poniedziałek, 11 października 2010

Sprawy organizacyjne i podsumowanie września 2010

W ostatnich tygodniach byłem mniej aktywny jako blogger i też jako inwestor a tymczasem świat idzie do przodu nie czekając na nas.

Do poduszki dla zainteresowanych

Z początkiem października, ukazał się nowy artykuł miesięcznika Equity Magazine - jeszcze szersza wersja i jeszcze bardziej profesjonalna niż poprzednio. Magazyn dojrzewa i zaspokaja intelektualne potrzeby inwestorów.

Podsumowanie inwestowania - wrzesień 2010

Wrzesień okazał się dla mnie bardzo dobrym miesiącem. Ogłoszenie emisji akcji TU Europa z ceną maksymalną 160 zł pomogło w szybkim wzroście kursu spółki z około 125-130 zł do około 160 zł i przejściowo nawet powyżej 170 zł. Miałem pakiet kupiony do rachunku IKE w czerwcu 2010 i grudniu 2009 przy cenie średnio 124 zł. 

Jako że komunikat o emisji podano w weekend na początku września (po wpływie pensji) i przy cenie ok. 130 zł, przygotowałem się do skupienia z rynku  możliwie największej ilości akcji póki cena nie wzrośnie do około 160 zł co zakładałem i co się sprawdziło. 

Kupowałem za wszystkie dostępne mi środki po średniej cenie ok. 135 zł. Kilka dni później świeżo nabyte akcje sprzedałem po 160 zł i zainkasowałem 18% zysku w niecały tydzień. Było to dla mnie jak dodatkowa pensja i zarazem manna z nieba. Myślałem, czy nie trzymać akcji dłużej, ale potrzebowałem środków na kwestie bieżące, więc nie mogłem sobie pozwolić na utrzymywanie ryzyka. Też w krótkim terminie widziałem spore ryzyko, że dojdzie do jakiejś korekty. Większe dalsze wzrosty zakładałem dopiero w dalszej perspektywie

Na koniec miesiąca września akcje ERP kosztowały 160,50 zł i miałem na nich 28% zysku w ramach IKE. Obecnie (11.10.2010) kosztują 184,50 zł, co przekłada się na zysk 47%. Ze sprzedażą czekam na przekroczenie ceny 200 zł. W rejonie 220-250 zł znajduje się moim zdaniem faktyczna długoterminowa wartość akcji.

Publikacja danych dot. portfela inwestycyjnego

Po długim okresie comiesięcznej publikacji składu portfela wraz z udziałem procentowym poszczególnych aktywów, stopniowo odchodziłem od tej formuły w celu zachowania prywatności. Teraz, kiedy w portfelu inwestycyjnym planuję uwzględniać także posiadane nieruchomości, myślę, że lepiej będzie informacje o detalach zachować dla siebie. 

Na blogu nadal będę umieszczał w bocznej kolumnie dane o tym, co z aktywów płynnych mam w portfelu, tzn. w które instrumenty się angażuję i które obserwuję. Udział procentowy nie będzie podawany.

Teraz posiadam akcje TU Europy, opcje short call na złoto, USDPLN i WIG20 oraz short put na EURPLN. Informacje o szczegółach posiadanych opcji mogą się pojawiać przy okazji otwierania pozycji oraz jej zamykania (lub wygasania opcji). Posiadana gotówka z zyskownej sprzedaży akcji ERP posłuży jako wpłata ostatniej transzy na mieszkanie od dewelopera.

Plany na przyszłość

Najbliższe kwartały to przede wszystkim planowanie wykończenia nowego mieszkania. Druga kwestia to szkolenia z zakresu umiejętności miękkich połączone z językiem angielskim, na które intensywnie chodzę od września. Trzecia sprawa to oszczędzanie na wykończenie nowego mieszkania i stworzenie funduszu rezerwowego. Oprócz tego, planuję reinwestować środki ulokowane w opcjach po wygaśnięciu już wystawionych.

W ciągu kilku lat dalej pracując na etacie i inwestując, mam zamiar odbudować potencjał inwestycyjny portfela, mając w świadomości fakt, że chyba najważniejszy cel finansowy - własny docelowy dom - mam już prawie za sobą. 

Teraz mam 27 lat i jeśli w ciągu 3 lat odtworzę płynny portfel inwestycyjny - będę miał szansę przed trzydziestką stać się niezależny od etatu. Nie znaczy to że rzucę pracę - jeśli będzie mi ona odpowiadać tak jak teraz, będę ją kontynuował, jak długo chcę a jednocześnie dzięki brakowi wypłat zysków, pozwalał portfelowi inwestycyjnemu rosnąć szybciej.

3 komentarze:

  1. Witam.Jak zakończyła się sprawa z przelewami w Bluecash? Pozdrawiam-Maniek.

    OdpowiedzUsuń
  2. 2/3 przelewów przeszło od razu. 1/3 przelewów ugrzązła w systemie i od piątku dochodzę zwrotu kwoty bo nie mam ich ani na koncie docelowym ani nie wróciły na kartę kredytową.

    OdpowiedzUsuń
  3. Update sytuacji w bluecash: z 3 przelewów które przez 4 dni nie doszły do celu, 1 w końcu doszedł a 2 zostały zwrócone na rachunek pierwotny. Następnie wykonałem przelewy ponownie i tym razem doszły w kilka minut do celu. Tak więc po w sumie 6 dniach, mamy happy end...

    OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL