wtorek, 15 marca 2011

Dywidendy ze spółek z WIG20 w 2011 roku

Poniżej przygotowałem tabelkę z informacjami, jakich dywidend się spodziewam w roku 2011 z zysków za rok 2010. Jest to zestawienie przygotowane pod kątem inwestycji w kontrakty i opcje na WIG20, by wiedzieć ile punktów zostanie odjęte od indeksu (korekty o dywidendy obniżają indeks).
Zestawienie to jest wstępne ale jak widać, prawie cały wynik zależy od spółek z góry listy - pierwszej dziesiątki a tu spodziewam się że jednak prawie wszystkie zaznaczone spółki podzielą się zyskiem. Jest spory znak zapytania co do kwoty z KGHM. Z jednej strony zyski w 2010 roku były bardzo wysokie a ten rok ma być jeszcze lepszy. Z drugiej strony Zarząd planuje spore inwestycje. Decyzja jak zwykle w rękach  głównego akcjonariusza - Skarbu Państwa. Widełki, w jakich znajdzie się dywidenda to moim zdaniem od 8 do 12 zł na akcję.

Jak wynika z tabeli, spodziewam się, że posiadacze krótkich pozycji na WIG20 w opcjach i kontraktach, zostaną wspomożeni około 90-cioma punktami w korektach dywidendowych, z czego wszystkie mogą się odbyć przed wygaśnięciem wrześniowej serii wspomnianych pochodnych. 

W tym kontekście, jeśli ktoś rozważa postawienie na wzrost WIG20, ma dodatkowy argument by z otwarciem pozycji poczekać do jesieni albo zamiast w pochodne wejść w ETF Lyxor (który kulminuje dywidendy) a kto stawia na spadki, może lepiej poczekać z zamykaniem pozycji do wypłaty większości dywidend. 

Co do otwierania pozycji na spadki, myślę że najlepszy moment był przy poziomie 2820 pkt a druga taka sytuacja może nie przyjść przez co najmniej kilka tygodni. Jako że mój bazowy wachlarz na wahania średnioterminowe to od 2650 pkt do 2850 pkt, teraz kiedy indeks wskazuje ok. 2710 pkt, jest średni moment na otwieranie jakiejkolwiek pozycji. Lepiej będzie wrzucić gotówkę na lokatę z dzienną kapitalizacją i poczekać na rozwój wypadków.

Edycja 17.03.2011: Cyfrowy Polsat jednak nie wypłaci dywidendy. Szacunki dywidendy z PZU podniosłem z 11 na 12 zł na akcję. 

6 komentarzy:

 1. PKOBP szacuje się, że będą 2zł na akcje

  OdpowiedzUsuń
 2. PKO BP zarobił w 2010 roku 2,57 zł na akcję a na dywidendę zarząd będzie rekomendował ok. 40% tej kwoty: http://www.parkiet.com/artykul/1026913.html

  OdpowiedzUsuń
 3. @Blofi, dzięki, już dodałem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawe zestawienie! Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Proszę bardzo.

  Czy macie pomysły na opłacalne strategie arbitrażowe by zarobić na zjawisku odejmowania dywidend od indeksu? Chodzi mi po głowie jakieś połączenie opcji i kontraktów ale jeszcze nie mam gotowego pomysłu...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL