poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Podsumowanie I kwartału w portfelu inwestycyjnym

W marcu wartość zmian portfela inwestycyjnego wahała się od -0,3% do +3,6% by zamknąć się na +0,4%. W tym czasie WIG20 spadło 1,32% a sWIG80 o 1,21%. Wpływ na stopę zwrotu z portfela miały: spadek kursu Polnordu o 19,5%, PBG o 18,5%, Elzabu o 14,9%, wzrost Farmacolu o 3,1%, MW Trade o 2,3%, Tauronu o 1%, sprzedaż akcji Ronsona 11,5% powyżej kursu z początku miesiąca a Elzabu 3,6% powyżej.

Poza Polnordem, pozostałe spadkowe akcje mają niewielki udział w portfelu. Największy udział mają obecnie Tauron, MW Trade i Farmacol, które wpłynęły stabilizująco na portfel. Oczekuję, że spółki te powinny zyskiwać w II kwartale, co pociągnie stopę zwrotu z portfela.

Stopa zwrotu za cały I kwartał wyniosła w sumie +33,3% z czego 70% to zasługa styczniowego odbicia na rynku MiŚów. Niestety luty i marzec były znacznie słabsze pomimo świetnej koniunktury giełdowej w Niemczech i USA. W dalszej części roku oczekuję jednak lepszego zachowania GPW w ramach odreagowania po marazmie. 

O spółkach

Duży udział Taurona w portfelu jest podyktowany niską wyceną wskaźnikową, perspektywą dobrych wyników finansowych w tym roku oraz dywidendą z yieldem ok. 4%. Jest to pozycja defensywna ale mogąca w perspektywie 3-6 miesięcy wygenerować stopę zwrotu 8-10% co daje ciekawą relację zysku do ryzyka.

MW Trade to pozycja zdecydowanie prowzrostowa z już osiągniętym zyskiem na koniec miesiąca 40,8%. Oczekuję dalszego ruchu w górę o co najmniej 20%. Spółka dość dobrze wyszła z korekty i kurs zdaje się rysować formację która może zakończyć się wybiciem w górę. Katalizatorem wzrostów mogą być dobre wyniki za I lub II kwartał połączone ze stabilną lub wzrostową sytuacją na rynku.

W przypadku Farmacola, spółka ta posiada znaczne zasoby gotówkowe. Co prawda nie zapowiadała dywidendy ale liczę, że jednak ją zapowie lub wznowi skup akcji własnych jako że nie wiem na co sensownego mogłaby przeznaczyć składowaną gotówkę. Zadłużenie jak na branżę dystrybucji farmaceutyków ma niewielkie i spada. Dlatego wypłata nawet 2 zł z 2,5 zł zysku na akcję za zeszły rok jest moim zdaniem możliwa i pożądana.

Polnord to wielka niewiadoma. Akcje są notowane z bardzo dużym dyskontem do wartości księgowej która nie wydaje się być istotnie zawyżona. Kiedy akcje były po prawie 20 zł, nie podjąłem sprzedaży widząc perspektywy znacznie wyższej wartości godziwej na poziomie 35-40 zł. Teraz po spadku do 15 zł moje postrzeganie się nie zmieniło. By kurs tej spółki istotnie wzrósł, ponad 20 zł konieczne wydaje się rozwiązanie kwestii zadłużenia w obligacjach, które zapada w II połowie roku. Najlepszym rozwiązaniem zdaje się częściowe spłacenie obligacji z dalszych odszkodowań od Warszawy za grunty przekazane pod drogi i zrolowanie reszty obligacji na kilka lat.

Jakich akcji szukam?

Przyglądam się też innym spółkom. Odbicie na MiŚach myślę że nie będzie już tak dynamiczne i szerokie, będą dalej znacząco rosnąć tylko niektóre spółki płacące dywidendę, o bezpiecznej sytuacji finansowej lub te o perspektywach znaczącego dalszego wzrostu zysków.

Nie patrzę na szczególne sektory, każda spółka może być ciekawa jeśli jest dobrze zarządzana i nisko wyceniana w stosunku do perspektyw. Ważne, by miała przewagę nad konkurencją, by była liderem w swoim segmencie rynku i potrafiła zawsze utrzymywać dodatnie a najlepiej stabilne lub rosnące marże, nawet jeśli się pogorszy ogólny sentyment rynkowy. 

Jako akcjonariusz jestem w stanie przeczekać istotny spadek notowań o ile nie idzie w parze za znacznym spadkiem wyników lub trwałymi stratami.

11 komentarzy:

 1. Gratuluje Z dodatniego wyniku!

  OdpowiedzUsuń
 2. @Anetka dzięki, lepszy mały plus niż nic. Oby pierwszy kwartał był zapowiedzią udanych pozostałych 9 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 3. autor - co rozumiesz przez "MiŚ" ?
  Małe i Średnie? (przedsębiorstwa) ?

  OdpowiedzUsuń
 4. @y1m4

  Małe i Średnie spółki z GPW, spoza WIG20. mWIG40 jako średnie a pozostałe jako małe. Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pytam, bo w dyskursie biznesowym używa się MSP (małe średnie przedsiębiorstwa).
  Kiedyś miałem ten problem, że użyłem MiŚ, a później korekta.

  Widzę, że tutaj kolega kieruje się tylko rynkiem. Czasami trochę bałaganu jest z terminologią.

  OdpowiedzUsuń
 6. W slangu inwestorów giełdowych małe i średnie spółki giełdowe są powszechnie określane jako MiŚ-ie, tak też się określały fundusze inwestujące w walory spoza WIG20. Banki też różnie określają co to jest MIŚ a co duża firma. Polski GUS też może mieć terminologię inną od tej w centrali UE. Tak więc widzę raczej wieloznaczność słowa zależnie od źródła ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. 3 lata jestem na rynkach, każdy rok zamknięty na plusie, i też mi się udziela ten dyskurs według którego MiŚ to MSP.
  Z rozpędu napisałem tak w tekście na wydziale typowo biznesowym (rynki analizują na innym wydziale), a efekt był taki, że musiałem poprawić... :-)
  Zainteresował mnie Pański wpis, bo też zastanawiam się ostatnio nad MWTrade. Ta spółka dwa lata temu dała mocnego kopa. Ponadto dużo się mówi teraz o restrukturyzacji długu publicznego; szczególnie długu służby zdrowia, stąd też realizowany model biznesowy jest bardzo przyszłościowy...
  problem polega na tym, ze rynek akcji teraz jest w trendzie bocznym, albo nawet delikatnie spadkowym.
  Sam kupiłem w kwietniu, ale pod dywidendy (wolę modele dywidendowe, proszę poczytać np. o Dividend Discount Account:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Dividend_discount_model
  ).
  MWI nie daje dywidendy. Mozna przy tym walorze lizyć tylko na wzrost wartości w średnim (4-9 mcy) terminie. Jak spółka będzie przewartościowa (tak jak kosztowała 18 PLN) to trzeba będzie sprzedać.
  Rynek akcji będzie miał w najbliższym czasie poważne problemy z Hiszpanią, bo tam trwa kryzys. A jak będzie UE trzeszczeć w szwach, to inwestorzy uciekną od akcji.
  Zaś w kontekście aktywnej spekulacji - czyli równej gry na wzrosty i spadki - to w tym momencie są jednak lepsze instrumenty do wyboru od akcji,

  pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troche offtopic, ale zwiazane z lokatami, no wiec uwaga na bangsterow z eurobanku, za zerwanie lokaty przed uplywem 14 dni pobieraja oplate 10 zl :(, "obiecalem" im, ze bede o tym pisal i mowil przy kazdej okazji,
   pozdrawiam cm

   Usuń
 10. @y1m4

  Odnośnie MWTrade to faktycznie powinna być to w dłuzszym terminie ciekawa inwestycja. Wyniki powinny się poprawiać i liczę tempo nawet lepsze niż w przypadku rynkowego lidera Magellana ze względu na niższą bazę i partnera bankowego.

  Co do kursu i gry technicznej na MWT to po odbiciu ze stycznia i korekcie teraz mamy konsolidację która nie wiadomo ile potrwa. Zmienność spadła a obroty nie są wysokie więc do gry z większym porfelem się faktycznie słabo nadaje. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL