poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Jaka strategia inwestycyjna jest najlepsza w tym roku?

Jak pisałem w podsumowaniu grudnia 2009, nowy rok powinien być czasem selektywnych inwestycji i stosowania timingu. Tak też się stało. Od szczytów indeksowych z grudnia 2009, indeksy WIG, WIG20 ani amerykański SP500, nie wykonały znaczącej zwyżki a przez znaczną część 2010 roku znajdowały się "pod kreską". Zarobili jedynie ci, którzy zamiast indeksowej strategii "kup i trzymaj", szukali dołków i górek lub skupili się na wybranych spółkach.

Timing i inwestycje selektywne to bardzo trudne tematy i także nie jest łatwo ocenić, czy czyjś zysk to skutek przemyślanej strategii, czy przypadku nazywanego też szczęściem. Myślę jednak, że jeśli ktoś przez długi okres jest w stanie zarabiać na rynku bez wyraźnego trendu, to coś w tym jest (raczej dobra strategia a nie przypadek).

Myślę, że jeśli obecnie dojdzie do znaczących wzrostów czy spadków na niektórych instrumentach (ostatnio opisywałem przypadek miedzi), to można pokusić się o wystawianie opcji call lub put a bezpieczniej w połączeniu z drugą opcją zmniejszającą maksymalną stratę (to też niestety zmniejsza możliwy do uzyskania zysk).

W przypadku osób trzymających akcje z polskiej giełdy, przy dojściu WIG20 do 2600 pkt, można pomyśleć o wystawieniu opcji call po cenie rozliczenia 2600-2700 w wielkości odpowiadającej posiadanej pozycji w akcjach i stopniowi korelacji z indeksem. Termin wygasania opcji można wybrać od 2 do 6 miesięcy (na GPW seria wrześniowa albo grudniowa). W ten sposób, w razie stagnacji indeksu zatrzymamy premię opcyjną a w razie wzrostów, zysk z pozycji akcyjnych powinien przekroczyć stratę z opcji i wygenerować 3-5% zysku w maksimum pół roku. Tak czy inaczej będziemy na plusie.

Druga opcja na wypadek wzrostu indeksu WIG20 to po prostu sprzedać posiadane akcje w obawie przed korektą na szerszym rynku. Trzecia to otworzyć zabezpieczająco krótką pozycję na WIG20 jeśli uważamy, że nasze akcje mogą zachowywać się lepiej niż rynek.

Jeśli nie posiadamy akcji a nie chcemy angażować się na rynku opcji, najlepiej będzie poszukać tanich akcji. Sam uważam że takimi są LC Corp i TU Europa (inaczej nie trzymałbym ich w portfelu). W przypadku tej ostatniej spółki, płynność jest bardzo niska więc nie jest to inwestycja dla każdego. Kwestię tą na pewno poprawi planowana emisja akcji ale jej termin został przełożony na nie wcześniej niż za ok. 4-5 miesięcy a może i za rok.

Podsumowanie lipca

Miniony miesiąc odznaczał się przede wszystkim odbiciem na GPW i na rynku surowców (zwłaszcza na miedzi) oraz odreagowanie spadków euro, zwłaszcza EURUSD z poniżej 1,20 do ok. 1,30. Złotówka umocniła się wyraźnie do euro i dolara. Doszło też do kilkuprocentowej korekty na rynku złota.

Przyczyniło się to do uzyskania przeze mnie zysku z wyceny opcji short call na parze USDPLN oraz na złocie. Cena miedzi nie wzrosła jednocześnie na tyle, aby w istotny sposób podnieść wycenę opcji short call na ten metal.

Z pozycji akcyjnych, wykazałem zysk z wyceny pozycji na akcjach LC Corp, które wzrosły z 1,41 do 1,47 zł. W trakcie miesiąca kurs maksymalny wyniósł 1,55 zł ale doszło do korekty, która zniosła większość tego wzrostu. Wzrósł też kurs akcji TU Europa, choć przy niewielkich nawet jak na tą spółkę obrotach.

W sumie miesięczny wynik z wyceny wyniósł +3,2% przy zakresie wahań od 0% do +4%. Od początku roku zmiana wartości portfela wynosi +15,5%, z czego +14% to zysk z inwestycji a +1,5% to dopłaty kapitału.

W lipcu wykonałem przelewy płatności kolejnych transz za mieszkanie i miejsce postojowe. Zdecydowałem się także na zakup dodatkowego miejsca, którego przeznaczeniem będzie wynajem a może kiedyś użytek własny. W okolicy jest mało miejsc parkingowych więc myślę, że znalezienie chętnego będzie stosunkowo łatwe. 

Miejsca w garażu podziemnym są zamykane indywidualnie na bramę (możliwość montażu), co podnosi ich atrakcyjność. W budynku na około 40 miejsc postojowych, tylko około 10 będzie zamykanych. Jednocześnie wszystkie sprzedawane były po tej samej cenie 18 tys. brutto, zgodnie z zasadą "kto pierwszy, ten lepszy". 

W Toruniu ceny miejsc garażowych wahają się między 15 a 35 tys. zł. Najtańsze są wolnostojące w inwestycjach dalej od centrum, gdzie jest dużo miejsc przed budynkiem. Najdroższe są położone blisko centrum, gdzie nie mając miejsca w garażu, przeważnie nie ma gdzie zaparkować nie ponosząc opłaty. 

Inwestycyjnie najbardziej aktualny u mnie temat na sierpień to możliwie najbardziej korzystna sprzedaż akcji LC Corp, by z uzyskanych środków dokonać kolejnej wpłaty mieszkaniowej. Te udawało się pismami do dewelopera w jak największej części przekładać z miesiąca na miesiąc ale wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy trzeba uiścić 2 przełożone transze na raz (do końca sierpnia). W ostateczności można uruchomić kredyt i poczekać na lepszy kurs akcji ale to wiąże się z dodatkowymi kosztami, jeśli kredyt chciałbym spłacić np. za pół roku i zmniejsza atrakcyjność takiego rozwiązania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze niecenzuralne, nie odnoszące się do posta, pisane tylko w celach marketingowych i z użyciem opcji Anonimowy - będą usuwane.

W celu komentowania bez logowania, wybierz opcję Nazwa/adres URL