych obliczeń prognostycznych wykorzystam szacunek inflacji na rok 2013 na poziomie 2,5% i 3% na kolejne dwa lata. Na jakiejkolwiek inwestycji w tym roku będę realnie zarabiał dopiero po wyjściu ponad 2,5% stopy zwrotu po opodatkowaniu. 

Jeśli chcę zarobić realnie 5%, muszę wypracować zysk w tym roku co najmniej 7,5% netto czyli 9,26% brutto. 5% na czysto wydawało się nie tak dużo ale jednak jest to wysoko postawiona poprzeczka.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL