wtorek, 26 lutego 2013

Mieszane wejście w rok 2013

W tym roku zamierzam nieco bardziej zmniejszyć zmienność portfela inwestycyjnego poprzez większe zaangażowanie w obligacje z rynku Catalyst. Nie rezygnuję jednak z ryzykownych walorów o jak sądzę dużym potencjale wzrostu.

Jeszcze w zeszłym roku nabyłem obligacje Getin Noble Banku serii GNB0218 po średnio 100,47% nominału. Dziś ich wycena wynosi 102,48%. Mogę stwierdzić, że jest to jak dotąd ta najbardziej pomyślnie spełniająca się część planu na rok 2013. Zakładam, że nominał tej serii może wzrosnąć nawet do 105% w związku z mniejszą presją na finansowanie w GNB i coraz niższą marżą na nowych seriach obligacji.

Pozostała część planu, zakładająca odbicie cen akcji z sektora spółek energetycznych i deweloperskich - maruderów ostatnich lat, jak dotąd nie wykazuje wigoru. Rośnie kurs akcji części firm, które upatrzyli sobie zarządzający. Niektórych byłem jeszcze niedawno akcjonariuszem a teraz przyglądam się jak rosną już beze mnie. Czasem wychodziłem z akcjonariatu w ramach realizacji zysków (MW Trade) a czasem jako minimalizacja strat (Farmacol, Libet). Teraz połykam gorzką pigułkę często kiepskiego timingu wyjścia.

Poniżej zamieszczam serię wykresów, pokazującą punkty wejścia do akcjonariatu obecnie posiadanych walorów.

Energetyka:

Deweloperzy:


Banki:Podsumowując, tak z PGE jak i z Plazą, gdybym ustawił stop loss, uniknąłbym kilkuprocentowej obsuwy. SL jednak nie ustawiałem, jako że nie jest to takie proste. Sądziłem, że znam sytuację w spółce na tyle, że ewentualne przebicie dna nie będzie głębokie a wkrótce po nim nastąpi odbicie do wcześniejszego zakresu wahań.

W ostatnich 2 miesiącach zawarłem następujące transakcje:
  1. Dokupienie obligacji GNB0218 po 100,11% nominału do rachunku IKE. Był to lokalny dołek. Świetna dość bezpieczna przystań dla środków do czasu znalezienia czegoś ciekawszego i równie bezpiecznego.
  2. Kupno PHN (Polski Holding Nieruchomości) w IPO po 22 zł a sprzedaż na otwarciu 1szej sesji po 22,75 zł (3,1% zysku po prowizji w 3 tygodnie). Szczerze przyznam, że nie wiem ile warta jest ta spółka ale liczyłem na lekko dodatni debiut jako że jest to IPO Skarbu Państwa a do tego jest plan znalezienia inwestora branżowego więc warto było sprzedając mniejszy pakiet, ustalić taką cenę dla pierwszych inwestorów, by trochę zarobili a sentyment do spółki był dobry.
  3. Kupno Plaza Centers po 1,41 zł - liczyłem na wzrosty pod planowaną dywidendę, która dałaby yield nawet ponad 20% co pewnie wywołałoby rajd na kursie. Niestety NWZA zostało przełożone na nieokreślony termin co spowodowało zjazd do wcześniejszych minimów a później ich przebicie do około 1,18 zł. Ostatnio niespodziewanie kurs odbił i jest ponownie na poziomie 1,40 zł. Być może ktoś już coś wie w/s dywidendy?
  4. Kupno PGE (ponownie) po 16,90 zł. W zeszłym roku kupowałem 2 razy po 17 zł i sprzedawałem po 19,40 i 18,30, więc liczyłem na powtórkę i sprzedaż po odbiciu od jak sądziłem twardego dna. Po informacji o odpisach w IV kwartale, kurs mocno oberwał, teraz jest na poziomie 15,60 zł. Mimo to liczę że w ciągu kilku miesięcy będę na plusie, choć na 19-20 zł już nie stawiam.
  5. Dokupienie Enei po 15,23 zł. Założyłem, że kurs jest nisko, wyniki będą bez większych negatywnych zaskoczeń a duży udział dystrybucji i spadek cen węgla powinien wyjść zyskom na korzyć. Szacunek na ten rok to wzrost do lokalnego szczytu na jakichś 17 zł i tam wyjście z akcjonariatu. Jeśli obudziłyby się spekulacje co do sprzedaży spółki inwestorowi branżowemu, byłaby szansa na więcej.
W tej chwili licząc od początku roku mam niewielką stratę na całości portfela (-0,3%) z czego w styczniu byłem na 2% plusie a luty wynikiem -2,3% wymazał wcześniejszy zysk.

To tyle na dzisiaj, zapraszam do komentowania i dzielenia się pomysłami inwestycyjnymi :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL