poniedziałek, 7 lutego 2011

1/12 roku za mną

Minął styczeń i nadszedł czas na pierwsze podsumowanie w nowym roku. W portfelu inwestycyjnym spokojnie. Wynik na inwestycjach od końca grudnia 2010 do końca stycznia 2011 to +2,1% - głównie za sprawą wzrostu kursu LC Corp z 1,49 zł na 1,51 zł, kupna Polnordu po 31,50 zł który wzrósł do 31,80 zł, 1,2% zysku na spekulacjach na PZU oraz dzięki zyskownemu zamknięciu 2 pozycji na opcjach short call na WIG20 po korekcie. Zyskałem też na wycenie opcji short put na EURPLN, która wygasa z końcem marca. Wartość portfela wahała się w styczniu od -0,3% do +2,8% a więc był on stabilny.

Po inwestycji w nieruchomości i uświadomieniu sobie, że obecnie indeksy akcji są wysoko, ostra korekta a nawet zmiana trendu bardzo możliwa, gram w moim odczuciu jeszcze bardziej z umiarkowanym ryzykiem. Na giełdę (w tej chwili akcje deweloperów) wystawione jest tylko to co jest w moim IKE maklerskim.


Przelałem ostatnio gotówkę na kolejną ratę na miejsce garażowe i środki na inwestycje płynne też mi się uszczupliły. Wierzę, że dążę we właściwym kierunku i że w nieruchomościach moja wartość netto będzie się stabilniej rozwijać a do tego na najmie też można zarabiać. Własny solidny dom ma też wymiar ponadfinansowy i trudno to zawrzeć tylko w ramach planu wzrostu wartości netto. Na pewno brałem pod uwagę wszelkie aspekty kosztów eksploatacji. Nowe mieszkanie dobrze ocieplone, nowy blok, to wszystko przekłada się na niższy czynsz przez następne lata. 

Nieruchomość w dobrej lokalizacji to też przechowalnia wartości. Liczy się też wygoda i bezpieczeństwo. Na emeryturze już pewnie po schodach na 4te piętro biegać nie będę, podobnie cenię sobie że teren będzie ogrodzony i zamknięty, co daje wrażenie większego bezpieczeństwa. Mam też wrażenie, że lumpy od nowych osiedli się trzymają z daleka. Po prostu czują się tam nieswojo.

Idąc tym tropem postanowiłem upłynnić część aktywów, które pozwolą na wykończenie nowego mieszkania bez drenażu środków z bieżących i przyszłych oszczędności czy funduszu rezerwowego. W weekend dodałem kilka ogłoszeń sprzedaży działki rolno-budowlanej będącej siedliskiem moich dziadków. Jest to ciekawa opcja dla osób chcących się zaszyć z dala od zgiełku i zanieczyszczeń, wieść spokojne życie, czy po prostu ulokować kapitał w coś namacalnego - treść ogłoszenia tutaj.

Czas też opróżnić piwnicę i szafę z rzeczy których nie potrzebuję, np. 3 okna dachowe pozostałe po remoncie mieszkania, aparat fotograficzny którym już od ponad roku nie robiłem zdjęć czy część książek ze studiów. To wszystko pójdzie na Allegro i na lokalne portale ogłoszeniowe.

Zamieściłem też ogłoszenie wykończenia mieszkania na portalu oferia.pl. Odzew mnie bardzo ucieszył - około 20 ofert od firm budowlanych i osób fizycznych w ciągu pierwszych 3-4 dni i kolejne kilkanaście w następnych tygodniach. Zweryfikowałem część odpowiedzi i już sprawdzałem jak pracuje jedna ekipa "w terenie". Myślę że tym kanałem znajdę dobrą firmę. Polecenia to drugi kanał, który będę testował. Co do ceny, trudno uzyskać bardzo tanio dobrą jakość więc pewien średni poziom stawek trzeba po prostu zaakceptować.

A jak Tobie minął styczeń?

2 komentarze:

 1. Niestety, nie z każdym nowym osiedlem jest tak super ;)
  Zdarzają się sąsiedzi, którzy potrafią przebić koła, a jak jest streżone to i ochroniarz który podpala parkingi (sprawdź aferę w w Poznaniu).

  OdpowiedzUsuń
 2. @ matipl
  wierzę, że w tym przypadku tak nie będzie. Ludzie jak to ludzie różni są, oby tylko prawa nie łamali. Może w nowych osiedlach więcej mieszkańców będzie nieco snobistyczna i nie będzie mówić "dzień dobry" czy chcieć się zaprzyjaźnić no ale każdy ma prawo zostać anonimowym.

  Statystyk nie sprawdzałem ale sądzę, że więcej przestępczości jest jednak w starej substancji mieszkaniowej. W nowej mieszkańcy są zajęci zasuwaniem w pracy od 7.00 do 20.00 by mieć na hipotekę ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL