czwartek, 5 maja 2011

Kontrariańsko, w wartość i we wzrost

Po sprzedaży akcji Libet, dzięki uwadze od Czytelnika, dość szybko odnalazłem komunikat, że do akcjonariatu tej spółki weszły fundusze Legg Mason. Nie byłoby w tym dla mnie nic wyjątkowego, gdyby nie obecność ... Legg Mason Akcji Skoncentrowany FIZ. Co prawda komunikat nie precyzuje, ile ten konkretny fundusz nabył walorów, lecz na podstawie jego polityki lokacyjnej, stanu wolnych środków z raportu na koniec 2010 roku, można wnioskować, że było to prawdopodobnie 6-8% wartości portfela netto funduszu czyli jakieś 5-6 mln zł co stanowi ok. 2% kapitału akcyjnego Libetu. 

Fundusz ten lokuje w akcje około 10 firm i posiada, patrząc na dotychczasową politykę, od 5 do 20% aktywów w pojedynczej pozycji. Każdą wybiera na podstawie analizy fundamentalnej spółki i perspektyw jej rozwoju, biorąc pod uwagę następujące czynniki:

"Jako zarządzający funduszem poszukujemy spółek, które charakteryzują się:
 • prostym i zrozumiałym profilem działalności,
 • wysoką efektywnością mierzoną wskaźnikiem zwrotu na kapitale (ROE),
 • wysokimi marżami operacyjnymi,
 • niską stopą zadłużenia,
 • istotnymi przewagami konkurencyjnymi,
 • kompetentnym zarządem, nastawionym na długofalowe korzyści dla swoich akcjonariuszy."
(źródło: strona funduszu

W portfelu posiada akcje spółek takich jak m.in. Elektrotim, Instal Kraków, LW Bogdanka, PGF, Prochem, Remak, Tauron. Są to firmy charakteryzujące się niskimi średnimi wskaźnikami ceny do zysku netto oraz ceny do wartości księgowej za ostatnie kilka lat. W 2010 roku zarobił na stosowaniu swojej strategii 34% w stosunku do wzrostu indeksu WIG o niecałe 19%. 

Od 5 do 24 maja trwa subskrypcja na nową serię certyfikatów Funduszu. Z tej okazji, po zwiększeniu kapitałów funduszu, że może dojść do zwiększenia zaangażowania w niektórych spółkach, zwłaszcza tych, które spełniają pod względem fundamentalnym pokładane w nich nadzieje, lecz ich kurs jeszcze nie miał okazji tego odzwierciedlić.

W ten sposób Libet wytypowałem jako jeden z kandydatów do bycia wzrostową pozycją w ramach portfela Funduszu. Absolutnie nie twierdzę, że w Legg Mason warto się angażować. Niektóre spółki z portfela moim zdaniem urosły już tyle ile powinny (jak LW Bogdanka) i jest czas na sprzedaż akcji a nie trzymanie. 

Niemniej politykę zarządzających warto obserwować, zwłaszcza jeśli jest to polityka skoncentrowana a nie oparta na strategii indeksowej czy ślepego trafu. Wejście LM Skoncentrowanego jest po prostu dla mnie potwierdzeniem, że strategia Libetu trzyma się kupy i znalazł się ktoś nieprzypadkowy, kto to docenił i może wpłynąć na wzrost wyceny spółki na giełdzie, kiedy ta będzie rozwijać się zgodnie z planem.

Wczoraj odkupiłem akcje Libetu po 4,61 zł jako już nie inwestycję pod debiut, ale przemyślaną pozycję średnio lub długoterminową. Drugą spółką, która wzbogaciła mój portfel, był LC Corp, której współwłaścicielem stałem się po cenie 1,57 zł za akcję. Przez jakiś czas moje zlecenie wisiało w arkuszu po niższej cenie, lecz przez około miesiąca nie było chętnych na sprzedaż. 

Na koniec kwietnia spółka podała komunikat o zakupie działki w Ząbkach pod Warszawą i planach rozpoczęcia w tym roku sporej inwestycji mieszkaniowej. Wcześniej wyszła informacja o emisji obligacji za 100 mln zł, jak sądzę z przeznaczeniem na sfinansowanie budowy biurowca na ul. Przyokopowej w Warszawie, gdzie od dłuższego czasu trwają prace wyburzeniowe starej zabudowy. Wczoraj kurs spółki był ożywiony prowzrostowo pomimo spadkowej sesji na giełdzie. Pod koniec, kiedy spadki cen akcji największych spółek nasiliły się, walory LC Corp również spadały i postanowiłem wykorzystać tą sytuację by dokonać zakupu.

Wykonane transakcje nie zmieniają mojego postrzegania akcji z WIG20 jako przewartościowanych na tle mniejszych i średnich spółek i z tego powodu spadki indeksów WIG20 i WIG są bardzo prawdopodobne. Myślę jednak, że tak jak to było wczoraj, duże spółki będą traciły znacznie więcej niż mniejsze a w przypadku wzrostów w długim okresie, to te ostatnie mają znacznie większy potencjał by dać zarobić.

Jak mówią dobrzy zarządzający, trudno jest zarobić więcej niż inni, jeśli postępujemy podobnie jak reszta.

3 komentarze:

 1. Napiszę tak- stoję na K na Libecie, a cena emisyjna BGŻ zupełnie mnie rozczarowała.

  OdpowiedzUsuń
 2. To życzę powodzenia w realizacji zlecenia. Szacuję że z okazji publikacji raportu za I kwartał 2011 (zapewne w maju) może się kurs coś ruszyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na LC Corp przewiduje spadki, a to drugie za młode - niewchodzę / łośsuperktoś

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL