wtorek, 27 listopada 2012

Oferta akcji Alior Banku - czy warto?

Kiedy dowiedziałem się, że Alior Bank ogłosił harmonogram oferty publicznej, pomyślałem że może być okazja do krótkoterminowego obrócenia kapitałem i paru złotych zysku. Emocje ostudziła jednak cena maksymalna akcji, dość powszechnie krytykowana jako zbyt wysoka.

Zapisy są przyjmowane po cenie maksymalnej  71 zł a inwestorzy indywidualni którzy posiadają lub założą rachunek maklerski, otrzymają 5% zniżki i płacą 67,50 zł. W razie obniżenia ceny sprzedaży, zniżka będzie liczona od nowo ustalonej ceny.


Z odsieczą dla drobnych inwestorów przychodzą fundusze inwestycyjne (TFI, OFE), które jak podaje portal Wirtualna Polska, są gotowe płacić za akcję banku nie więcej jak 60 zł. Pojawiają się też sporo niższe wyceny, opierane na wskaźniku cena/wartość księgowa. Myślę jednak że biorąc pod uwagę zyskowność Aliora i zdolność do adaptowania nowych technologii na potrzeby bankowe, bardziej warto spojrzeć na wskaźnik rentowności i ceny do zysku.

Podsumowując, zapisując się na akcje w transzy preferencyjnej, możliwe że przy ustaleniu ceny akcji na poziomie 60 zł, otrzymam je po 57 zł co jest już poziomem bardziej rozsądnym. Przy debiucie po cenie z transzy instytucjonalnej 60 zł, można na pierwszej sesji sprzedać akcje i zarobić 5% w niecały miesiąc.

Maksymalny zapis w transzy preferencyjnej wynosi 148 akcji co przy cenie 57 zł dałoby 8.436 zł i przy sprzedaży po 60 zł wygenerowałoby 444 zł zysku brutto dając 5% brutto. 

Zapisy na akcje Aliora w transzy inwestorów indywidualnych potrwają do 3 grudnia ale pula akcji z rabatem 5% się ponoć już skończyła. Limit zapisów wynosił 30 mln zł czyli 3 tys zapisów po 148 akcji po cenie 71 zł. Przy cenie 57 zł starczyłby dla ok. 3,6 tys osób przy zapisie na 148 akcji. Debiut na giełdzie jest planowany najpóźniej 14 grudnia 2012. Więcej informacji tutaj.

Przyznam, że liczyłem na podobną skalę zysków na akcjach ZE PAK, lecz debiut wypadł kiepsko, około zera a kilka dni później można było kupić akcje 3-4% poniżej ceny debiutu. Teraz co prawda kurs PAK jest na 1% plusie ale biorąc pod uwagę prowizje maklerskie, nie była to jak do tej pory dobra inwestycja. Dlatego tym razem, bez względu na to jak wypadnie debiut (zysk, strata czy na zero), zamierzam zbyć akcje pierwszego dnia.

1 komentarz:

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL