wtorek, 7 czerwca 2011

Wspomnienia z Wall Street

W minionym tygodniu od czwartku do niedzieli miałem przyjemność uczestniczyć po raz pierwszy w corocznym zjeździe inwestorów indywidualnych w Zakopanem które to zdarzenie miało nazwę Konferencji Wall Street 15 jako że działo się po raz 15 z rzędu. Konferencja jest organizowana przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Inwestycja czasu i pewnych środków okazała się znakomita i w wymiarze edukacyjnym w pełni zaspokoiłem swoje oczekiwania. Jeszcze nigdy nie rozmawiałem z tyloma prezesami i dyrektorami finansowymi w ciągu 4 dni. W sumie, jak podał organizator, na miejscu zjawili się przedstawiciele około 100 przedsiębiorstw.

Mnie zaciekawiły następujące:

Ambra - rynek główny GPW, zajmuje się produkcją i dystrybucją win (m.in. El Sol, Fresco), vermutów (Cin Cin), mocnych alkoholi (whisky) i napojów bezalkoholowych (Piccolo itp). Myślę że jest to bardzo ciekawa spółka na długi termin.


Momo - New Connect, tworzy od podstaw ogólnopolską sieć bezobsługowych stacji paliw. W tej chwili mają 1 stację i planują zwiększenie do 4 w tym roku i ponad 20 w kolejnym. Niedawno przegłosowano nową emisję akcji z celem na sfinansowanie ekspansji. Myślę spółka jest ciekawa, lecz znaczną część wzrostu na lata 2011-12 ma już w cenach akcji. Dodaję do listy obserwowanych z możliwością wejścia jeśli średnioterminowo plany będą realizowane a cena akcji spadnie.

NG2 / CCC - rynek główny, sprzedaż obuwia importowanego i krajowego, głównie z niskiej półki cenowej. Świetna organizacja firmy i świetne wyniki. Ostatnia inwestycja w magazyn wysokiego składowania umożliwi spore oszczędności corocznie. Wycena rynkowa spółki jest obecnie dość wysoka, wejście rozważam jeśli dojdzie do większych spadków na giełdzie lub spółce powinie się noga na krótszą metę i kurs wyraźnie spadnie.

Otmuchów ZPC - rynek główny GPW, produkcja wyrobów śniadaniowych, słonych przekąsek, "ptasiego mleczka" i żelek. Ostatnio spółka kupiła właściciela 26% akcji spółki Odra z Brzegu. Planowane jest kupno kolejnych udziałów i emisja dokapitalizowująca Odry, przez co w sumie Otmuchów miałby ponad 50% akcji.  Główne plany spółki na najbliższy rok to finalizacja przejęcia Odry oraz prace nad uniezależnieniem się od Biedronki, która jest odpowiedzialna za ponad połowę przychodów spółki. Obecna wycena rynkowa jest dość atrakcyjna, lecz przed spółką są różne niewiadome a cena zdyskontowała jak sądzę to ryzyko. Jeśli się powiedzie przejęcie i wykorzystanie optymalizacji po myśli zarządu to wycena powinna wzrosnąć. Spółkę dodaję na listę obserwacyjną.

Pekaes - rynek główny GPW, branża TSL (Transport, Spedycja, Logistyka). Spółka dobrze zarządzana ale działająca na trudnym rynku, gdzie wyjście na plus jest sukcesem. Jak dotąd przynosi straty na podstawowej działalności. Od 1 lipca wchodzą dodatkowe opłaty dla samochodów ciężarowych w Polsce. Do tego przewoźnicy oczekują coraz wyższych stawek za zlecane przewozy co dla operatora odbija się czkawką. Myślę że jest nadzieja na poprawę ale nie wcześniej jak od 4go kwartału. Póki co można dodać do obserwowanych. Tutaj można pobrać prezentację wyników spółki za ostatni kwartał.

Recykl - New Connect, zajmuje się recyklingiem opon. W tym roku ukończy ważną inwestycję która umożliwi skokowy wzrost wyniku w 2012 roku i wówczas spółka będzie dość atrakcyjnie wyceniona. Jeśli do tego czasu nie wzrośnie kurs to może być wówczas ciekawa inwestycja.

Oprócz spotkań z zarządami, najciekawszy był moim zdaniem piątkowy inauguracyjny wykład Wojciecha Białka nt przyszłości koniunktury w Polsce i na świecie. Zauważyłem, że wiele osób z branży finansowej opiera się na jego analizach i na jego podejściu do badania danych.

Dla osób, które rozważają udział w Wall Street: zdecydowanie warto. Co można oczekiwać to by więcej spółek z rynku głównego brało udział w konferencji, nietylko tych które przeprowadzają emisje akcji lub obligacji i potrzebują wsparcia.

8 komentarzy:

 1. Zdzichu, musiało się nieźle dziać, skoro zaczynają Cię kusić alkohole. Czyżby Ambra zaopatrywała też WS?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ano Bartku masz całkowicie rację. Fani Ambry mogli zaopatrzyć się za okrągłe 0 zł w butelkę El Sol :)

  OdpowiedzUsuń
 3. hej! jaki koszt wyjazdu ? Czy każdy może tam pojechać ? Czy Herr Białek przedstawiał coś "nowego" czy wszystko to co jest na jego blogu :)?
  Brałem udział w FUND forum gdzie również wykładał i zastanawiam się czy to ta sama prezentacja była

  OdpowiedzUsuń
 4. Tutaj są wszystkie informacje:
  http://www.wallstreet.org.pl/

  Prezentacja na pewno nie była ta sama ale mogly być podobieństwa. Pytanie jakie postawiło SII to w wolnym rozumieniu: Czy zaczyna się kolejna mega hossa? Odpowiedź była generalnie negatywna, tzn. że przez najbliższe 3 lata będą 2 dołki i dopiero później zacznie się mega hossa z poziomów znacznie niższych niż obecne.

  Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 5. Może bez bezpośredniego związku z tematem, ale jak zobaczyłem tytuł bloga, to się nie mogłem powstrzymać przed delikatnym spamem.
  Chcę po prostu polecić koledze swoją książkę - tematycznie związaną z charakterem bloga, jak najbardziej. "Abecadło Bankowej Centrali". To też swego rodzaju blog finansowy, z tym, że opisany w formie powieści, ale zawiera jak najbardziej realistyczny i autentyczny obraz polskiej bankowości, polskiego świata finansów.
  Pozdrawiam,
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 6. @Paweł,

  spam tematyczny ujdzie ;)

  Co do zapoznania z publikacją, lubię czytać na tematy finansowe więc jeśli książka jest dobra to prędzej czy później wpadnie w moje szpony :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na Ambrze można się nieźle ukisić :)
  Prezio robi dobrą minę i fajne wszystko przedstawia, spółka w porządku, wskaźniki ok, niby wszystko gra. Mają poprawić wyniki... tylko że nie ma to przełożenia na kurs. Ja osobiście nie polecam. Siedzę tam teraz na stracie a popytu nie widać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej Kamil, myślę że Ambra jest dobra ale jeśli chce się zarobić więcej to lepiej poczekać aż jeszcze spadnie. Jak się spojrzy na kurs to wydaje się że jest to możliwe - wystarczy poczekać na gorszy kwartał - jakieś odpisy, itp i może jeszcze z 10% polecieć. Co do perspektyw na większą zwyżkę to cierpliwość wysoce wskazana.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL