wtorek, 20 marca 2012

Zapomniany Getin Holding w przebudowie

Od kiedy udziały Getin Noble Banku zostały oddzielone od Getin Holdingu, ten ostatni wszedł w niełaskę u analityków. Rozwinięty biznes bankowy i ubezpieczeniowy, które byli w stanie i w skłonności wyceniać, zniknęły  a raczej znikną z bilansu. O ile TU Europa ze względu na wezwanie na akcje raczej nie będzie interesowała analityków, o tyle Get Bank i przyszły Getin Noble Bank skupiają większość uwagi dotychczas spoczywającej na Getin Holdingu.

Spółki, które pozostają w bilansie holdingu, są bardziej ryzykowne, często we wcześniejszej fazie rozwoju. Zmienia się akcjonariat i szczyt tego zjawiska z przewagą podaży, obserwowaliśmy pod koniec stycznia, kiedy akcje spółki były notowane przy kursie minimalnym 2,01 zł.Wczoraj spółka podała informację o sposobie zagospodarowania niecałych 200 mln zł gotówki z puli ponad 900 mln jakie uzyska ze sprzedaży większościowego pakietu akcji TU Europa. Odkupi od Getin Noble Banku 37% akcji Idea Banku, zwiększając stan posiadania do 100%. Biorąc pod uwagę, że Idea Bank jest na wczesnym etapie rozwoju i jest wyraźnie promowany w grupie Czarneckiego a że cena zakupu to ok. 1,4-krotność wartości księgowej, powinno to być lekko pozytywnie odebrane przez inwestora.

Do wydania pozostało 700 mln zł, poniżej możliwe opcje na co moim zdaniem mogą pójść środki:

1) zakup Tax Care od Leszka Czarneckiego przez Getin Holding. Jak podał Dziennik Gazeta Prawna, przychody tej spółki mogły wynieść w 2011 roku ok. 100 mln zła zysk ok. 20 mln zł netto. Zakładając że spółka będzie się w najbliższych kilku latach rozwijać w tempie ok. 20% w kwestii zysków i przychodów, można się spodziewać transakcji przy poziomie C/Z= 15 do 20 czyli wydatek rzędu 300-400 mln zł.

2) dokapitalizowanie Idea Banku. W przypadku sukcesów w zakresie akcji kredytowej dla małych przedsiębiorstw,  Getin Holding dokapitalizuje spółkę by utrzymać wskaźnik wypłacalności powyżej 10%. Na koniec grudnia wskaźnik wypłacalności wynosił 13,21%, jak podano w raporcie rocznym holdingu. Idea Bank się szybko rozwija i bym się spodziewał że dokapitalizowanie może być potrzebne w II kwartale tego roku. Skala dofinansowania powinna umożliwić bankowi rozwój przez około rok. Teraz kapitały własne to około 400 mln i się spodziewam że dalsza szybka rozbudowa sumy bilansowej będzie wymagała dofinansowania rzędu 200-300 mln by zdobywać rynek równie szybko przez kolejny rok. W dalszej perspektywie jest możliwy debiut Idea Banku na GPW.

3) dokapitalizowanie MW Trade w celu przyspieszenia tempa wzrostu akcji kredytowej do szpitali. Tu alternatywą jest pośrednictwo w sprzedaży kredytów Getin Noble Banku i Idea Banku więc emisja nie jest tak konieczna. Jest też kwestia prezesa MW Trade, który mając 18,5% akcji nie będzie dopuszczał do taniej emisji.

4) dokapitalizowanie banków w Rosji, Ukrainie lub Białorusi. Kwota prawdopodobnie nie większa niż kilkadziesiąt do 100 mln zł ze względu na ryzykowność operacji w tym rejonie i ograniczoną jeszcze skalę działalności. Myślę że dofinansowanie większe jak 20-30 mln jest mało prawdopodobne.

W przypadku dokapitalizowania Idea Banku o 300 mln i kupna Tax Care za 300 mln, pozostaje 100 mln rezerwy na wypadek okazjonalnego kupna mniejszej spółki lub dofinansowanie innych już istniejących.

Tak skonstruowana grupa kapitałowa różni się od wcześniejszego holdingu znacznie mniejszą ekspozycją na runek bancassurance (pozostanie pakiet 16,5% akcji TU Europa warte ok. 300 mln zł po 193 zł / akcję).

Niejako w zamian zyska pakiet w firmie finansowo-księgowej Tax Care którą kupi po w miarę akceptowalnym wskaźniku C/Z jak sądzę ok. 15stu na 2012 rok ale przy bardzo wysokim wskaźniku C/WK pewnie ok. 5-8. Kilkaset milionów złotych z obecnej gotówki w ten sposób zostanie zamienione na tzw. goodwill czyli wartość niematerialną która będzie amortyzowana przez kolejne lata.

Spółki które są lub jak sądzę znajdą się w portfelu holdingu są w fazie silnej ekspansji na ogólnopolski rynek i trudno jest szacować zyski jakie z ich działalności mogą płynąć w najbliższych latach. Nie bez znaczenia jest sytuacja w sektorze finansowym i spadek akcji kredytowej banków do osób fizycznych w zakresie kredytów hipotecznych.

Mimo to szacowanie możliwych zysków tak skonstruowanej grupy może dać ciekawe wnioski. W ostatnich dniach kurs Getin Holdingu spada z okolic 2,60 do 2,40 i jeśli będzie kontynuował ten trend w kierunku minimum na 2 zł, może powstać okazja inwestycyjna nie tylko krótkoterminowa do odbicia ale i na dłużej, po zmaterializowaniu się powyżej opisanych założeń akwizycyjnych.

5 komentarzy:

 1. Zdzichu, Ty jakąś spółkę z Leszkiem kręcisz, czy jak :>

  OdpowiedzUsuń
 2. Bartku, trochę popuściłem wodze fantazji :)

  Tak czy siak by holding był wart inwestycji, powinien już od 2013F roku mieć P/E poniżej 10ciu. Coś mi się wydaje że przy wejściu po 2 zł i scenariuszu rozwoju sytuacji jak powyżej, będzie to możliwe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stało się. Holding kupił Tax Care za 260 mln plus obiecał dofinansowanie o kwotę 24 mln zł.

  http://www.pb.pl/2575349,67637,idea-kupuje-tax-care

  OdpowiedzUsuń
 4. Kwota za Tax Care całkiem sensowna.

  OdpowiedzUsuń
 5. życie nie zna próżni, stało się...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL