czwartek, 24 lutego 2011

Przesilenie na rynku?

Waluty

W ostatnich dniach można było zaobserwować osłabienie złotego do głównych walut oraz długo oczekiwany początek korekty na giełdach: m.in. na niemieckim DAXie i amerykańskim SP500. Zapalnikiem spadków była prawdopodobnie kontynuacja zaogniania się sytuacji w krajach Afryki Północnej ale też i wiele innych czynników (jak technicznie wysokie wykupienie wspomnianych indeksów czy spadek zainteresowania lokowaniem płynności w Polsce przez zagraniczne fundusze). Myślę że w okresie kilku miesięcy złotówka powinna umocnić się do szczytów z lutego i dlatego otworzyłem 2 krótkie pozycje na CHFPLN po 3,1322 z celem na ok. 2,9000 i na EURPLN po 3,9864 z celem na ok. 3,9000.


Jestem nawet gotów dłużej potrzymać te pozycje jako że codziennie będą do nich dopisywane skromne ale dodatnie punkty swapowe.

Indeksy

7 lutego otworzyłem pozycję na spadki na SP500 przy poziomie 1315 pkt. Od tego dnia spokojne wzrosty jeszcze trwały aż do poziomu ok. 1340 pkt. Spadki przyszły nagle i w ciągu zaledwie 4 dni z nawiązką zniosły wspomniane wzrosty. Mając na uwadze przejście rynku ze stanu wykupienia do wyprzedania, postanowiłem dziś zamknąć pozycję ze skromnym zyskiem 14 pkt, zwłaszcza że wczoraj sprzedałem znaczną część akcji i nie potrzebowałem już zabezpieczenia przed spadkami.


Polskie akcje

Jak pisałem wcześniej, w portfelu posiadałem walory 3 spółek: LC Corp, Polnordu i TU Europy. Akcje tej ostatniej nabywałem kilka dni przed publikacją raportu rocznego, licząc na podanie dobrych wyników finansowych.

Wczoraj pożegnałem się z akcjami LC Corp po 1,71 zł czyli dość ładnie złapałem dzienną górkę:

Tym sposobem odnotowałem około 11% zysku po około 3 miesiącach trzymania. W najgorszym momencie pozycja była na minusie ok. 6%.

Polnord sprawuje się gorzej i myślę że winą są słabe oczekiwane wyniki za IV kwartał 2010:

Trzecia inwestycja to już dobrze znana stałym Czytelnikom TU Europa. Tym razem zakupy były ewidentnie pod wyniki i nadzieje jak dotąd się spełniają:


Póki co wstrzymałem oddech i zastanawiam się jak ulokować środki ze sprzedaży LC Corp. Opcje to m.in.:
- dokupić Polnordu np. po 30 zł
- dokupić TU Europy np. po 210 zł
- kupić akcje innych przecenionych deweloperów
- wpłacić na lokatę i czekać na większe spadki
- czekać na przecenę LC Corp i odkupić taniej
- inna (jaka?)

Zapraszam do komentowania!

4 komentarze:

 1. Niezły timing Zdzichu. We franka też się obficie zaopatrzyłem pod trzecie (mam nadzieję) odbicie od poziomu 3.14 (wcześniej 3.1414 i 3.1404, a dzisiaj 3.1411).
  Odnoszę wrażenie, że ciekawe może być pogranie na to, że dolar jeszcze się pokonsoliduje, co ostatnio z wielką lubością czyni.

  OdpowiedzUsuń
 2. @Bartek

  dzięki choć miałem sporo szczęścia no i przekłada się na wynik fakt że dość intensywnie obserwuję otwarte pozycje.

  Co do dolara, masz na myśli USDPLN? Sam jak dotąd skupiam się tylko na parach złotówkowych (ewentualnie EURRON) jako że myślę mam lepsze rozeznanie sytuacji.

  USDPLN jest bardzo zmienne a patrząc na notowania za ostatni rok to nie jest ani za nisko ani za wysoko.

  CHFPLN jest teraz blisko szczytów i można zakładać że spadnie. Podobnie EURPLN jak wejdzie ponad 4 zł to rząd interweniuje więc tu są myślę teraz bezpieczniejsze transakcje S (dla osoby z perspektywą inwestycyjną od kilku tygodni do kilku miesięcy).

  OdpowiedzUsuń
 3. @Zdzichu,

  tak, miałem na myśli usd/pln - znikczemniała nam zmienność, więc albo strategia stelaża, albo gra pod dalsze wyciszenie - zresztą na upartego i to i to :)

  Przy eur/pln zaczaiłem się na 4.02 z esem, czekam na to co rada uradzi ze stopami (mam wrażanie, że wibory pokazują mocne oczekiwanie na podwyżkę już w marcu).

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę intensywnie obserwował waluty. Jeśli EURPLN przed zebraniem lub bezpośrednio po zebraniu spadnie do ok. 3,95 to będę być może realizował zyski i ustawię się ponownie na ok. 3,99 licząc że będzie lekki nawrót osłabienia PLN po decyzji.

  W horyzoncie kilku miesięcy liczę jednak na zejście do 3,90 conajmniej.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL