wtorek, 8 maja 2012

Podsumowanie kwietnia 2012

Kwiecień był słabym miesiącem tak na polskiej giełdzie i jeszcze bardziej dla mojego portfela inwestycyjnego. Indeks WIG zmienił się o -2,41%, WIG20 o -2,01% a sWIG80 o -3,34%. Mój portfel odnotował spory spadek  -5,8%. Od początku roku wartość portfela wzrosła o 16%. 

W kwietniu spadały kursy wszystkich walorów z portfela oprócz Libetu (wzrost o 1,8% od ceny zakupu). Dwucyfrowo spadł kurs Elzabu, Farmacolu i PBG, podczas gdy w pozostałych spółkach było to minus 5-10%. Najbardziej jestem zaskoczony silnym spadkiem Tauronu, który też znacząco zaważył na stopie zwrotu, mając duży udział w portfelu.

Akcje spółek takich jak Elzab, Farmacol, PBG były kupione tanio i liczyłem na odbicie, motywowane siłą wcześniejszej przeceny i niskiej wyceny wskaźnikowej przy ciekawej relacji ceny do aktywów i choć częściową poprawą atmosfery w akcjonariacie jako że trwała w nich restrukturyzacja. Jako że te 3 walory w sumie stanowią w tej chwili tylko 11% portfela, pozostawiam te pozycje w spokoju czekając na poprawę klimatu. Od strony fundamentalnej niestety poprawy jak dotąd nie widać. W Farmacolu stagnacja a w Elzabie i PBG pogorszenie.

W kolejnych miesiącach liczę na silniejsze zachowanie najważniejszych pozycji: Tauronu, Libetu, MW Trade, każda po ok. 20% portfela. Tutaj podtrzymuję dobrą oceną fundamentów tych spółek i liczę na dwucyfrowe zyski w średnim terminie. W przypadku Polnordu trudno mi przewidzieć zachowanie kursu, spółka jest bardzo nisko wyceniana i jeszcze może minąć sporo czasu zanim dojdzie do znaczącej poprawy wyceny. Udział Polnordu to 8% i również będę trzymał tą pozycję.

BOŚ jednak na dłużej

Na przełomie kwietnia/maja nabyłem pakiet akcji nowej emisji Banku Ochrony Środowiska po 35 zł w celu odsprzedaży zaraz po debiucie z ciekawym zyskiem lub potrzymania dłużej by wycena wzrosła do ceny sprzed nowej emisji. Jako że kurs starych akcji spadł do poziomu z emisji nowych, realizuję ten drugi scenariusz (czekam).

Ocena rynku

Moje nastroje inwestycyjne odzwierciedlają stopę zwrotu z portfela i zachowanie indeksów. O ile pierwsze spadki traktowałem jako korektę i okazję do dokupienia, to dalszy marazm i spadek kursów nawet defensywnych spółek dywidendowych traktuję jako wyraz bardzo słabej kondycji rynku. Mam nadzieję, że potencjał spadków jest już niewielki i w końcu przyjdzie odreagowanie bym mógł "przewietrzyć" portfel akcyjny. Czas pokaże co się stanie. Oby minione lutowe wzrosty nie okazały się z perspektywy czasu najlepszą okazją do wyjścia z akcji w tym roku.

10 komentarzy:

 1. W składzie portfela po lewej stronie nie masz Libetu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od pewnego czasu Tauron mi się podoba. No i oczywiście dywidenda - 50% zysku dla akcjonariuszy jest do utrzymania, chociaż to już dość dużo. Trochę mi to przypomina sytuację GPW - najpierw wypłacają 100% zysku akcjonariuszom, a później emitują obligacje (wprawdzie na śmieszny procent, no ale i tak jest zabawa). Chociaż akurat TPE mógłby się pokusić o debiut na Katalizatorku. PCM już pokazał, że duże emisje są możliwe do przeprowadzenia na rodzimym rynku, więc i Tauron powinien się jakoś odnaleźć. Ciekawi mnie tylko, czy byliby w stanie powtórzyć oprocentowanie, jakie zapodała GPW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwi mnie słabość Taurona w porównaniu do takiego PZU. Potencjał wzrostu jest w Tauronie znacznie większy a pewność branży chyba podobna. Do tego Tauron nie traci rynku. Minus to oczywiscie większe potrzeby inwestycyne w Tauronie.

   Usuń
 3. To jakaś dziecinada jest a nie inwestycja - czemu nie stosujesz stopów!
  Jak chcesz odrobić 50% straty na pbg,polnord,elzab farmacol ?

  Liczysz że wzrośnie 100%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są strategie ze stopami i bez. Jak kupuję czysto technicznie to stopy są konieczne a jak ze względu na spojrzenie fundamentalne po prostu czekam. Na braku stopów traciłem i też wiele razy zyskiwałem.

   To że Ty stosujesz stopy to Twoja sprawa i Twoja strategia.

   Usuń
 4. Wymieniłem Elzab po 1,10 zł na PGE po 16,82 zł

  OdpowiedzUsuń
 5. Masz jakąś teorię na temat tego co dzieje się w elzabie? Straciłeś zaufanie do tej spółki?

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Anonimowy, wygląda na to, że spółka jest wykorzystywana przez Comp. Emituje obligacje obejmowane przez Comp taniej niż sam Elzab płaci bankom za posiadane kredyty. Logicznym byłąby spłata tych kredytów jeśli są wolne środki. Też planowane zyski z synergii zakupowej w grupie Comp w ogóle nie widać w wynikach, przez co wniosek że spółka jest niestety drenowana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sprzedałem PBG po 7,81 zł i kupiłem za te środki Polnord po 10,46 zł. Na PBG bardzo duża strata procentowa -83%, na szczescie udział PBG w chwili nabycia stanowił tylko 2,5% portfela, strata na transakcji to 2% portfela. Prognoza co do PBG się zupełnie nie spełniła. Wejście w tak ryzykowną transakcję było dużym błędem.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL