środa, 1 czerwca 2011

Maj pod znakiem zysku z Pekaesu i straty na Polnordzie

W maju wykonałem stosunkowo dużo transakcji jak na ten dość spokojny rok. 

1) BGŻkupiłem w IPO po 60 zł i sprzedałem blisko otwarcia na 1szej sesji po 63 zł. Posiadany pakiet był na tyle mały, że nie było sensu trzymać dłużej, analizować spółkę itp. w oczekiwaniu na kilka(naście) procent dodatkowego zysku w dłuższym terminie. Też nie miałem przekonania do trzymania akcji w dłuższym terminie, licząc że poczekam i ewentualnie odkupię jak zejdzie do 60 zł, co zresztą się teraz dzieje.

2) Enea - chciałem kupić większy pakiet tuż po publikacji wyników za I kwartał ale po cenie 18,11 zł po jakiej złożyłem zlecenie, weszła tylko niewielka ilość. Sprzedałem ją z niewielkim zyskiem po 18,49 zł. Jak się okazało,  lepiej było dokupić akcji, które obecnie kosztują ok. 19,60 zł.

3) Instal Kraków - kupiłem docelowy pakiet akcji po 18,73 zł, ze średnioterminowym do długoterminowego horyzontem inwestycyjnym. Oczekuję wzrostu kursu z przyczyn fundamentalnych jak i technicznych - jeden z głównych akcjonariuszy, Legg Mason Skoncentrowany FIZ, moim zdaniem może zorganizować podbitkę ceny tego waloru po zakończeniu emisji nowych certyfikatów funduszu (zapisy były przeprowadzane w maju). Liczę na 20-22 zł do końca roku a dalej... zobaczymy. Przy osiąganiu zysków na akcję rzędu 3 zł (a na takie liczę zwłaszcza z deweloperki), cena co najmniej 30 zł za akcję wydaje się w dłuższym terminie odpowiednia.

4) LC Corp - dokupienie akcji po cenie 1,54 zł. Myślę że w perspektywie 1-2 lat spółka wykaże znaczne zyski z realizowanej inwestycji przy ul. Przyokopowej w Warszawie. Do tego rośnie skala działalności mieszkaniowej spółki w segmencie popularnym, na czym osiąga rentowność netto ok. 20% przy dość szybkim tempie sprzedaży lokali.

5) Libet - kupiłem po 4,61 zł aby trzymać do realizacji prognoz na 2011 rok, ale ostatecznie sprzedałem po 4,65 zł z racji zwiększenie pozycji w Polnordzie, która oferuje moim zdaniem większy potencjał wzrostu w stosunku do ryzyka.

6) Pekaes - sprzedaż akcji po średnio 9,14 zł po publikacji raportu za I kwartał 2011. Najlepsza inwestycja maja i druga co do znaczenia od początku roku (po LC Corp). Zysk 9% po prowizji, przy trzymaniu akcji przez ok. 2 miesiące. Z racji znaczącego udziału w portfelu, była głównym budulcem wyniku miesięcznego. 

Sprzedałem z racji tego, że kurs wzrósł z powodów krótkoterminowych jak wysoki zysku netto za I kwartał, osiągnięty na transakcjach jednorazowych, które były już wcześniej znane większym graczom oraz planowana dywidenda 1 zł na akcję do wypłaty w czerwcu 2011. Na działalności podstawowej kolejny kwartał straty - nie widać obiecywanej poprawy rentowności a przy generowaniu ujemnej rentowności trudno mówić że wzrost przychodów to wynik jednoznacznie pozytywny.

Rozważam odkupienie akcji jak kurs spadnie do ok. 6-7 zł. W następnym roku może być znowu wypłacona dywidenda jako że spółka ma za dużo gotówki, Będzie można zagrać pod dywidendową zwyżkę ponownie. Jeśli poprawie ulegną wyniki operacyjne w raporcie za II kwartał, to będzie może warto wejść do akcjonariatu bardziej długoterminowo.

7) Polnord - zwiększenie pozycji na/po spadkach, transakcje po 28,50 zł i 28 zł. Średnia cena zakupu spadła z 31,77 zł do 29,75 zł. Celem dokupienia było wykorzystanie silnej przeceny akcji spółki, która moim zdaniem fundamentalnie całkiem nieźle sobie radzi (w odróżnieniu do np. Ganta, gdzie są niższe marże i chyba niezbyt wydajny zarząd). Oczekuję ceny akcji nawet 40 zł w dłuższym terminie, bo krótkoterminowo się na to nie zanosi (kiepski sentyment do deweloperów).

Na koniec miesiąca wycena portfela z uwzględnieniem transakcji zamkniętych i zmian wycen pozycji otwartych, wzrosła o 3,4% przy zakresie wahań od 0 do +5,3%. Najwyższą wycenę odnotowałem od razu po sprzedaży akcji Pekaesu i przed ich relokowaniem w Instal Kraków i Polnord, na których jak dotąd mam straty. Oprócz transakcji akcyjnych bardzo ważnym elementem była zmiana wyceny pozycji short call na opcjach OW20L300 które handlowano w cenach 60-100 zł, zależnie od koniunktury na rynku, co "wygładzało" stopę zwrotu z akcji, podwyższając ją przy spadkach na szerokim rynku i zaniżając przy wzrostach. Licząc od początku 2011 roku, stopa zwrotu wyniosła 18,3%.

W nadchodzącym okresie wakacyjnym czerwiec - sierpień, spodziewam się trendu bocznego indeksów w przedziale 2700-3000 pkt. Przy spadku do ok. 2700, zakładam zamknięcie pozycji opcyjnej.

Zastanawiam się nad otwarciem pozycji krótkiej na CHFPLN, kiedy ten ponownie podejdzie pod 3,30, lecz myślę że przy scenariuszu spadku WIG20 do ok. 2700 pkt, CHFPLN może być notowany jeszcze wyżej i wówczas będzie bezpieczniejszy/zyskowniejszy moment do otwarcia pozycji. W średnim terminie myślę że kurs przynajmniej na krótko wróci do poziomi 3,00 i wówczas można będzie zamknąć pozycję.

5 komentarzy:

 1. Moim zdaniem z Polnordem są 2 kluczowe problemy: negatywny sentyment do deweloperki i (a może przede wszystkim) Ryszard K. Jeśli Petrol okaże się klapą to Polnord się nie obroni przed krachem mimo solidnych fundamentów. Może o tym świadczyć fakt, że mimo pozytywnej wiadomości o odszkodowaniach od miasta Warszawy kurs praktycznie nie drgnął. Od września zeszłego roku nie było większego wybicia, a tylko równia pochyła, która nie wiadomo gdzie ma swój koniec. Też liczę na zmianę sentymentu do tej spółki, ale przy jakim kursie on nastąpi ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę że się sytuacja nie zmieni do momentu aż jakiś większy podmiot uzna, że kurs jest bliski dna i można kupować. O tym, że Polnord jest tani i ma dobre fundamenty to analitycy od dawna wiedzą ale widać to spadanie jest teraz komuś na rękę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładny wynik, zazdroszczę.

  Co do Polnordu, Ganta i reszty developerów to chętnie budują oni za pieniądze ludzi, którym sprzedali dziurę w ziemi. Ma się to zmienić (http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,9703227,Pieniadze_wplacane_na_nowe_mieszkanie_maja_byc_chronione.html), tak prosto myśląc stracą najbardziej zadłużeni developerzy a może to pomóc tym z dużą ilością gotówki na koncie. Którzy developerzy z GPW należą do pierwszej a którzy do drugiej grupy?

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się, też czekam na dobra pozycję na zajęcie Sell na CHFPLN. 3.20- 3.30

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL