środa, 22 czerwca 2011

Silne spadki na polskim rynku - co robić?

Od kilku tygodni trwają systematyczne spadki indeksów na GPW. W przypadku wielu spółek, które mają w indeksach mniejszy udział, spadki trwają od jesieni zeszłego roku a więc już około 2-3 kwartały. W przypadku indeksów spółek budowlanych i deweloperskich można mówić o bessie.

Co zatem począć w takiej sytuacji może drobny inwestor? Sam cierpliwie czekam i zamierzam konsekwentnie stosować strategię, jaka się sprawdziła w poprzedniej bessie. Wybieram spółki które są najatrakcyjniejsze pod względem fundamentalnym i najatrakcyjniej wycenione. Po silnych spadkach sprawdzam, czy są na rynku spółki jeszcze tańsze i o dobrych fundamentach niż te które posiadam w portfelu. Jeśli tak jest, staram się w średnim terminie sprzedać posiadane akcje i kupić walory spółek których kursy jeszcze bardziej ucierpiały.

Ta technika nie chroni przed spadkiem wartości portfela. Powinna natomiast sprawić (w moim przypadku tak było) że w sytuacji wzrostów na rynku, nasz portfel będzie rósł znacznie powyżej rynku, przez co straty nadrobimy zdecydowanie szybciej niż rynek. Jeśli rynek dojdzie do poziomu sprzed spadków, my będziemy już zarobieni może dwukrotnie więcej, czego Wam i sobie życzę.

Odnośnie momentów wychodzenia i wchodzenia na rynek, nie znalazłem uniwersalnego sposobu by wchodzić w okolicy dna i sprzedawać w okolicy szczytu. Jestem natomiast przekonany, że kupując tanio wyprzedane akcje stabilnych lub/i perspektywicznych spółek a sprzedając gdy są stosunkowo wysoko wycenione, w długim terminie zarobię ponad rynek i zdecydowanie ponad inflację/lokaty bankowe.

5 komentarzy:

 1. "Co zatem począć w takiej sytuacji może drobny inwestor?"

  Zbierac gotowke na zakupy, jak bedzie promocja na rynku ;) Ja zbieram od marca.

  OdpowiedzUsuń
 2. To fakt, solidny dodatni cashflow do portfela zawsze jest dobry a po solidnych spadkach zwłaszcza :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem trzeba załadować SSSSHORTY do pełna i czekać na 2000pkt.
  http://e-gielda.blogspot.com/2011/06/wazne-szczegoy.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Czas pokazał że czasem lepiej jest przeczekać i nic nie robić

  OdpowiedzUsuń
 5. Skomplikowane i wymaga sporo energii i czasu .
  Ja preferuję prostsze instrumenty - lokaty ziemskie - czyli inwestowanie w nieprzetworzone grunty.

  Jest kilka produktów z grupy agrolokata które w perspektywie zmian i niestabilności na rynkach finansowych wyróżniają się na korzyść bezpieczeństwa i stabilnego wzrostu zysku.

  www.lokatyziemskie.pl

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL