środa, 1 września 2010

Podsumowanie sierpnia 2010

W minionym miesiącu zamykałem pozycje na akcjach by zebrane środki wpłacić na mieszkanie. Tauron Polska Energia sprzedałem po 5,12 zł ze stratą 0,2% po około 40 dniach trzymania akcji (i około 2 tygodni przed wzrostem kursu do 5,35 zł) oraz 70% LC Corp po 1,47 zł w dniach 19-24 sierpnia.
Nie były to niestety dobre ceny ale w tym okresie trudno było o wyższe. LC Corp jak na złość zaczął i to solidnie rosnąć wczoraj, 31 sierpnia - kilka godzin po publikacji raportu półrocznego. Było to jak na ironię, dzień po ostatecznej dacie na wpłatę transzy za mieszkanie. Tego też dnia sprzedałem pozostający pakiet akcji LCC po 1,62 zł po zwyżce o około 10% i notując 1% zysku licząc od ceny zakupu. Pozyskane środki przeznaczę na kolejną transzę mieszkaniową, której termin wypada 15 października a pozostałą część reinwestuję.

W sumie dzięki zyskom z opcji short call na miedź, USDPLN i złoto oraz uzyskaniu średniej ceny sprzedaży akcji LCC na poziomie 1,53 zł (wobec kursu 1,47 zł w dniu 31 lipca), miesiąc do miesiąca portfel zanotował zysk inwestycyjny w wysokości 2,1% przy wahaniach stopy zwrotu w trakcie miesiąca od -0,1% do 2,1% w dniu 31 sierpnia. Od początku roku stopa zwrotu z inwestycji wyniosła +16,4%. Średnioterminowo rzecz biorąc, moment na spieniężenie był więc dość dobry.

Z płynnych aktywów inwestycyjnych zostaną mi tym samym akcje TU Europa, depozyt zabezpieczający opcje short call oraz część gotówki ze sprzedaży LC Corp. Złożyłem już zlecenie na odkupienie pakietu LCC po niższej cenie. Myślę jednak, czy nie przerzucić tych środków na platformę opcyjną - tutaj przy większym ryzyku można zwiększyć stopę zwrotu.

Tak czy inaczej, 27 września wygasa opcja na miedź i tym samym zwolni się dość depozytu, by zaangażować się w inną pozycję. Z wartości obecnie trzymanych opcji short call nie zostało prawie nic, poza wyceną spreadu.

A w co Twoim zdaniem warto teraz inwestować?

7 komentarzy:

 1. W prywatyzacje GPW może być strzał w 10tkę. I da zarobić ok 15% 1 dnia, co o tym sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam.
  Ja mam LCC PO 1,47 i dzisiaj dokupiłem po 1,57 czy Zdzichu myślisz że jest jeszcze potencjał krótkoterminowy-średnioterminowy na tej spółce. Spytam nieśmiało czy mógłbyś przeprowadzić analizę raportu w ramach twojego blogu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. @ Anonimowy, w krótkim a nawet w średnim terminie wszystko się może zdarzyć, zależy jakie jest źródło obecnego popytu. Raczej wahania w przedziale 1,5-1,7. W długim terminie potencjał wzrostu jest kilkadziesiąt procent.

  Co do analizy raportu, chętnie wykonam analizę, choć egoistycznie wolałbym najpierw odkupić swój pakiet, tak jak planowałem ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już była okazja, tak jak pisałeś na którymś z forów spodziewałeś się obsuwy do 1,57 i taka była.
  Analizę przeczytam z wielką przyjemnością tym bardziej że LCC stanowi już ponad 30 % mojego portfela.
  I jeszcze jedno pytanie: czy przyglądałeś się kiedyś bliżej spółce IDM?

  PS już po raz któryś gratuluję jednego z najlepszych w Polsce blogów o giełdowej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 5. @ Anonimowy,

  dzięki. Faktycznie obsuwa była. Miałem zlecenie ustawione niżej niż zwykle, licząc na mniej prawdopodobną ale ostrzejszą korektę do ok. 1,50 zł (większe ryzyko i większy zysk)

  Co do IDM, zastanawiałem się nad tą spółką przy kursie ok. 1,50 zł w zeszłym roku i wtedy była to ciekawa opcja by zarobić na ożywieniu na rynku kapitałowym. Jak wiadomo, IDM istnieje głównie dzięki dokapitalizowywaniu spółek przed wejściem na giełdę a później sprzedaje te pakiety akcji. Inwestycje kapitałowe to znaczna część (większość?) aktywów spółki. Ich jakośc determinuje wartość akcji.

  Co do obecnej działalności operacyjnej IDM, myślę że dość ostro zagrywają na rynku i jeśli znacząco się pogorszy koniunktura to wartość aktywów mocno spadnie i działalność IDM może być zagrożona.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ Cashflow88, co do prywatyzacji GPW, pewnie będzie bardzo duża redukcja albo niewielka pula gwarantowana dla inwestorów indywidualnych. Dlatego nawet jeśli zarobisz z 10-15% to przy zainwestowanym kapitale np. 5 tys. zł, nie będzie na tym większej kasy. Tak czy inaczej, warto obserwować tą emisję.

  OdpowiedzUsuń
 7. widać nie byłem sam w gornie sprzedających Tauron w okolicach wartości przy zakupie ;) powoli wyprzedawałem akcje w ciągu miesiąca również przez potrzeby mieszkaniowe i akurat skonczylem na kilka dni przed skokiem na 5.35 PLN za akcje... pech :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL